recenzja

Pierwsza lekcja lepidopterologii

Kochamy motyle

Pierwsza lekcja lepidopterologii

Wiem, że słowo jest niełatwe i najmłodsi mogą mieć spore trudności, by je wymówić, czy zapamiętać – ale to tylko słowo. Za nim kryje się już świat czarowny i delikatny, piękny i zwiewny: świat motyli.

Lepidopterologia to dział zoologii zajmujący się tylko motylami. Ach, ciekawy musi być dzień pracy takiego naukowca, który obserwuje cykle życia i zwyczaje tych kolorowych stworzeń. Sami przecież coś o tym wiemy, ganiając po łąkach i miejskich trawnikach za dziećmi, które rzec można są urodzonymi lepidopterologami. Dla wszystkich, którzy czują motylki w brzuchu na widok tych prawdziwych, mam dziś małe zestawienie rzeczy w temacie. Do nauki, zabawy i ogólnie dobrego samopoczucia!

*

Od kołyski

Nie wszyscy mają to szczęście, by leżeć sobie wygodnie i obserwować taneczne ruchy skrzydeł cytrynka, pazia królowej, czy modraczka. Nie wszyscy mogą, ale najmłodsi tak. Ten piękny mobil Mobilove realizujący założenia pedagogiki Montessori, nie tylko umili senne chwile, ale także pomoże dziecku rozwinąć koncentrację i umiejętność rozróżniania kształtów i kolorów. Idealny dla naukowców od 10. tygodnia życia.

Mobil kupicie tu

 

*

Książka niczym okno na łąkę

„Mały atlas motyli”, nowość od wydawnictwa Nasza Księgarnia, przedstawiałam wam już w recenzji. Intrygujące ciekawostki na temat najpiękniejszych przedstawicieli łuskoskrzydłych – tak inaczej nazywane są motyle, zilustrowane w fantastyczny i różnorodny sposób: kolaże z tkanin, rysunki, malunki, zdjęcia, to kolejny edukacyjny tom kreatywnego teamu: Ewy i Pawła Pawlaków. Dużo tam ich prywatnych obserwacji połączonych z rzeczowymi faktami naukowymi. Dobra zabawa, czyli najlepsza forma nauki. Lubimy tę książkę bardzo!

„Mały atlas motyli” kupicie tu

*

Motyli azyl

Brzmi niecodziennie, prawda? Na Mazurach, prowadzony jest obiekt naukowo badawczy, w którym prowadzona jest hodowla motyli dziennych i nocnych, dzięki temu możemy zobaczyć cztery fazy rozwojowe tych owadów: jaja, larwy, poczwarki oraz imago. W obiekcie motyle mają swoje domki z charakterystycznymi, pionowymi wlotami, karmniki i poidełka oraz rośliny nektarodajne, które dostarczają im pokarm, a przed dziko zarośniętą łąkę. Znajdziecie tu krajowe okazy, niekoniecznie w mnogiej odsłonie – motyli nie traktuje się tu jako atrakcji naukowej. Tylko do końca września można jeszcze skorzystać z ofert edukacyjnej motylarni, potem program startuje dopiero w maju.

Szczegóły znajdziecie tu

*

Muzeum pełne skrzydeł

Pięć tysięcy okazów z całego świata, czyli największa taka kolekcja, którą zobaczyć możecie w naszym kraju, a konkretnie w Bochni. Zebranie okazów zajęło 40 lat, a teraz wszyscy możemy podziwiać jej różnorodność w Muzeum Motyli Arthropoda. Zbiór prezentuje przegląd motyli dziennych i nocnych podzielonych według rodzin i rodzajów występujących na kontynentach świata. Koniecznie zabierzcie kartki i kredki. Zadziałać może bardzo inspirująco.

Szczegóły znajdziecie tu

*

Drobiazgi, które chce się mieć

Po lekturze, po wycieczkach i drzemce, przyszedł czas na drobiazgi, które dodadzą skrzydeł małemu przedszkolakowi. Albo takie, które wniosą do pokoju wiosnę i lato. Maleństwa, jak breloczek, albo zestaw biżuterii, albo spinka do włosów, lub zakładka do książki – cóż za fantastyczny duet z „Małym atlasem motyli”. Może ktoś potrzebuje skrzydeł na otuchę po wakacjach, albo girlandy, naklejek na okno lub plakatu? Dla minimalistów w sam raz, dla tych którzy potrzebują czegoś większego: tapeta.

*

Na własne oczy

Młodsi zasną po lekturze o motylach, a u starszych rozbudzi się ciekawość. Tak to już jest, że to, co brzmi jak bajka, w naturze dzieje się nader często. Młody realista ma ochotę pewne fakty zobaczyć na własne oczy. Żarłoczna gąsienica, kokon, motyl… wszystko interesujące, ale kto to widział? No to zobaczcie razem i przy okazji potrenujcie angielski. Przyjemności!

Polecicie nam swoje odkrycia z motylami w rolach głównych? Dajcie znać koniecznie, w domach lepidopterolodzy wiecznie głodni nowych wrażeń.