przegląd książek współpraca reklamowa

Nowości wydawnictwa Wilga dla dzieci w różnym wieku

To się czyta latem!

Nowości wydawnictwa Wilga dla dzieci w różnym wieku
Lidia Żulczyk

Wakacyjna książkowa wyprawka to rzecz niezbędna! Potrzebujemy czegoś rozwojowego dla najmłodszych, miłych czytanek skierowanych do kilkulatków, które pomogą wyciszyć się przed snem w nowym wakacyjnym miejscu, a także porcji rozrywki dla starszaków. Tu przydadzą się niezawodne kryminały dla starszych dzieci, zeszyty zadań i przewodnik przyrodniczy.

Latem książki pełnią różne funkcje – poszukujemy dla dzieci rozrywki na drogę nad morze albo czegoś, co przyda się im na obozie. Mniejsze dzieci zwykle zaliczają skoki rozwojowe, odkrywają nowe umiejętności i pojęcia, więc fajnie jest mieć pod ręką coś, co odpowie na potrzeby ich intensywnie rozwijającego się intelektu. Przedszkolakom ze starszych grup przyda się trochę grafomotoryki i łamigłówek – by całkowicie nie straciły kontaktu ze światem przedszkolnej edukacji i wprawy w rysowaniu. Tu z pomocą przychodzą zeszyty z zadaniami. Najstarsze dzieci, niczym mniejsi dorośli, lubią latem odpłynąć w emocjonującą i wciągającą powieść. Tu także Wilga ma sporo do zaoferowania. Gotowi na nasz przegląd letniej półki z książkami?

Dla najmłodszych

Niemowlaki i żłobkowicze to grupa dzieci, u których mamy możliwość kształtowania gustu w kwestii książeczek. Warto sięgać po te, które oprócz bycia atrakcyjnymi wizualnie dla dziecka, będą też dla niego intelektualną rozrywką. Wierszyki i minipuzzle są tu dobrym kierunkiem.

Seria „Krok po Kroku”: „Zwierzaki” i „Mój dzień” / Tekst: Opracowanie zbiorowe / Ilustracje: Agnieszka Matz

Seria „Krok po kroku” to dobrze znany wśród rodziców maluszków cykl twardych książeczek do czytania, oglądania i zabawy. Co warto o nich wiedzieć? Seria jest rozbudowana i składa się z kilku chronologicznie zaplanowanych publikacji. „Zwierzaki” są odpowiednie dla dzieci 2+, które już rozkręcają się z mówieniem i manualnymi zabawami. Podobnie sprawa wygląda w przypadku książki „Mój dzień”, choć ta przyda się bardziej przedszkolakowi czy żłobkowiczowi, który uczy się rytmu dnia. Wierszyki w książce są na tyle krótkie, że dziecko jest w stanie „wytrzymać” podczas czytania każdej ze stron. Proste rymy czytane przez rodziców mają działanie wspierające pamięć, naukę mowy i rozwój intelektualny. Puzzle to z kolei walor edukacyjno-rozrywkowy dla dziecka. Polecamy „Zwierzaki” i „Mój dzień” jako poręczną lekturę na spacer, w odwiedziny do babci, czy wszędzie tam, gdzie trzeba dziecko czymś zająć.

„Zwierzaki” to opowieść o dobrze znanych gospodarskich zwierzątkach, natomiast „Mój dzień” opowiada o rutynowych czynnościach, jakie wykonujemy każdego dnia: porach snu, czasie na zabawę i posiłki, codziennej toalecie. To też idealne wsparcie w przygotowaniu dziecka do pójścia do placówki.

Dla średniaków i przedszkolaków

Dzieci zerówkowe i z ostatnich grup przedszkola zwykle jeszcze lubią, gdy się im czyta – na dobranoc czy w ciągu dnia. Jeśli jednak potrafią już czytać same, to interesują się książkami, które dają im coś więcej niż samo czytanie – w cenie są więc ciekawostki, obrazki, zadania i kody QR do skanowania. To dobry sposób na zachęcenie dzieci do stałego kontaktu z lekturą w wakacje!

„Słonecznikowa 5. Przygody Piratów” / Tekst: Aniela Cholewińska-Szkolik / Ilustracje: Marta Kulesza 

Wracamy na ulicę Słonecznikową! Całkiem niedawno polecaliśmy wiosenną odsłonę tej obyczajowej serii dla dzieci. Tym razem towarzyszymy sympatycznej pięcioosobowej rodzince w wakacyjnych przygodach. Dobrze znani bohaterowie – Krzyś, Lilka i Adaś – i ich ciekawe, niestresujące historyjki z życia wzięte są idealną lekturą popołudniową lub przed snem dla kilkulatków. W tle zawsze znajdziemy bardzo subtelne wskazówki, jak radzić sobie z emocjami, czy na co uważać podczas szaleństw z rodzeństwem. Jest też – jak zawsze w tej serii – historia o tym, że najlepsze przygody przeżywa się na własnym podwórku, a to, czy będziemy spędzać fajnie czas, zależy przede wszystkim od nas samych. Książka – tak jak cała seria – została przyjemnie zilustrowana przez Martę Kuleszę, a poręczny format zachęca, by „Słonecznikową zabierać na wycieczki, wakacyjne podróże samochodem lub pociągiem, czy na weekend poza domem.

