ale kino! filmy dla dzieci współpraca reklamowa

Obejrzymy je wszystkie!

Redaktorki Ładne Bebe polecają filmy z repertuaru 40. MFFMW Ale Kino!

Obejrzymy je wszystkie!
materiały organizatorów

Redaktorki Ładne Bebe mają to do siebie, że lubią być pytane o zdanie. A że kto pyta, nie błądzi, to i 40. MFFMW Ale Kino! świetnie trafiło ze swoją prośbą o filmowe rekomendacje. Oto nasze trzystopniowe festiwalowe podium – od najmniejszego do największego.

Ale Kino! pyta, Ładne Bebe odpowiada. Każda członkini naszej redakcyjnej gromady wybrała zatem kilka filmów, które najchętniej obejrzałaby z potomstwem. A że wiekowa rozpiętość naszych dzieci wynosi od kilku miesięcy do kilkunastu lat, toteż całym festiwalowym repertuarem podzieliłyśmy się nader sprawiedliwie. Zobaczcie, na które filmy pomaszerują do poznańskich kin redakcyjne matki przedszkolaków, szkolniaków i nastolatków.

MALI WZROSTEM, WIELCY FILMOWYM DUCHEM

Wiele można powiedzieć o kilkuletnich kinomaniakach, ale na pewno nie to, że są nihilistami. Do kinematografii podchodzą z zapałem i entuzjazmem nieznanym w innych przedziałach wiekowych. To  najwdzięczniejsza, a jednocześnie najbardziej krytyczna publiczność festiwalowa, patrząca wnikliwie, łaknąca nurtujących historii i bezlitośnie punktująca fałsz. Więc lepiej traktujcie ją poważnie i tym najmłodszym przedszkolakom pokażcie 40-minutową animację Marii Mac Dalland Mały miś mówi: oj! dokumentującą codzienność rodziny misiów. Bo co robią misie w słonecznym dniu? Chrupią owoce, taplają się w świeżo upranej pościeli, szukają zgubionych kluczy, ale żaden z nich nie ma w planach unicestwienia jakiegoś człowieka w celach spożywczych.

Nie zrozumcie nas źle – cele spożywcze bardzo sobie my i nasze dzieci cenimy i dlatego z radością zobaczymy włoską miniaturkę Ser. Kanwę tej krótkiej animacji stanowi opera, skomponowana ku czci sera. Wybaczcie, księżyca! Ile dziur w szwajcarskim serze, tyle wątpliwości w życiu 5-letniej Safy, bohaterki magicznie sfilmowanego filmu Marmurki. Safa musi dokonać wyboru czy kryć kumpla wraz z jego łobuzerską pasją, czy wyjawić dorosłym dziecięcą tajemnicę. Co byście zrobili na jej miejscu?

PS Te filmy pokażemy z pewnością: Hani i Kazikowi.

CI TO SIĘ ZNAJĄ NA KINIE

Mają od 7 do 10 lat. Pochłaniają ich pasje, przyjaźnie i niewesoły los naszej planety. Dojrzali odbiorcy, często aspirujący filmoznawcy, recytują linie dialogowe z ulubionych filmów, odśpiewują całe soundtracki podczas mycia zębów i żywo dyskutują o słuszności motywów głównych bohaterów. Takich cwaniaków trzeba zabrać na krótki metraż niemieckiej produkcji pt. Chwast, w którym rudowłosa Chelar, walcząca z kryzysem klimatycznym, w odruchu buntu zostaje drzewem. Szalona myśl, która zakiełkowała w głowie dziewczyny, wybudza jej obojętne dotąd na przyrodę otoczenie.

Z kolei 11-letni Eryk, choć z obojętnością nie ma nic wspólnego, jest przekonany że ma kamień w miejscu serca. Bohater estońskiego filmu Eryk Kamienne Serce staje przed poważnym, skomplikowanym, wymagającym wyzwaniem, o jakim mu się nie śniło. Wszystko po by przepracować stratę i rozniecić upragnione przyjaźnie. Film świętować będzie na festiwalu swoją światową premierę. Dlatego uroczysty seans odbędzie się z udziałem reżysera lmara Raaga i dwojga aktorów. Wpadajcie koniecznie!

Nie zapomnijcie też o wyczekiwanym hicie festiwalu, nagrodzonym Piłkarskimi Koziołkami filmie Mecz o wszystko. Jego bohater Dylan marzy tylko o tym, by zostać wielkim piłkarzem i zapełniać półki pucharami. Los co prawda pokrzyżuje dotkliwie jego plany, ale wsparcie skaterki Mayi zainspiruje go do odbudowania w sobie walecznej postawy i zupełnie nowego podejścia do sportu. Motywujące!

PS Na te filmy zabierzemy do kina: Gustawa, Mariannę, Kirę, Leonarda, Henia, Tymka i Leona.

PRAWDA, CAŁA PRAWDA I TYLKO PRAWDA

Nastoletni widzowie są coraz dalej od fikcji, a coraz bliżej prawdy. Ciężar tematu im nie straszny, bo filmowy filtr pozwala złapać dystans do problemu i spojrzeć nań z bliska lub daleka, w zależności od gotowości. Arka Ellen, trwająca 14 minut i rysowana surową kreską animacją, może sugerować lekką tematykę. Tymczasem porusza najdelikatniejsze struny ściśle splecione z poczuciem winy, tęsknotą siostry za bratem, pustką i dojmującym brakiem.

Podobnym zagadnieniom poświęcony jest najnowszy film Lukasa Dhonta pt. Blisko. Tutaj krystalicznie czysta więź zostaje zarysowana przez złośliwe przytyki nowych szkolnych koleżanek. Dhont przepięknie ilustruje transformację, jaka zachodzi w Rémim i Léo, dwóch zaprzyjaźnionych chłopcach, na myśl o tym, że ktoś mógłby ich odbierać jako parę. Aby przeciwstawić się plotkom i zdusić upokorzenie, jeden z chłopców zaczyna trenować „supermęski i heteroseksualny” hokej. Widać jednak jak na dłoni, że ta brutalna konfrontacja jest ponad ich siły.

Temat żałoby podejmuje także Comedy Queen, film Sanny Lenken, który otrzymał Kryształowego Niedźwiedzia za najlepszy film dla dzieci na festiwalu Berlinale oraz nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.  Po śmierci chorującej na depresję mamy, 13-letnia Sasha robi wszystko by zagłuszyć smutek i nie dać się rozpaczy. Jej tata wybrał tę drogę, ona jednak chce się śmiać i rozweselać innych, na przykład tatę. Historia ma wiele płaszczyzn, zwrotów akcji, śmiechu przez łzy i odwrotnie. Z pewnością wybierzemy się na ten film, a najchętniej na seans z udziałem Sigrid Johnson, odtwórczyni roli Sashy. Widzimy się w Poznaniu!

PS Ruszamy do kina  by pokazać te poruszające filmy Natalii, Poli, Józi i Mili.

 

Stacjonarny wariant festiwalu Ale Kino! trwać będzie od 1 do 7 października. Zapraszamy Was do poznańskich kin Multikino, Scena Wspólna i Kino Pałacowe.

Wszystkie artykuły dotyczące 40. MFFMW Ale Kino! znajdziecie tu.

Dodaj komentarz