wakacje z dzieckiem wspólny czas zabawa

Top place zabaw w Polsce

Miejscówki, które trzeba odwiedzić z dziećmi!

Top place zabaw w Polsce
Pola Madej-Lubera, Materiały prasowe

W ostatnich latach w kraju nad Wisłą powstało kilka spektakularnych placów zabaw. Wpisz je na swoją listę atrakcji do odwiedzenia w wakacje, na pewno nie pożałujesz!

Dawniej plac zabaw oznaczał dosłownie plac. Dziś to bardziej park, ogród czy teren zabaw. Niekoniecznie ogrodzony, niekoniecznie uporządkowany. Często kreatywnie zaprojektowany, tematyczny, a nawet… szalony! W Lublinie oddolna inicjatywa „Rezerwat Dzikich Dzieci” – dzięki pozyskaniu finansowania publicznego – rozkręciła „śmieciowy plac zabaw” i zamieniła go na regularne miejsce przygody, które dziś przyciąga nie tylko lublinian, ale też turystów. W Warszawie otwarto piękny sensoryczny plac zabaw w historycznych Łazienkach Królewskich. W tym roku pojawiło się także kilka prywatnych placów zabaw w mniejszych miejscowościach na Śląsku, w Łodzi i na Lubelszczyźnie. Gdzie jeszcze warto zajrzeć z maluchami? Sprawdźcie naszą top listę.

Plac zabaw w Łazienkach Królewskich, Warszawa

 • Adres: Łazienki Królewskie od strony ul. Gagarina
 • Optymalny wiek: 1-9 lat
 • Co zabrać: ubrania i buty do zabawy w wodzie, strój na zmianę
 • Wstęp: bezpłatny

Przedstawiamy wam dumę stolicy. Wreszcie bezpieczny, ładny i ciekawy plac zabaw, w którym trudno znaleźć coś, do czego moglibyśmy się przyczepić. Zamiast płotu – ograniczenie w postaci pagórków. Zamiast tradycyjnych drabinek – drewniany „labirynt”. Do tego domki, huśtawki, podwójne zjeżdżalnie (można ślizgać się z mamą albo kolegami – drobiazg, ale jakże istotny!). No i najważniejsza rzecz – strefa wodna. Można taplać się w strumyczku, bawić w wodnego inżyniera i chłodzić w upalne dni.

W tym placu zabaw doceniamy szczegóły – nietypowe, stymulujące różne zmysły urządzenia do zabawy, miejsce odpoczynku dla dorosłych, cień, zielone przepuszczalne nawierzchnie. Wszystko to razem sprawia, że możemy polecić wam to miejsce z czystym sumieniem, szczególnie z maluchami.

Park Dolina Wkry

 • Adres: Pomiechówek, woj. mazowieckie
 • Optymalny wiek: 3-14 lat
 • Co zabrać: ubrania i buty do zabawy w wodzie, zakryte obuwie sportowe, sprej na owady
 • Wstęp: bezpłatny

Część warszawiaków dobrze zna to miejsce. Słynny Pomiechówek to destynacja ukochana przez kajakarzy, a od kilku lat także przez wielbicieli przyrody i parków linowych. Park w Pomiechówku, jak na darmową gminną atrakcję, ma wiele do zaoferowania – ale co za tym idzie – w weekendy bywa bardzo zatłoczony. Bawić się tu można na licznych kładkach, przejściach, huśtawkach, w strumyczku i na brzegu rzeki Wkry. Są też piękne, opisujące sezony roku tablice z ilustracjami Emilii Dziubak (znanej z książki obrazkowej „Rok w lesie”). Ale największa atrakcja to ścieżka w koronach drzew, czynna w porze letniej.

Park Bajka

 • Adres: Błonie, woj. mazowieckie
 • Optymalny wiek: 2-14 lat
 • Co zabrać: stroje kąpielowe i buty do zabawy w wodzie, koc piknikowy
 • Wstęp: bezpłatny

Coś dla wielbicieli pluskawisk – znajdziecie tu ogromny darmowy kompleks fontann, w których można się pluskać, chlapać i szaleć. By było bezpiecznie, niezbędne jest obuwie z pianki EVA typu crocs lub native. Park Bajka to nie tylko strefa wodna, są tu też leżaki-giganty, outdoorowe szachy, zjeżdżalnie, kącik z wikliny, gabinet krzywych luster i bardziej klasyczne drabinki. Całość zachęca rodziców do relaksu, a dzieci do szaleństw. Najlepiej przyjechać tu na cały dzień, jednak pamiętajcie – w wolne upalne dni bywa tłoczno.

