filmy dla dzieci współpraca reklamowa

Kultowe polskie animacje i piękna premiera – to warto pokazać dzieciom

Emocjonująca podróż z małymi widzami

Kultowe polskie animacje i piękna premiera – to warto pokazać dzieciom
Materiały prasowe

Najnowsza polska animacja dla najmłodszych „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu” niebawem wchodzi do kin. Zainspirowani tym szczególnym wydarzeniem stworzyliśmy dla Was listę kultowych polskich filmów obrazkowych, które idealnie sprawdzą się na wspólny jesienno-zimowy czas.

Już za kilka dni, 18. listopada, do kin trafi najnowsza polska animacja „Przytul mnie. Poszukiwacze Miodu.” w reż. Anny Błaszczyk. Jest to pierwszy od lat polski, pełnometrażowy film animowany dla dzieci. W związku z tak wyczekiwaną premierą postanowiliśmy przypomnieć Wam ukochane, kultowe polskie animacje dla dzieci. Większość z nich na pewno pamiętacie ze swojego dzieciństwa, niektóre być może będą dla Was odkryciem. Niezależnie od tego zachęcamy Was do wspólnego oglądania z dziećmi!

Przytul mnie. Poszukiwacze Miodu, reż. Anna Błaszczyk (2022)

Najnowsza polska pełnometrażowa animacja, będąca kontynuacją serialu „Przytul mnie”. Inspirowana popularną wśród najmłodszych czytelników książką „Proszę mnie przytulić” autorstwa Przemysława Wechterowicza oraz Emilii Dziubak opowiada o przygodach Małego Misia oraz jego Taty.

Mały Miś marzy o najsłodszym na świecie torcie urodzinowym, jednak niespodziewana ulewa niszczy wszystkie zapasy miodu odłożone specjalnie na tę okazję. Na domiar złego okazuje się, że w całym lesie nie ma ani jednego ula, w którym ostało by się choć trochę słodkiego przysmaku. Miś musi teraz przekonać przezornego i uwielbiającego odpoczynek Tatę do wyprawy w poszukiwaniu Złotej Krainy znajdującej się poza bezpiecznym lasem. Pełna przygód, wzruszająca i zabawna opowieść o relacjach z rodzicami, o dorastaniu i o zaufaniu jakim my rodzice powinniśmy obdarzyć nasze dzieci, aby pozwolić się im usamodzielnić. W kinach już od 18. listopada!

Piotruś i Wilk, reż. Suzie Templeton (2006) 

Polsko-brytyjska animacja uhonorowana Oscarem (2007r.) za najlepszy krótkometrażowy film animowany, jest adaptacją baśni muzycznej Siergieja Prokofjewa z 1936 roku.

Tytułowy Piotruś to nieśmiały i zagubiony chłopiec mieszkający razem z dziadkiem, którego jedynymi przyjaciółmi są gęś i zraniony ptak. Gdy pewnego dnia chłopiec wymyka się ze swoimi zwierzętami z domu, aby pobawić się na zamarzniętym jeziorze, nie wie, że zabawa skończy się niespodziewanym atakiem wilka i porwaniem jego małej przyjaciółki. Wściekły chłopiec postanawia zemścić się i złapać drapieżnika. Ostatecznie, gdy wilk zostaje schwytany Piotruś nie pozwala dziadkowi zabić zwierzęcia. Zamiast tego postanawia sprzedać je do cyrku. Gdy nie udaje się dobić targu, a wilkiem zainteresowanych jest coraz więcej myśliwych, chłopiec podejmuje niespodziewaną dla otoczenia decyzję i zwraca zwierzęciu wolność.

Ta zanurzona w baśniowym klimacie animacja to nie tylko piękna historia o dojrzewaniu głównego bohatera, ale też opowieść o szacunku do świata natury.

