recenzja

Skrzydlaty świat

Nowość od Wydawnictwa Nasza Księgarnia

Skrzydlaty świat
Lidka Żulczyk

Kolejna część picturebooka autorstwa Asi Gwis proponuje nam spotkanie z ptakami. Barwne zaskoczenia i ciekawostki same zachęcają do podglądania lotów i nielotów na wakacyjnych wyjazdach.

Pamiętacie „W świecie małp”?  Po tej książce z Wydawnictwa Nasza Księgarnia wielu małych, większych i największych z lubością zatopiło się w zwyczaje tych uroczych ssaków. Po tak dobrych recenzjach wyjście było tylko jedno, zrobić z Asią Gwis – absolwentką Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi – zwierzęcych tajemnic odsłonę kolejną. No i jest! „Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata”. Prawdziwy odlot!

Ptaki żyją wszędzie, czytam na okładce książki, i dociera do mnie informacja, że mam oto w ręku pozycję, którą niezależnie od obranego kierunku wywczasu tego lata zabieramy ze sobą. W lesie, w mieście, w tropikach i mroźnych krajobrazach Antarktydy – no, tu nas raczej pingwiny nie zobaczą – wszędzie tam, przez lornetkę, albo tuż obok, w spokoju (!), po cichu i z entuzjazmem obserwować możemy życie niezwykłe. Dzięki oddającym urok poszczególnych gatunków ilustracjom autorki i ciekawostkom podanym w telegraficznym, zachęcającym do dalszego eksplorowanie tematu skrócie, dowiemy się, na kogo zerkamy, kogo słyszymy, lub czyje piórko będzie jedną z piękniejszych pamiątek z urlopu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Wiecie, na czym pingwin wysiaduje jajo? Jaką sowę można spotkać w mieście? Czym najlepiej dokarmiać małych przyjaciół? Jak wygląda gniazdo jaskółki i czy remiz to ptak, czy nieptak? Ha! My wiemy już wszystko. Prócz wiedzy autorka proponuje również zagadki i zabawy, co nie tylko pomaga utrwalić pozyskane właśnie treści, ale sprawia, że książka ląduje już w bagażu podręcznym. Przy okazji dodam – bo to nie bez znaczenia przy ilości rzeczy do spakowania – że ten tytuł nie jest już tekturowym wydaniem. Piękne, duże ilustracje zostały zamknięte jedynie w twardej oprawie. Dobrej lektury!

Tej wiosny na naszym balkonie zamieszkała para szpaków. Pięknie się z nami oswoiły i pięknie nam gwizdały, turkotały i nawoływały na powitanie przy śniadaniu. Zniknęły. Gucio mówi, że przepędziła ja wrona siwa. Z wroną nie mamy kontaktu. Z kosami niestety już też. Bardzo za nimi tęsknimy. Ptaki są super! – mówi Marianka i ma rację.

*

„Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata”, Asia Gwis, Wydawnictwo Nasza Księgarnia.