Park Przygód i Atrakcji w Wilkowicach

 • Adres: Wilkowice, woj. śląskie, powiat bielski
 • Optymalny wiek: 3-13 lat
 • Co zabrać: wygodne sportowe buty
 • Wstęp: płatny

Plac zabaw na terenie prywatnego rodzinnego parku rozrywki. Takich miejsc w ostatnim czasie powstało bardzo dużo w różnych gminach w całej Polsce. Czym wyróżnia się Park Przygód w Wilkowicach? Plac zabaw jest tu urozmaicony i ciekawy, są miejsca do wspinania, interaktywna piaskownica z koparką stacjonarną, huśtawki, trampoliny, ścieżka bosych stóp, labirynt, koło młyńskie i oczywiście zjeżdżalnie. Komu mało – ten może nacieszyć się tutejszym minizoo. Starsze dzieci mogą poczuć adrenalinę w parku linowym oraz bawiąc się na boiskach. Mówiąc krótko: każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zoolandia linowa wioska

 • Adres: Centralna część łódzkiego zoo
 • Optymalny wiek: 4-14 lat
 • Co zabrać: wygodne sportowe buty
 • Wstęp: płatny (bilet do zoo plus dodatkowo płatny plac zabaw)

Nie jest to tania impreza, ale chyba warta swojej ceny, zwłaszcza jeśli jesteś mieszkańcem Łodzi i masz kartę łodzianina. Jeśli nie masz – polecamy przyjść tu z jednym, starszym dzieckiem. Nie dość, że samo zoo (a zwłaszcza otwarte niedawno Orientarium) powala jakością architektury i infrastruktury, to jeszcze w centrum ogrodu zoologicznego mieści się prywatny plac zabaw z linami, tunelami i gigantycznymi batutami. Zabawa tu to nie lada gratka i próżno szukać takich miejsc gdzie indziej! Przejścia po mostkach i tunelach, zjeżdżalnie z widokiem na wybieg żyraf – to wszystko prezentuje się niesamowicie i daje niezłą dawkę emocji.

Żabia ścieżka we Wrocławiu

 • Lokalizacja: Wrocław – Krzyki
 • Optymalny wiek: 1-10 lat
 • Co zabrać: strój na zmianę lub strój kąpielowy, buty antypoślizgowe do zabawy w wodzie
 • Wstęp: bezpłatny

Kolejny przykład zrewitalizowanej miejskiej przestrzeni wzdłuż rzeki, w tym przypadku – Oławy. Wrocławskie dzieci mogą się już w pełni cieszyć tym miejscem, zwłaszcza możliwościami, jakie daje w ciepłe dni. Nam podoba się styl placu zabaw – naturalny, otwarty, bazujący na materiałach takich jak drewno, piasek czy kamienie. Dzieci mają możliwość bawić się w małych inżynierów, pompować wodę, przepuszczać ją przez śluzy, koła wodne, a nawet śrubę Archimedesa. Tuż obok powstał małpi gaj wykonany z drewna oraz tor wrotkarski. Wzdłuż placu zabaw poprowadzono ścieżki spacerowe i wybudowano drewniane pomosty z widokiem na rzekę i słynne już muzeum wody Hydropolis.

Zdjęcia: WROdzice i Ahoj przygodo!

Las Odkrywców na Lubelszczyźnie

 • Adres: Ułęż, powiat rycki, woj. lubelskie
 • Optymalny wiek: 3-14 lat
 • Co zabrać: zakryte sportowe obuwie
 • Wstęp: płatny

Kolejny rodzinny park rozrywki, który bardziej przypomina naturalny plac zabaw i las, niż plastikowe wesołe miasteczko. Pełno tu rozwijających fizycznie atrakcji dla dzieci w każdym wieku – od wspinaczki po drewnianych ściankach, przez tyrolkę, po ścieżkę bosych stóp. Ideą tego miejsca jest to, by dziecko mogło poczuć przygodę, jednocześnie rozwijając się i stymulując sensorycznie. I to wszystko zaledwie kilkadziesiąt minut drogi od Warszawy lub Lublina! Maluchy do 100 cm wzrostu wchodzą za 5 zł.