Proszę Słonia, reż. Witold Giersz (1978)

Pełnometrażowa animacja, a wcześniej siedmioodcinkowy animowany serial, zrealizowana na podstawie powieści Ludwika Jerzego Kerna z 1964 roku w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie.

Jest to historia przyjaźni chłopca Pinia z porcelanowym słoniem Dominikiem znalezionym przez chłopca na strychu. Dominik dzięki witaminom, którymi karmił go Pinio, najpierw zaczął rosnąć, aby ostatecznie przeistoczyć się z porcelanowego słonia w prawdziwe zwierzę. Z takim dużym przyjacielem można przeżyć mnóstwo zabawnych przygód. I tak Pinio ze słoniem jadą na wycieczkę, pokonują bandytów, a nawet uciekają z cyrku. Dodajemy do tego wspaniałych aktorów użyczających swoich głosów bohaterom, a także genialną kreskę, która nawet teraz cieszy oko i mamy idealną propozycję na jesienne po południa spędzone z dziećmi.

Wielka podróż Bolka i Lolka, reż. Władysław Nehrebecki, Stanisław Dülz (1977)

Pełnometrażowy film animowany, emitowany również w odcinakach w postaci serialu telewizyjnego. Inspirowana powieścią „W 80 dni dookoła świata” Jules Verna, historia opowiada nowe przygody znanych już wcześniej z serialu bohaterów: Bolka i Lolka. Chłopcy postanawiają podjąć wyzwanie i powtórzyć wyczyn pewnego milionera Lorda Fogga okrążając ziemię w 80 dni. Jeśli się im uda to mogą liczyć na nagrodę ufundowaną przez zmarłego już bogacza. Jednak w ślad za nimi rusza Jeremiasz, sługa Fogga, który chce uniemożliwić chłopcom podróż i przejąć trofeum. Po drodze na chłopców czeka wiele niebezpiecznych przygód, a także nowa niespodziewana przyjaźń. Zabawna, ciekawa i pełna zwrotów akcji bajka, na której trudno się będzie nudzić.

Dziwne przygody Koziołka Matołka, serial animowany (1969-1971), reż. Zofia Oraczewska

Serial animowany składający się z dwudziestu sześciu 9-minutowych odcinków. Adaptacja komiksu Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza (z 1932 roku!) o Koziołku Matołku, który przemierza świat, aby dotrzeć do Pacanowa.

Na sympatycznego i odrobinę niezdarnego Koziołka czeka wiele przygód, w tym również te niebezpieczne, z których jednak zawsze udaje się mu wyjść obronną ręką. Koziołkowi w podróży pomaga pomysłowość i ciekawość świata, a sama wyprawa staje się dla niego niezapomnianą nauką o otaczającym świecie. Ciepła i pogodna bajka uzupełniona o słynne rymowanki Kornela Makuszyńskiego.

Za króla Krakusa, reż. Zenon Wasilewski (1947)

Jest to pierwszy film lalkowy wyprodukowany w powojennej Polsce w Studio Filmów Kukiełkowych w Łodzi. Krótka (14 minutowa) czarno- biała animacja opowiada znaną legendę o smoku wawelskim i sprytnym szewczyku Skubie.

Król Krakus ogłasza konkurs na pokonanie smoka, który od pewnego czasu zagraża jego poddanym. Cenną wygraną jest ręka królewny. Wielu rycerzy staje do walki, jednak żadnemu z nich nie udaje się pokonać bestii. Dopiero mądry Szewczyk wpada na pomysł, żeby przechytrzyć smoka i pokonać go nie stając z nim bezpośrednio do walki. Ciekawa i inspirująca lekcja historii do obejrzenia raczej ze starszakami. Film znajdziecie na YT.

 

*

Pod dobrej dawce kina w domu, koniecznie pamiętajcie o premierze „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu”, animacja trafi do kin już 18.listopada. Myślicie, że za dwadzieścia lat znajdzie się w zestawieniu kultowych?

*

Materiał powstał we współpracy z Kino Dzieci. 

Dodaj komentarz