książki dla dzieci przegląd książek

Książkowe nowości dla dzieci

Jesienny przegląd literacki

Książkowe nowości dla dzieci
Maja Marciniak

Jakże my uwielbiamy jesień! To jest niezwykle dorodny czas, kiedy liczba nowych tytułów rośnie równie szybko, jak borowiki w lasach. Oto, czym obrodziły wydawnictwa dla dzieci.

Będzie o emocjach, o miłości, o fascynujących zjawiskach naukowych, o wolności i dalekich kulturach – sami widzicie, że nasz przegląd obejmuje książki o życiu, po prostu. Zebrałyśmy dla was 10 tytułów, które warto podsunąć dzieciom, a i nam, dorosłym przyda się zanurzyć w nie nos, oko i serce. Przed wami dziesiątka nowości literackich – sprawdźcie, w co zaopatrzyć domowe biblioteczki. Bo jesień jest zdecydowanie o czytaniu.

„Co robią uczucia” / tekst: Tina Oziewicz / ilustracje: Aleksandra Zając / Wydawnictwo Dwie Siostry / wiek: od 5 lat

Nie ma piękniejszego niż ten leksykonu uczuć. Kosmate stworzenia przedstawiają nam nadzieję, złość, smutek, wdzięczność, wolność i wiele innych. Każde lapidarnie piękne zdanie i każda odręczna ilustracja trafiają w sam środek serca, ściskając je albo mocno rozgrzewając. Wiedzieliście, że radość skacze na trampolinie? Pewnie tak. A że „duma siedzi w wysokiej wieży na szczycie szklanej góry”? Pewnie też. A które uczucie wącha szalik? Które robi kanapkę na drogę? Tina Oziewicz i Aleksandra Zając z czułością to objaśniaja. Wzruszycie się do samych palców stóp – czytając, ogladając i obserwując reakcję waszych dzieci. Niech to będzie wasz rodzinny alfabet na te czasy. My zaś wróżymy temu duetowi twórczemu ogromne sukcesy w świecie literackim.

Książkę „Co robią uczucia” znajdziecie tutaj.

„Gdzie jest moja córka”, Iwona Chmielewska, Wydawnictwo Format / wiek: od 5 lat

To jest opowieść o matce i córce – obu ukrytych za słowami i za misternymi kolażami Iwony Chmielewskiej, uszytych z resztek tkanin zbieranych latami. Książka jest trochę jak zabawa w chowanego – chowa się córka, o której mama opowiada, porównując ją do rozmaitych zwierząt, dając tym samym znać, ile wie o jej naturze, o naturze dziecka. I jak to w zabawie w chowanego bywa, na końcu znajduje się poszukiwaną postać – dziewczynka was zaskoczy – finał książki jest poruszający. „Wierzę, że w tych szmatkach w jakiś sposób zapisane są przeżycia i zawarta jest energia ludzi, którzy je kiedyś używali” – pisze na końcu autorka i my się z nią zgadzamy. I jeszcze dodamy tyle, że czasem warto zajrzeć pod podszewkę, bo kryją się tam tajemnice.

Książkę „Gdzie jest moja córka” znajdziecie tutaj. 

„Lepsza miłość, niż brak miłości” / tekst: Rose Lagercrantz / ilustracje: Eva Eriksson / tłumaczenie: Marta Dybula / wydawnictwo Zakamarki / wiek: od 6 lat

Rezolutnej Duni – oficjalnie: Danieli – niektórym z was nie trzeba przedstawiać, jest to bowiem dobrze znana dzieciom bohaterka szwedzkiej serii książek wydawanych przez Zakamarki. W tym tomie dzieje się sporo, bo będzie o kilku zaginięciach, w tym Duni, o ślubie, wyprawie do Włoch, ogromnej tęsknocie i miłości, rzecz jasna, bo – jak głosi tytuł, lepiej, żeby z nami była. Główna bohaterka nieco namiesza w rodzinnych perypetiach, sprawiając, że jej tato i jego była dziewczyna się pobiorą. Takie zwroty akcji. Jeśli macie na domowym pokładzie małych buntowników albo ważne wieści do przekazania dzieciom – sięgnijcie po prawidła Duni, dobrze sprawdzają się w życiu. No i te ilustracje w środku!

Książkę „Lepsza miłość niż brak miłości” kupicie tutaj

„Pion i poziom” / tekst: Bartosz Sztybor ilustracje: Łukasz Golędzinowski / Wydawnictwo dwie siostry / wiek: od 2 lat

Koncepcyjny majstersztyk. Oto bowiem książka, która skupia się na dwóch, wydawałoby się banalnych zjawiskach, czyli pionie i poziomie. Ale jak to jest podane! Same wspaniałości i tekstowe, i graficzne. Dowiadujemy się prawd powszechnych, że oto pion jest wtedy, kiedy rodzice rano ruszają do pracy, a poziom – kiedy z niej wracają i przyjmują wiadomą pozycję na sofie (albo przynajmniej o niej marzą). Duet twórców: autor tekstu Bartosz Sztybor i ilustrator Łukasz Golędzinowski musieli mieć przy tworzeniu tego arcydziełka niezły ubaw. My i dzieci mamy go przy oglądaniu i czytaniu – dziękujemy!

Książkę „Pion i poziom” kupicie tutaj.

