Świat gra na podwórku

Poznajemy innych przez ich zabawy

Świat gra na podwórku

Kulki, piłka, guma do skakania. Czy zabawy na podwórku mogą uczyć otwartości na inne kultury? Fundacja z Wrocławia przekonuje w swojej publikacji, że tak. Broszura o zabawach z różnych stron świata, to fantastyczna inspiracja dla każdego dziecka i rodzica. Zobaczcie!

Pochodzący z Afganistanu Shewar zanim przyjechał do Polski, przez kilka lat pracował w Turcji. Umar, który spędził dzieciństwo w Iraku, jest pisarzem i performerem, tworzącym w języku arabskim. Julia urodziła się na Ukrainie, ale teraz mieszka w Polsce i chce tu założyć rodzinę. Co ich łączy? Są współczesnymi mieszkańcami Wrocławia i bohaterami niezwykłego projektu. Zgodzili się opowiedzieć o swoich ulubionych zabawach z dzieciństwa. O codziennej rozrywce na świeżym powietrzu gdy byli mali, przed domem, na podwórku. Na pomysł by zebrać informacje o zabawach podwórkowych i przeprowadzić wywiady z pochodzącymi z różnych stron świata osobami, wpadły dziewczyny z fundacji fundacji Go’n’Act. Efekt to pięknie wydana, inspirująca broszura Gramy! Międzykulturowe zabawy podwórkowe. A w niej – proste aktywności, których, paradoksalnie, w krajach rozwiniętych coraz częściej dzieciom brakuje.

*

Globalna wioska

Znacie zabawę w psa i kość? W Indiach to całkiem popularny sposób na spędzanie czasu z rówieśnikami. A czy kojarzycie szklane kulki? Nawet jeśli tak, to raczej nie holenderską wersję zabawy nimi, którą opisał urodzony w Bredzie Pan Edward. Aktywistki z fundacji Go’n’Act Aleksandra Stachura i Magdalena Szymańska i zarazem autorki wywiadów z broszury, zachęcają by poznać jak spędza się czas na podwórkach za granicą. Warto znać gry z Ekwadoru, Syrii czy Rumunii. I nie chodzi tylko o poszerzenie wiedzy o nowe sposoby na zabicie czasu. Wierzymy, że zaproszenie dzieci do wspólnego poznawania gier i zabaw z różnych kręgów kulturowych jest najlepszym sposobem na pokazanie im różnorodności i bogactwa kultur innych regionów świata. Czy istnieje lepszy sposób na wzajemne poznanie się, niż wspólna zabawa? Celem opracowania, które stworzyliśmy, jest rozbudzenie w dzieciach ciekawości innych kultur, zainteresowanie różnorodnością świata i ludzi, a przede wszystkim zbudowanie poczucia więzi z dziećmi z innych regionów globu. – piszą we wstępie. Rzeczywiście, z każdą kolejną stroną ma się ochotę dowiedzieć więcej o krajach, z których opisywane gry pochodzą. Okazuje się, że mimo różnic – w zabawie bariery znikają.

*

Nie tylko gra w klasy

Międzykulturowe zabawy podwórkowe są skierowane do edukatorów i nauczycieli, ale broszura jest dostępna w formie pdf i mogą z niej korzystać wszyscy. Warto ją wydrukować i korzystać, można też przekazać opiekunom naszych dzieci, w przedszkolu, czy w szkolnej świetlicy.

Skąd Fundacja pozyskała tylu ciekawych ludzi do udziału w tworzeniu wydawnictwa? To znajomi związani z fundacją, ale także osoby, które same się zgłosiły, gdy usłyszały o projekcie. Każda z tych osób ma za sobą inną, niezwykłą historię przyjazdu do Wrocławia. – mówi pomysłodawczyni broszury, Aleksandra Stachura. Go’n’Act swoim działaniem wpisuje się w swoisty oddolny trend społeczny, który zaprasza Polaków do poznania i integrowania się z zamieszkałymi w naszym kraju cudzoziemcami, przyjeżdżającymi z odległych miejsc, często pogrążonych w konflikcie. Podobne działania przedsięwziął m.in. fotograf Paweł Dobrowolski, który na Instagramie Cultural landscape dokumentuje nowych mieszkańców Warszawy.

*

Zamiast ekranu

Świadomi rodzice szukają dziś sposobów by przywrócić swoim dzieciom atmosferę wychowania z czasów sprzed cyfrowej rewolucji. Leśne przedszkola, rezygnacja z samochodu czy hasztag childhood unplugged to rodzicielskie trendy, które zdominowały środowiska w dużych miastach. Właśnie z myślą o takich stęsknionych za analogowymi czasami rodziców skierowana jest broszurka wydana przez Go’n’Act. Warto zapoznać się z nią także po to, by wzmocnić w sobie kontestację rodzicielstwa konsumpcji, które polega na zastępowaniu dzieciom zabawkami rzeczywistych relacji. Gramy przypomina, że w większości zakątków globu dzieci nie potrzebują do udanej zabawy wielu skomplikowanych sprzętów, akcesoriów, ani boiska. Wystarczy przestrzeń, piłka, patyki, kamienie, i co najważniejsze – towarzystwo. Zwłaszcza dla dzisiejszych dzieci, odseparowanych od naturalnego środowiska w wielkomiejskich betonowych dżunglach, powrót do prostych i naturalnych zabaw z rówieśnikami jest korzystny. Zapytana o cyfrowe zagrożenia, Aleksandra Stachura odpowiada: Takie proste zabawy, jak chociażby podchody, chowanego, czy ciuciubabka, wciąż wzbudzają mnóstwo emocji i w dobie skomputeryzowanych i mocno rozbudowanych rozrywek dla najmłodszych, mogą być fantastyczną, prostą alternatywą. Jednocześnie przyznaje, że podwórkowe życie zmieniło się od czasów, gdy ona sama była dziewczynką wiszącą na trzepaku. Dla aktywistów z Go’n’Act mimo zmian społecznych i obyczajowych,  podwórkowe życie nadal się toczy. W trakcie naszych warsztatów odkryliśmy, że wbrew pozorom, współczesne dzieci wciąż kochają spędzać czas z kolegami i koleżankami biegając między blokami, a zabawa i funkcjonowanie w grupie jest nadal bardzo ważne. – podsumowują.

A czy waszym dzieciom zdarzyło się nawiązać spontaniczną relację w zabawie, na przykład podczas zagranicznych wakacji, z kolegami z innej kultury czy mówiących innym językiem? Jeśli nie, następnym razem zacznijcie od zaproponowania swojej ulubionej polskiej podwórkowej gry.

*

Fundacja Go’n’Act powstała w 2015 roku z myślą o dzieciach, młodzieży i młodych ludziach. Jej statutowym celem jest  jest wspieranie rozwoju i dobrobytu dzieci, młodzieży i młodych ludzi, w szczególności poprzez działalność edukacyjną, kulturalną i pomocową. Fundację tworzą pełni zapału pasjonatki i pasjonaci, którzy wierzą w budowanie lepszego świata poprzez nieformalną edukację dzieci i młodzieży. Go’n’Act zajmuje się edukacją globalną, edukacją dla pokoju, edukacją obywatelską, edukacją wielokulturową i edukacją ekologiczną. Prowadzi warsztaty, szkolenia, wymiany młodzieżowe, projekty “w terenie” z lokalną społecznością, kampanie itd. Publikacja powstała w ramach projektu Gramy! Międzykulturowe zabawy podwórkowe, realizowanego przez Fundację Go’n’Act, współfinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.