Świat gra na podwórku

Poznajemy innych przez ich zabawy

Kulki, piłka, guma do skakania. Czy zabawy na podwórku mogą uczyć otwartości na inne kultury? Fundacja z Wrocławia przekonuje w swojej publikacji, że tak. Broszura o zabawach z różnych stron świata, to fantastyczna inspiracja dla każdego dziecka i rodzica. Zobaczcie!

Pochodzący z Afganistanu Shewar zanim przyjechał do Polski, przez kilka lat pracował w Turcji. Umar, który spędził dzieciństwo w Iraku, jest pisarzem i performerem, tworzącym w języku arabskim. Julia urodziła się na Ukrainie, ale teraz mieszka w Polsce i chce tu założyć rodzinę. Co ich łączy? Są współczesnymi mieszkańcami Wrocławia i bohaterami niezwykłego projektu. Zgodzili się opowiedzieć o swoich ulubionych zabawach z dzieciństwa. O codziennej rozrywce na świeżym powietrzu gdy byli mali, przed domem, na podwórku. Na pomysł by zebrać informacje o zabawach podwórkowych i przeprowadzić wywiady z pochodzącymi z różnych stron świata osobami, wpadły dziewczyny z fundacji fundacji Go’n’Act. Efekt to pięknie wydana, inspirująca broszura Gramy! Międzykulturowe zabawy podwórkowe. A w niej – proste aktywności, których, paradoksalnie, w krajach rozwiniętych coraz częściej dzieciom brakuje.

*

Globalna wioska

Znacie zabawę w psa i kość? W Indiach to całkiem popularny sposób na spędzanie czasu z rówieśnikami. A czy kojarzycie szklane kulki? Nawet jeśli tak, to raczej nie holenderską wersję zabawy nimi, którą opisał urodzony w Bredzie Pan Edward. Aktywistki z fundacji Go’n’Act Aleksandra Stachura i Magdalena Szymańska i zarazem autorki wywiadów z broszury, zachęcają by poznać jak spędza się czas na podwórkach za granicą. Warto znać gry z Ekwadoru, Syrii czy Rumunii. I nie chodzi tylko o poszerzenie wiedzy o nowe sposoby na zabicie czasu. Wierzymy, że zaproszenie dzieci do wspólnego poznawania gier i zabaw z różnych kręgów kulturowych jest najlepszym sposobem na pokazanie im różnorodności i bogactwa kultur innych regionów świata. Czy istnieje lepszy sposób na wzajemne poznanie się, niż wspólna zabawa? Celem opracowania, które stworzyliśmy, jest rozbudzenie w dzieciach ciekawości innych kultur, zainteresowanie różnorodnością świata i ludzi, a przede wszystkim zbudowanie poczucia więzi z dziećmi z innych regionów globu. – piszą we wstępie. Rzeczywiście, z każdą kolejną stroną ma się ochotę dowiedzieć więcej o krajach, z których opisywane gry pochodzą. Okazuje się, że mimo różnic – w zabawie bariery znikają.

*

Nie tylko gra w klasy

Międzykulturowe zabawy podwórkowe są skierowane do edukatorów i nauczycieli, ale broszura jest dostępna w formie pdf i mogą z niej korzystać wszyscy. Warto ją wydrukować i korzystać, można też przekazać opiekunom naszych dzieci, w przedszkolu, czy w szkolnej świetlicy.

Skąd Fundacja pozyskała tylu ciekawych ludzi do udziału w tworzeniu wydawnictwa? To znajomi związani z fundacją, ale także osoby, które same się zgłosiły, gdy usłyszały o projekcie. Każda z tych osób ma za sobą inną, niezwykłą historię przyjazdu do Wrocławia. – mówi pomysłodawczyni broszury, Aleksandra Stachura. Go’n’Act swoim działaniem wpisuje się w swoisty oddolny trend społeczny, który zaprasza Polaków do poznania i integrowania się z zamieszkałymi w naszym kraju cudzoziemcami, przyjeżdżającymi z odległych miejsc, często pogrążonych w konflikcie. Podobne działania przedsięwziął m.in. fotograf Paweł Dobrowolski, który na Instagramie Cultural landscape dokumentuje nowych mieszkańców Warszawy.

*

Zamiast ekranu

Świadomi rodzice szukają dziś sposobów by przywrócić swoim dzieciom atmosferę wychowania z czasów sprzed cyfrowej rewolucji. Leśne przedszkola, rezygnacja z samochodu czy hasztag childhood unplugged to rodzicielskie trendy, które zdominowały środowiska w dużych miastach. Właśnie z myślą o takich stęsknionych za analogowymi czasami rodziców skierowana jest broszurka wydana przez Go’n’Act. Warto zapoznać się z nią także po to, by wzmocnić w sobie kontestację rodzicielstwa konsumpcji, które polega na zastępowaniu dzieciom zabawkami rzeczywistych relacji. Gramy przypomina, że w większości zakątków globu dzieci nie potrzebują do udanej zabawy wielu skomplikowanych sprzętów, akcesoriów, ani boiska. Wystarczy przestrzeń, piłka, patyki, kamienie, i co najważniejsze – towarzystwo. Zwłaszcza dla dzisiejszych dzieci, odseparowanych od naturalnego środowiska w wielkomiejskich betonowych dżunglach, powrót do prostych i naturalnych zabaw z rówieśnikami jest korzystny. Zapytana o cyfrowe zagrożenia, Aleksandra Stachura odpowiada: Takie proste zabawy, jak chociażby podchody, chowanego, czy ciuciubabka, wciąż wzbudzają mnóstwo emocji i w dobie skomputeryzowanych i mocno rozbudowanych rozrywek dla najmłodszych, mogą być fantastyczną, prostą alternatywą. Jednocześnie przyznaje, że podwórkowe życie zmieniło się od czasów, gdy ona sama była dziewczynką wiszącą na trzepaku. Dla aktywistów z Go’n’Act mimo zmian społecznych i obyczajowych,  podwórkowe życie nadal się toczy. W trakcie naszych warsztatów odkryliśmy, że wbrew pozorom, współczesne dzieci wciąż kochają spędzać czas z kolegami i koleżankami biegając między blokami, a zabawa i funkcjonowanie w grupie jest nadal bardzo ważne. – podsumowują.

A czy waszym dzieciom zdarzyło się nawiązać spontaniczną relację w zabawie, na przykład podczas zagranicznych wakacji, z kolegami z innej kultury czy mówiących innym językiem? Jeśli nie, następnym razem zacznijcie od zaproponowania swojej ulubionej polskiej podwórkowej gry.

*

Fundacja Go’n’Act powstała w 2015 roku z myślą o dzieciach, młodzieży i młodych ludziach. Jej statutowym celem jest  jest wspieranie rozwoju i dobrobytu dzieci, młodzieży i młodych ludzi, w szczególności poprzez działalność edukacyjną, kulturalną i pomocową. Fundację tworzą pełni zapału pasjonatki i pasjonaci, którzy wierzą w budowanie lepszego świata poprzez nieformalną edukację dzieci i młodzieży. Go’n’Act zajmuje się edukacją globalną, edukacją dla pokoju, edukacją obywatelską, edukacją wielokulturową i edukacją ekologiczną. Prowadzi warsztaty, szkolenia, wymiany młodzieżowe, projekty “w terenie” z lokalną społecznością, kampanie itd. Publikacja powstała w ramach projektu Gramy! Międzykulturowe zabawy podwórkowe, realizowanego przez Fundację Go’n’Act, współfinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.