rozwój dziecka

Janod Box – zabawa bez pudła!

Zestawy opracowane we współpracy ze specjalistą od psychomotoryki małych dzieci.

Janod Box – zabawa bez pudła!
Pucia Sulej

W pierwszych trzech latach życia dziecko bardzo szybko nabywa nowych umiejętności i wymaga kolejnych wyzwań. W odpowiedzi na te potrzeby marka Janod prezentuje nowość – zestawy skomponowane z myślą o kolejnych etapach rozwoju i potrzebach psychofizycznych dzieci.

Nowości francuskiej marki przetestowały od A do Z córki Pauliny Maj, założycielki marki Fig The Bra. Starsza, Helenka, ma trzy i pół roku i lubi wyciszające zabawy wymagające skupienia. Logiczne myślenie i budowanie strategii to jej domena. Dwuletniej Wandzie trudno usiedzieć w miejscu, rozpiera ją energia. Umie jednak zwolnić, gdy mniej dynamiczna zabawa przyciągnie i utrzyma jej uwagę na dłużej. Niedawno odkryła, ile radości daje układanie puzzli.

Mama dziewczynek twierdzi, że są zupełnie różne. Z ich krótkich charakterystyk wysuwa się nie tylko opis dwóch osobowości, ale też różnych etapów rozwojowych. Co to oznacza w praktyce? Dzieci na poszczególnych szczeblach rozwoju mają różne potrzeby i zaspokajają je poprzez zabawę. To dlatego półtoraroczniak jest zafascynowany drobnymi przedmiotami, a możliwość chwytania groszku odwraca jego uwagę od posiłku. Z tego samego powodu w wieku trzech lat wzbija się na wyżyny kreatywności zarówno w wymyślaniu zabaw, jak i zadawaniu pytań. Już Maria Montessori zauważyła tzw. okresy wrażliwe u małych dzieci. Współcześni eksperci mają o wiele bardziej zaawansowaną i popartą naukowymi obserwacjami wiedzę o rozwoju psychofizycznym dzieci i opierając się na niej, wskazują konkretne, dostosowane do ich wieku rozwiązania.

Właśnie we współpracy z ekspertami marka Janod stworzyła linię Box – przemyślane od szczegółu do ogółu zestawy zabawek dopasowanych do potrzeb rozwojowych dzieci w wieku od roku do lat trzech. Jak to u Janod, zabawki są wykonane z litego drewna i tektury (w przypadku puzzli); najwyższa jakość to wartość dodana do pomysłowych zabawek. Cenimy markę za prezentowe pewniaki, a te zestawy sprawdzą się nie tylko na urodziny. Wszystkie zawierają po cztery zabawki dopasowane do potrzeb i możliwości jednej z czterech grup wiekowych – 12, 18, 24 i 36 miesięcy. Każda z zabawek w innym wymiarze wspiera nabywanie kluczowej na danym etapie umiejętności. Funkcje zabawek z zestawów uzupełniają się wzajemnie, a każdy kolejny jest naturalną kontynuacją nabytych wcześniej kompetencji poznawczych. Janod myśli o zabawie out of the box – to sposób na świetne spędzenie czasu, rozwój i naukę w jednym.

JANOD BOX 12 MIESIĘCY – W ŚWIECIE ZMYSŁÓW

Roczniaki to prawdziwi odkrywcy! Z pasją eksplorują otaczający je świat i badają panujące w nim zasady, w tym zależności przyczynowo-skutkowe. Używają do tego wszystkich zmysłów. To właśnie doznania sensoryczne są na tym etapie niezwykle ważne. W ten sposób maluch poszerza wiedzę na temat swojego ciała i bodźców zewnętrznych. Kluczowe są tu zróżnicowane doświadczenia i codzienna stymulacja przy okazji wspólnych aktywności z opiekunami.

Pierwszy z Boxów edukacyjnych marki Janod jest nastawiony na pobudzanie zmysłów przy wsparciu zabawek do wczesnej nauki. Nie mogło zabraknąć tam sortera – to must have dla maluchów! Ten w formie uroczej żabki nie tylko zachęca do wzmacniania koordynacji ręka – oko poprzez dopasowywanie kształtu do otworu, ale też stymuluje wzrok (efekt lustra i kolorowe filtry wyciętych kształtów) i dotyk (różnorodne faktury tkanin). Możecie się bawić w dopasowywanie kolorów i rozpoznawanie ukrytych w żabce elementów.

Trzypoziomowa wieża z motywem stawu daje mnóstwo możliwości interakcji. Układanie i burzenie, naprzemienne układanie, zabawa w „a kuku” z wykorzystaniem drewnianych kaczuszek – to tylko niektóre z opcji. Kartonowe elementy mają zaokrąglone kształty, co dodatkowo stymuluje małe rączki do pracy. Obok obserwacji trwa tu intensywna praca na poziomie zmysłu równowagi.

Deszczownica to instrument o wyjątkowo przyjemnym brzmieniu. I całe szczęście, bo ta w kształcie chmurki będzie z pewnością w stałym użyciu! Kolorowe koraliki za przezroczystą obudową przyciągają wzrok, a łagodny szum pobudza słuch na optymalnym poziomie.