Park Ludowy w Lublinie

 • Adres: Place zabaw znajdują się bliżej ul. Piłsudskiego
 • Optymalny wiek: 0-14 lat
 • Co zabrać: wygodne sportowe buty i rower, by korzystać z pump tracków
 • Wstęp: bezpłatny

Wielki, spektakularny remont lubelskiego Parku Ludowego początkowo trochę rozczarował mieszkańców. Cóż – zagospodarować bagna nie jest łatwo. Z czasem jednak udało się poprawić niedociągnięcia w projekcie, a mieszkańcy i turyści zakochali się w alejkach do trenowania rolek i placach zabaw na terenie parku. Jest ich bowiem kilka: po pierwsze – niezależnie od tego, z której strony wejdziecie na zielony teren, będą na was czekać instrumenty perkusyjne do zabawy oraz śmieszne „urozmaicenia” w postaci małej architektury. Murki, kule granitowe i krawężniki, z których można skakać, same w sobie są jak plac zabaw! Dalej natraficie na ogród czasu – z próchniejącymi drzewami i wydrążonymi pniami, a także ścieżki edukacyjne i fontanny. Są tu też ciekawe tablice z informacjami o lokalnej przyrodzie. Kto chce, może wypożyczyć na przystani kajak!

Wisienką na torcie są trzy spektakularne place zabaw i pump track. Najmłodsze dzieci mogą bawić się w strefie malucha, gdzie piasek gwarantuje bezpieczeństwo. Jest tu mnóstwo drewnianych domków, kładek, bujawek i innych świetnych atrakcji. Strefa dla starszych dzieci to już spore wyzwanie – wspinaczka, przejście linowymi tunelami, duże zjeżdżalnie, plątaniny lin. Na pump tracku można spróbować sił jako zawodnik MTB. Na terenie parku znajdują się eleganckie WC i małe punkty gastro, np. lody. Uwielbiamy tu wypoczywać i polecamy wam te place zabaw serdecznie!

Rezerwat Dzikich Dzieci

 • Adres: Lublin – śródmieście, ul. Dolna Panny Marii
 • Optymalny wiek: 2-14 lat
 • Co zabrać: strój na zmianę, buty zakryte (konieczność w strefie 7+)
 • Wstęp: bezpłatny

Kilka lat temu okrzyknięto to miejsce Najlepszym Placem Zabaw w Polsce. Pod wieloma względami możemy się pod tym podpisać! Jest to pierwszy adventure playground w naszym kraju, w dodatku stworzony od podstaw przez rodziców-społeczników. Zamiast drabinek i zjeżdżalni są tu urządzenia z recyclingu, ogródek ziołowy, dawniej stał nawet… pusty autobus do zabawy w kierowców wycieczki. Opony, kuchnia błotna, tipi, warsztat do majsterkowania – tutaj dzieci bawią się w duchu Montessori i wolności. Króluje błotko, na czasie są poplamione i rozdarte spodnie, co najlepiej świadczy o tym, że zabawa jest na sto dwa!

To miejsce to także szansa do rozwoju dla rodziców. Uczymy się dawać dzieciom swobodę i zaufanie. Do strefy starszaków rodzice mają zakaz wstępu! Dzieci bawią się tu jedynie pod okiem playworkerów, którzy doglądają bezpieczeństwa, ale nie animują dzieci, pozwalają im samym tworzyć dla siebie zajęcia. Starszaki w wieku nastoletnim też mogą tu przyjść na zasadzie wolontariatu. Czy to nie wspaniała inicjatywa? Gratulujemy już kolejny raz pomysłu twórcom Rezerwatu Dzikich Dzieci, a władzom i mieszkańcom Lublina odwagi i nowoczesnego podejścia do inicjatyw społecznych. Początkowo Rezerwat utrzymywał się wyłącznie dzięki głosom z Budżetu Obywatelskiego.

Oczywiście świetnych – publicznych i prywatnych – placów zabaw w Polsce jest więcej. Cieszą nas szczególnie te zielone, organizowane przy nadleśnictwach i w parkach, ale także wodne, które w dobie ocieplenia klimatu okazują się bezcenne. Wpiszcie w komentarzach wasze ulubione miejsca na wakacyjne szaleństwa.

Dodaj komentarz