Listopad to czas na przygodę z festiwalem Ale Kino!
Przegląd filmów dla najmłodszych widzów, dzieci i młodzieży
Szukacie pomysłów, jak ciekawie spędzić czas z dziećmi, gdy za oknem słotna, chłodna jesień? Co powiecie na to, by schować się w ciepłej sali kinowej? Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, który rusza 24 listopada w Poznaniu, to idealna okazja, by uciec od jesiennej szarówki, odkryć coś wyjątkowego z dziećmi i dać się porwać niepowtarzalnym opowieściom z całego świata.
Od filmów fabularnych, przez animacje, po filmy dokumentalne i krótkometrażowe – w programie czeka na was ponad 100 produkcji z 36 krajów (tak, nawet z Australii czy Kenii!). Festiwal pozwoli wam ciekawie spędzić czas z dzieckiem i stworzy przestrzeń do bliskich rozmów o rodzinnych relacjach i emocjach – rozmów, które czasem niełatwo jest zacząć.
Dużą atrakcją będzie jedyny w Polsce kinowy pokaz nowej animacji Netflixa „Zaklęci” (o której piszemy poniżej), filmowej baśni, która w ciepły sposób opowiada o wyzwaniach, przed jakimi stają współczesne rodziny. Warto też wspomnieć o sekretnym pokazie, czyli kinowej niespodziance. Miejsce i tytuł filmu do ostatniej chwili pozostają tajemnicą!
W programie Ale Kino! znajdziecie seanse dla najmłodszych (już od 3 lat), dzieci i młodzieży, a żeby ułatwić wam wybór tytułów, sporządziliśmy listę polecanych filmów dla widzów w różnym wieku. Do zobaczenia w kinie!
Wiek 3+
„Nasza kurka” – dziewczynka o imieniu Miriam, jej młodszy braciszek i zaprzyjaźniona kura każdego dnia przeżywają nowe przygody. Seans odbędzie się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, wśród poduszek, z przyciemnionym światłem i przyciszonym dźwiękiem.
„Kotek Psotek szuka misia” – czyli poszukiwania ukochanego pluszaka, bez którego kotek nie może zasnąć. Obfitują one w ekscytujące przygody i sprzyjają poznawaniu nowych przyjaciół.
Wiek 7+
„Pozdrowienia z Marsa” – 10-letni Tom nie lubi dotyku, hałasu, koloru czerwonego i nagłych zmian. Chłopiec nie jest zadowolony, gdy się okazuje, że musi spędzić wakacje u dziadków. Jednak to powoduje, że zaczyna się przygotowywać do realizacji swojego marzenia – wyprawy na Marsa.
„Rodzina Obrabków i sprawa Gliny” – zejście z przestępczej ścieżki oznacza, że teraz rodzice i siostra głównego bohatera kupują rzeczy, zamiast je kraść. Jednak chłopak nie wie, że jego rodzina spiskuje, a do nowego napadu potrzebna będzie pomoc jego utalentowanego psa.
„Zaklęci” – film Netflix od twórców „Toy Story” i „Shreka”. Księżniczka Ellian chciałaby być jak inne nastolatki. Niestety, od kiedy jej rodzice padli ofiarą tajemniczego zaklęcia, dziewczyna musi znaleźć sposób na ich odczarowanie, zanim dworzanie odkryją, że król i królowa zamienili się w potwory.
„Razem możemy wiele” – filmy krótkometrażowe: wszystko wydaje się możliwe, gdy nie działamy w pojedynkę. Wspierające się rodzeństwo wpada na pomysł genialnego wynalazku, a grupa uczniów z piosenką na ustach walczy o swoją szkołę.
Filmy w zestawie: „Wędrówka światła” Agaty Zych (animacja dokumentalna), „Dzieciaku, jesteś tylko dzieckiem” Karla Cedricka Marqueza (filipiński musical), „Lola i pianino hałasów” Augusta Zanovella (polska animacja, oficjalna premiera polska).
Wiek 10+
„Flow” – charyzmatyczny kot i inne zwierzęta znajdują się w łodzi, która niczym biblijna arka Noego, dryfuje po zalanym świecie. Wspólnie odkrywają, jak dzięki współpracy żyć w nowej, trudnej rzeczywistości.
„Valentina i spokój” – bystra i odważna Valentina wpada do rzeki, w której utonął jej tata, i słyszy jego głos w nieznanym języku. Dziewczyna z pomocą przyjaciela rozpoczyna naukę tego języka i wyczekuje kolejnych wiadomości od taty.
„Sekret księgi z Kells” – w średniowiecznym opactwie 12-letni Brendan poznaje strażnika niezwykłej, choć niedokończonej iluminowanej księgi. Przed chłopcem ważne zadanie – ukończyć księgę z Kells.
„Skarbek” – polski film o 11-letnim Janku, który odkrywa magiczny świat śląskich legend i wierzeń górniczych. Wraz z kolegą starają się odzyskać magiczne sreberko, które może im pomóc uwolnić siostrę Janka, Zosię, z rąk nikczemnego Utopca.
Dajcie się porwać kinowej przygodzie! Szczegóły dotyczące seansów i bilety znajdziecie na stronie Alekino.com.
Materiał powstał we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Młodego Widza Ale Kino!