„Dlaczego słońce świeci?” i „Dlaczego deszcz pada?” / Marta Krzemińska, wydawnictwo Wilga / od lat 3

Słońce jest najbliższą Ziemi gwiazdą, sto razy od niej większą, i powstało jakieś 5 miliardów lat temu. Czy to jest dla was jasne jak… słońce? No, właśnie – ile tak naprawdę wiemy o świetlistej kuli, która grzeje nasze buzie? Marta Krzemińska w superciekawy i bardzo przejrzysty sposób objaśnia niuanse naszej planety, jak powstawanie pór roku, zorzy polarnej czy dziury ozonowej. W jednej z książek z serii „Co i jak?” dla dociekliwych skupia się na słońcu i księżycu, a drugą – „Dlaczego deszcz pada?” poświęca meteorologii, wodzie występującej w przyrodzie, pustyniom i puchatym chmurom. To już wam zdradzimy, że kropla deszczówki może mieć kształt ziarenka fasoli, a virga to taki deszcz, który zanim dotrze do ziemi, wyparowuje! Oba tytuły będą miłą opcją dla domowej edukacji – teoria do weryfikacji w terenie.

Książkę „Dlaczego słońce świeci?” znajdziecie tu, a „Dlaczego deszcz pada?” – tutaj

„Xin chào! Wietnam dla dociekliwych” / tekst: Tôn Vân Anh, Monika Utnik-Strugała / ilustracje: Anna Kaźmierak / wydawnictwo dwie siostry / wiek: od 8 lat

Xin chào! Czyli dzień dobry po wietnamsku – oto dokąd zabiorą was Dwie Siostry. Ten pięknie zilustrowany przewodnik to duża porcja wiedzy o Wietnamie podana w przyjemnej formie i okraszona cudnymi malunkami Ani Kaźmierak – chowaj się kultowy przewodniku Lonely Planet! A co w środku? Praktyczny słowniczek i ściągawka z wietnamskiej wymowy, najlepsze perełki regionów, ciekawostki o lokalnych owocach – jest tez słynny durian, który pachnie jak ser pleśniowy i którego nie można przewozić w samolocie garść wiedzy kulturalnej, choćby o wietnamskich świętach. A na końcu znajdziecie przepisy na największe smakołyki, jak sajgonki i wybitna zupa pho. Zaserwujecie sobie symboliczną wyprawę po kraju, który ciągnie się z góry na dół przez ponad 1600 km. I jeszcze coś – wietnamskie dzieci żyjące w Polsce opowiadają, co ich dziwi w naszych szkołach. Ha!

Książkę „Xin chào! Wietnam dla dociekliwych” kupicie tutaj

„Dzika”, Emily Hughes / tłumaczenie: Kinga Rodziewicz / wydawnictwo Rzeczownik / wiek: od 5 lat

Okazuje się, że „Księga dżungli” nie traci na aktualności – bo, jak pięknie pisze autorka książki: „Nie można bowiem poskromić czegoś tak radośnie dzikiego”, co kryje w sobie dzikie dziecko. I choć dziewczynka, bohaterka książki, urodziła się w lesie i wychowała ze zwierzętami, a później okazało się, że nie umie i nie chce żyć z ludźmi, to hasło spokojnie możemy odnieść do dzieci żyjących mniej dziko, choćby w mieście. Przecież dzikość ma się w sercu! Tak, książka jest o tym, by być sobą. I jest też pięknym debiutem, w zasadzie debiutem podwójnym – i dla urodzonej na Hawajach Emily Hughes, autorki tekstu i rysunków, i dla wydanictwa Rzeczownik. Doskonały, „dziki” start.

Książkę „Dzika” kupicie tutaj.

„Lis i rower” i „Lis, sąsiad i nasza planeta” / tekst: Fibre Tigre / ilustracje: Floriane Ricard / przekład: Dorota Hartwich / wydawnictwo Format / wiek: od 5 lat

Obie te zmyślnie zilustrowane książki (zgodzicie się, że czuć tu francuską kreskę?) łączy postać nietuzinkowego lisa – nieco naiwnego, ale wielce poczciwego i serdecznego, a zaraz na drugim planie jest jego rower. Jeden i drugi pojawia się w „Lisie i rowerze”, czyli dynamicznie poprowadzonej opowieści o wyścigu rowerowym, prowadzącym przez cały świat i dużo dalej. Ów wyścig skłania do refleksji o tym, czy możliwa jest przyjaźń w atmosferze konkurencji i co tak naprawdę w wyścigu dostaje zwycięzca? Refleksyjnie jest też w „Lisie, sąsiedzie i naszej planecie”,a rzecz dotyczy ekologii, marnotrawienia i doceniania wartości, jaką niosą przedmioty. Razem z lisem możecie skłonić dzieciaki (i siebie) do małych-wielkich rozważań o nadmiernej konsumpcji, górach śmieci, zanieczyszczeniu rzek i oceanów, oraz mądrym upcyklingu rzeczy.

Książkę „Lis i rower” kupicie tutaj, a „Lis, sąsiad i nasza planeta” – tutaj

Co z jesiennych nowości literackich przykuło waszą uwagę? Dajcie też koniecznie znać w komentarzach, jaki tytuł króluje teraz u waszych dzieciaków. Przypominamy też, że nasze recenzje książek dla dzieci znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz