teatr współpraca reklamowa

Premiera „O dwóch takich, co ukradli księżyc” w Teatrze Lalka

Teatralną adaptację słynnej powieści Kornela Makuszyńskiego będzie można zobaczyć od 16 grudnia.

Premiera „O dwóch takich, co ukradli księżyc” w Teatrze Lalka
materiały prasowe

W warszawskim Teatrze Lalka 16 grudnia odbędzie się uroczysta premiera adaptacji ponadczasowej powieści Kornela Makuszyńskiego w reżyserii dyrektora teatru Jarosława Kiliana. 

Do realizacji przedstawienia zaangażowano czołowych twórców: Joanna Rusinek zaprojektowała scenografię, Emil Wesołowski przygotował choreografię, a muzykę skomponował sam Grzegorz Turnau. Reżyser zaś – który wielokrotnie przygotowywał spektakle dla dziecięcych widzów, m.in. w Teatrze Polskim w Warszawie – zaadaptował tekst na potrzeby sceniczne.

Pamiętacie tę opowieść? W Zapiecku, cichym i ubogim miasteczku zamieszkiwanym przez ludzi pracowitych, przychodzą na świat bliźniacy – Jacek i Placek. Radość rodziców z narodzin wyczekiwanych latami dzieci nie trwa jednak długo. Bracia, ku rozpaczy niemłodego już małżeństwa oraz utrapieniu spokojnych zapiecczan, wyrastają na chłopców leniwych, łakomych i psotnych. Stroniący od wysiłku oraz trosk bliźniacy opuszczają rodzinny dom i udają się w podróż w poszukiwaniu krainy, w której nikt nie musi pracować, a mimo to żyje dostatnio.

Jest to klasyczna historia z morałem, której uniwersalizm urzeka do dziś. Jak mówi o tekście reżyser Jarosław Kilian:

O dwóch takich, co ukradli księżyc Kornela Makuszyńskiego jest arcydziełem literatury dla dzieci. Historia Jacka i Placka jest przypowieścią o synach marnotrawnych, którzy wyruszają z domu rodzinnego w poszukiwaniu lepszego życia. Ich droga naznaczona jest pasmem kłamstw, oszustw i złych czynów. Bracia w swej wędrówce doznają goryczy i zwątpienia, ale też powoli odkrywają dobro i piękno świata. To zmienia ich życie. Wracają do domu skruszeni, przemienieni i dojrzalsi”.

Adaptacja i reżyseria: Jarosław Kilian
Scenografia: Joanna Rusinek
Muzyka: Grzegorz Turnau
Choreografia: Emil Wesołowski
Reżyseria światła: Damian Pawella
Przygotowanie wokalne: Aldona Krasucka
Asystent reżysera: Bartosz Krawczyk
Akordeon: Rafał Grząka

Obsada:

Aneta Harasimczuk, Roman Holc, Bartosz Krawczyk, Magdalena Pamuła, Andrzej Perzyna, Olga Ryl-Krystianowska, Wojciech Słupiński, Hanna Turnau, Piotr Tworek.

Najbliższe terminy spektaklu: 

16 grudnia – PREMIERA
17, 19, 20, 21, 22, 26 grudnia

27, 28, 30 i 31 stycznia

1 i 2 lutego

Bilety dostępne są na stronie teatru.

Tekst powstał we współpracy z Teatrem Lalka. 

Dodaj komentarz