filmy dla dzieci kino dzieci

Kino Dzieci trwa!

Relacja z otwarcia szóstej edycji MFF Kino Dzieci

Kino Dzieci trwa!
Kinga Hołub

Drugą połowę września najprzyjemniej spędzić przed srebrnym ekranem. Pośród zgiełku i najsympatyczniejszych pogawędek w kolejce po bilety. Cześć, Kino Dzieci! Widzimy się po raz szósty!

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci nosi tytuł „Czas na spotkanie”, tak więc całą sobą namawia do wspólnego patrzenia i przegadywania w większym gronie tego, co się widziało. Ponad 150 filmów, warsztaty artystyczne i spotkania z twórcami oraz 8 sekcji. Pośród nich genialna Ciao Italia!, wypełniona po brzegi znakomitymi filmami dla dzieci wyprodukowanymi we Włoszech. Rezolutny i cudownie nieprzewidywalny jest ten sześciolatek. Urósł tak pięknie, ale wciąż mam ochotę czochrać mu grzywkę. Mknął jak burza między rzędami foteli na hucznym otwarciu w Kinie Muranów, może go widzieliście? Jeśli nie, zobaczcie naszą relację z pierwszego dnia festiwalu. A jeśli tak, to powspominajmy wspólnie ubiegłą sobotę. Tyle się działo!

W rolę festiwalowych korespondentów wcielili się Kinga, Tymoteusz i Tola. Zacnie przygotowali się do zadania, bo już kilka dni wcześniej wertowali katalogi i wyklejali nadgarstki tatuażami. Kinga wspomina to tak: Usiedliśmy i razem zaplanowaliśmy pierwszy dzień. Oprócz obowiązkowej wody w bidonach, zabieramy herbatę w termosach – zimowa z imbirem dla Toli, gojnik dla Tymka. Uprażyliśmy popcorn, spakowaliśmy migdały i short bread upieczony dzień wcześniej. Przed południem zaplanowaliśmy seans filmu „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” i warsztaty sitodruku z Kwiaciarnią Grafiki. Drugim sobotnim typem był film „Jakub, Mimmi i gadające psy”. Wszystko udało nam się zobaczyć! Nie przepuściliśmy też seansu „Solana i Ludwika – Misja Księżyc”. Na kolejne dni festiwalu zostawiamy sobie „Operację Człowiek w Czerni”. Przeczytaliśmy już wszystkie części „Lassego i Mai”, więc motyw detektywistyczny jest nam bliski.

 

Po każdym seansie odbywało się głosowanie – widzowie tradycyjnie przedzierali karteczki z symbolem jednego, dwóch lub trzech kawałków pizzy. W mojej i moich dzieci ocenie na 3 kawałki w pełni zasłużyła otwierająca festiwal włoska animacja „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię”, a zaraz za nią w naszym prywatnym rankingu pierwszego dnia plasuje się polsko-łotewska koprodukcja zatytułowana „Jakub, Mimmi i gadające psy”. Mam świetne przeczucia co do „Marony – psiej opowieści”, na którą wybieramy się w ciągu tygodnia. Fajnie też odświeżyć sobie hity zeszłorocznej edycji, a szczególnie poruszające anime „Mirai” oraz szwedzką animację „Gordon i Paddy”, którą już niebawem można będzie obejrzeć w kinach całej Polski, bo pojawi się w szerokiej dystrybucji. Spotkajmy się w kinie!

Festiwal trwać będzie do 29 września, a projekcje odbywać się będą w ponad 20 polskich miastach. Ładne Bebe ponownie objęło patronacką pieczę nad wydarzeniem.

A tutaj znajdziecie szczegółowy harmonogram i spis wydarzeń.

Dajcie znać, co udało wam się zobaczyć i co szczególnie się wam podobało, a co mniej? Urządźmy sobie dyskusyjny klub filmowy w komentarzach.