„Rysowanie Krok po kroku”, „100 zadań i zabaw dla każdego” / Tekst i ilustracje: Ewelina Protasiewicz – Rysopisy / Redaktor ilustrująco-prowadząca: Justyna Jednoróg

Absolutny must have, jeśli chodzi o zeszyty zadań na wakacje. Zebrane w 2 tomach „100 zadań i zabaw dla każdego” oraz „Rysowanie krok po kroku” to idealne „wypełniacze czasu” w deszczowe wakacyjne dni, w czasie podróży wakacyjnych, czy podczas wieczorów w domu. genialny sposób na pozostanie w kontakcie z ćwiczeniami intelektualnymi i grafomotorycznymi dla kilkulatków. Kreatywne zadania dla tych, którzy lubią główkować, rysować, czy kolorować. Zdecydowanie każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie! Polecamy te wydawnictwa jako sposób na wyciszające zabawy przed drzemką lub sposób na nudę, gdy rodzice są aktualnie zajęci.

„Młodzi przyrodnicy. Lato w świecie przyrody” / Tekst: Patrycja Zarawska / Redaktor ilustrująco-prowadząca: Olga Gorczyca-Popławska

Takie publikacje kochamy! Bo czy jest coś lepszego niż fantastyczny, niemal „multimedialny” przewodnik pełen zagadek, obrazków, wiedzy i zadań dla kilkulatków? „Lato w świecie przyrody” to powrót do zabaw z dzieciństwa, odrywania świata na poziomie gleby, patyków, gałęzi drzewa, na którym przesiaduje się z kolegami. Teraz można robić to ze swoistym dziecięcym National Geographic pod ręką! w „Lecie w świecie przyrody” są klucze do rozpoznawania owadów i roślin, zadania do wykonania, pomysły na spędzanie czasu w miejscach, które pozornie nic nie oferują najmłodszym. Idealna lektura na wakacje na działce u babci, kempingu, obozie w lesie, czy gdziekolwiek, gdzie dziecko trafia na łono natury. „Nudny” krajobraz nagle zmienia się w tajemniczy mikrokosmos.

Ponadto dzieci wyniosą z tej książki bardzo praktyczną wiedzę – nauczą się np. interpretować zjawiska meteorologiczne, robić zdjęcia przyrodnicze, odróżniać groźne stworzonka i rośliny.  Na dodatek – dla cyfrowych maniaków – w książce są kody QR, które pozwalają na skanowanie i słuchanie głosów zwierząt. Nawet jeśli nie spotkacie prawdziwego wilka, zabawa będzie przednia!

Dla starszaków

Kilka propozycji dla dzieci szkolnych i tzw. tweens, czyli jeszcze-nie-nastolatków. Wydawnictwo Wilga proponuje dwie publikacje: niezawodną historię detektywistyczną z akcją osadzoną nad morzem oraz dziewczyńską powieść ze słodkimi kotami w tle.

„Tuba i Patefon. Detektywi na wakacjach” / Tekst: Katarzyna Ryrych / ilustracje: Elka Grądziel

Czy są tu jacyś wielbiciele lekkiego dreszczyku emocji? Wiemy, że są! Kto szuka wciągającej detektywistycznej powieści dla starszych (ale jeszcze nie nastoletnich) dzieci, ten niech śmiało sięgnie po kolejną już edycję przygód dwójki przyjaciół z Krakowa: Tuby i Patefona. Bohaterowie wyjeżdżają na obóz i już na samym początku przydarza im się zagadkowa przygoda. Czy uda im się rozwiązać zagadkę? Czy pobyt nad morzem nauczy ich czegoś? Lubimy książki, w których dzieci mają wpływ na wielkie sprawy dorosłych – i w „Detektywach na wakacjach” dokładnie to ma miejsce. Patefon i Tuba demaskują chciwość, tropią krętaczy i jednocześnie zwracają uwagę na trudną sytuację bałtyckich fok. Bo tak, akcja książki dzieje się nad morzem. Krótko mówiąc: to wymarzona lektura na wakacje dla lubiącego tajemnice tweensa.

„Koci Zaułek. Marzenie Oli” / Tekst: Beata Sarnowska / Ilustracje: Joanna Rusinek

Baaaardzo dziewczyńska lektura. Są tu koty, taniec, girl power i typowe rozterki dziewczynek – w tym trudności w porozumieniu z rodzicami. Ta ciepła obyczajowa historia wyróżnia się bardzo luźnym, współczesnym (żeby nie powiedzieć młodzieżowym) językiem, dzięki czemu każda spragniona bratniej duszy czy posiadania „swojego” świata nastolatka odnajdzie ucieczkę. To historia o spełnianiu marzeń, dziewczyńskiej ambicji i trudnych niekiedy relacjach. „Koci Zaułek. Marzenie Oli” to świetna lektura na długą podróż samolotem czy pociągiem, albo na kilka wieczorów na koloniach. Plasterek na samotność i nadzieja na spełnianie dziewczyńskich marzeń.

To już wszystko w naszym przeglądzie wakacyjnych lektur Wilgi. Dajcie znać, co trafiło już na waszą półkę. Co polecacie?

*

Materiał powstał we współpracy z wydawnictwem Wilga.

Coś dla Ciebie

Halo, tu nuda

Halo, tu nuda

Dodaj komentarz