pokoik

Pokoik Janka

Drugie życie mebli w dziecięcym wnętrzu

Pokoik Janka
Maria Miklaszewska

Przytulne królestwo Janka to przestrzeń, w której meble i dodatki – wyszukane przez jego mamę – dostały nowe życie. Rodzinna historia łączy się tu z historiami przedmiotów z drugiej ręki, a wszystko współgra, by jak najmilej służyć czterolatkowi.

Dom, w którym Janek mieszka z rodzicami, dziadkami i młodszą siostrą, znajduje się na wsi pod Poznaniem – zbudowali go prapradziadkowie chłopca. Na piętrze domu mama Janka, Agata Białek – która ma świetne oko do urządzania wnętrz – skomponowała pokoik bazujący na perełkach wyłowionych na internetowych aukcjach i pchlich targach. Rzeczy z historią dopełniła przeuroczą tapetą, kącikiem z baldachimem i ukochanymi roślinami. Nic dziwnego, że młodsza siostra zagląda do Janka coraz częściej!

VINTAGE W DZIECIĘCYM WNĘTRZU

Sporo przedmiotów w pokoju Janka dostało drugie życie. Starą ławkę szkolną z siedzeniami, która pełni funkcję biurka i stolika do zabawy, Agata znalazła za 200 zł na OLX. Mebel był tuż po renowacji, ale gratis dostała oryginalne deski ze sklejki: Były w opłakanym stanie, ale to na nich najbardziej mi zależało. Kupiłam obłogi jesionowe i spray, aby pomalować metalową ramę, i udało się wydobyć z tej starej, zniszczonej ławki utraconą duszę! – opowiada Agata. Łóżko Janka, które ma już standardowe wymiary (90×200 cm) zostało zmontowane z dwóch łóżek upolowanych na Allegro, w których każde miało wyższy zagłówek i niższy przód – finalnie zostały użyte te dwa niższe elementy. Agata uwielbia łowić okazje – wiklinową etażerkę upolowała za 30 zł, a drewniane ramki na zdjęcia za kilkanaście złotych. To takie elementy, które pokazują, że pokoik dziecka można urządzić niewielkim kosztem.

DODATKI STWORZONE PRZEZ TATĘ I DZIADKA

Tata i dziadek Agaty byli stolarzami, być może stąd wzięło się jej zamiłowanie do pięknych mebli, które podziela Rafał – tata Janka. Dziadek chłopca własnoręcznie wykonał drewniany domek – cudowną pamiątkę, która w przyszłości pewnie posłuży lalkom Marii, 16-miesięcznej siostrzyczce Janka, a dziś pełni funkcję garażu dla pokaźnej kolekcji traktorów. Jak mówi Agata, jej syna jest wszędzie pełno, dłużej zabawi jedynie w ciągniku rolniczym albo kombajnie, w okresie żniw, które obecnie u nich trwają. Ma to we krwi – po tacie. Nic dziwnego, że zabawkowy park maszynowy Janka liczy już kilkanaście pojazdów. Ręczna, rodzinna robota w pokoju Janka to także długa listwa z wieszaczkami, o której od dawna marzyła Agata – nie mogła znaleźć w sieci takiej długiej, więc zrobił ją jej mąż Rafał. Teraz pysznią się na niej kosze, kapelusz, zabawki i minimalistyczna mapa świata kupiona w Gathre, która czasami służy też jako mata do zabawy.

DETALE TWORZĄ KLIMAT

Detale w pokoju malucha to kropka nad i albo element, który gra pierwsze skrzypce, jak baśniowa zielona tapeta nad łóżkiem to szwedzka marka Boråstapeter, Agata znalazła ją w Tapetujemy.pl, sugerując się hierarchią palety ulubionych kolorów Janka. Podobnie jest z karmelowym baldachimem i bocianem z Zana by Mama, które wespół z poduchami i matą z Moi Mili tworzą kącik do zabawy albo drzemki – To był strzał w dziesiątkę. Nawet nie sądziłam, że tak doskonale wypełni i ociepli pomieszczenie – dodaje mama Janka i Marii. To tam odbywają się kameralne koncerty na drewnianych ptaszkach-instrumentach z Bebe Concept, które świetnie ćwiczą też płuca Janka po zapaleniu oskrzeli.

Zabawkowe różności Janka są przechowywane na wspomnianej wiklinowej etażerce skrzynia, a także w koszu na kółkach i retrowalizce Olli Ella kupionych tutaj. A gdzie mieszkają ubrania dzieci? W wypełnionej po sufit garderobie, czyli niepozornym, osobnym pomieszczeniu między oknem a łóżkiem. Do królestwa Janka małymi krokami wkracza Marysia – to do niej należy uroczy drewniany wózek dla lalek z kolekcji Kinderfeets. Agata urządzała dziecięce wnętrze z myślą o dwójce: Kolory, które dominują w pokoju, idealnie pasują zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Mam nadzieję, że w miarę upływu czasu – kiedy w pokoju przybywać będzie zabawek Marysi – oboje będą się dobrze czuli w tej przestrzeni. I tego uroczemu rodzeństwu życzymy!

Jak wam się podoba pokoik Janka? Lubicie retro meble i dodatki w dziecięcych wnętrzach? Po więcej inspiracji w temacie urządzania przestrzeni dla dzieci zapraszamy was do naszego cyklu Pokoik dziecka.

Coś dla Ciebie

Pokoik Zofii

Pokoik Zofii

Dodaj komentarz