Drewniana układanka z trzema elementami to, wbrew minimalistycznej formie, mnogość funkcji. Oddziałuje na zmysł wzroku i dotyku. Małe kołki motywują do ćwiczenia ułożenia paluszków tak, by przygotowywać dłoń do pisania. Mamy też pierwsze podejście do nauki rozmiarów i dopasowywania.

JANOD BOX 18 MIESIĘCY – MOTORYKA TO MOTOR ROZWOJU

Jak w trzech słowach opisać życie z półtoraroczniakiem? Wszystko, wszędzie, naraz! Dzieci w tym wieku przy każdej okazji doskonalą swoje umiejętności motoryczne. Od prób wchodzenia po schodach, przez rzucanie piłką, po perfekcyjny chwyt pęsetowy – aktywizacja mięśni w tym okresie to podstawa! Co więcej, ćwiczenie motoryki małej wpływa na rozwój mowy, a to przez sąsiednie położenie struktur mózgowych odpowiedzialnych za te umiejętności.

Box dla dzieci w wieku 18 miesięcy wspiera harmonijny rozwój motoryczny. Na początek – motoryka duża. Mama żółwica będzie wspaniałą towarzyszką spacerów. Może być ciągnięta na sznurku lub trzymana za poręczny uchwyt. Podczas postoju też nie będzie nudno – maluch może spróbować umieścić na miejscu małego żółwia, a przy tym ćwiczyć zręczność.

Nie mniej ważna motoryka mała obejmuje ćwiczenie dłoni i paluszków. Świetnie nadają się do tego masywne drewniane elementy do ułożenia na podstawce. Jako bonus mamy kojarzenie kształtów i kolorów. I przepiękny element dekoracyjny pokoju!

Nauka kolorów i rozwijanie precyzji to motyw przewodni kolejnej zabawki. Miś z wędką potrzebuje pomocy w łowieniu rybek! Zadaniem dziecka jest nawlekanie rybek-koralików, co ułatwia drewniana prowadnica. W ten sposób trenuje ono koordynację ręka – oko i pracę dwuręczną.

Ręce będą również bardzo zajęte przy muzycznej zabawce dopełniającej zestaw. Każdy element wydaje inny dźwięk – drzewo klika, lilia terkocze, gdy się obraca, a ptaszek ćwierka. To sposób na pierwsze muzyczne doświadczenia i rozwijanie koordynacji ruchowej.

JANOD BOX 24 MIESIĄCE – UWAGA SKONCENTROWANA

Czekaliście na włączenie spokojnych zabaw? To zdecydowanie jest ten moment! Dwulatki, nadal niezwykle ruchliwe, równolegle mają silną potrzebę rozwoju funkcji poznawczych. Do tego niezbędna jest umiejętność koncentrowania uwagi. By zatrzymać dwuletniego malucha w pędzie, propozycja zabawy musi być w punkt. Jest on bowiem na tym etapie rozwoju, gdy coraz silniej do głosu dochodzi odkrywana właśnie indywidualność i niezależność.

Niezależność to także wolność kreacji. Dwulatek będzie zachwycony możliwością tworzenia kompozycji muzycznych na własnym instrumencie. Zestaw trzech dzwonków wzmacnia poczucie rytmu i zachęca do powtarzania sekwencji dźwięków. Dzyń, dzyń!

Skupieniu i mobilizacji wzroku przysłużą się wkręcane lilie wodne. Różne średnice otworów i długości wkrętów to dłużej utrzymana uwaga! Maluchy, szukając rozwiązania, manipulują elementami, ćwicząc tym samym chwyt dłoni i wyciąganie wniosków.

Inspirowanie do kombinowania to domena układanek. Te trójwymiarowe dodatkowo, poza koncentracją, wymagają konstrukcji wizualnej i zręczności. Balansujący krokodyl ma za zadanie utrzymać liście układane na jego grzbiecie. Wyższy poziom trudności uzyskacie poprzez użycie kostki, tym samym włączycie element losowości i zasady.

Nie bez powodu puzzle są uwielbiane przez ludzi w każdym wieku! A 12 elementów to optymalne wyzwanie dla dwulatka. Szukanie odpowiednich fragmentów obrazka pozwala szlifować percepcję wzrokową, a ich dopasowywanie wspomaga rozwój umiejętności motorycznych. Jako pomoc posłuży dołączony plakat z obrazkiem, z czasem zastąpi go coraz lepiej rozwinięta pamięć obrazkowa.

JANOD BOX 36 MIESIĘCY – FOKUS NA MYŚLENIE

Coraz dłuższe okresy skupienia pozwalają na włączenie bardziej skomplikowanych zabaw i złożonych zadań. W parze z poznawczym idzie rozwój emocjonalny i werbalny – trzyletni mały człowiek rozumie podstawowe emocje i umie je nazwać. Trzylatek to już także kompan do towarzyskiej zabawy. Ten wiek to idealny czas na rozpoczęcie wspólnych rozgrywek – począwszy od najprostszych gier edukacyjnych, wprowadzających pojęcie strategii.

Do taktycznego planowania mobilizuje Superbóbr. Jest prawdziwym siłaczem – musi przenieść na tamę materiały budowlane! Zadaniem gracza jest ułożenie kolorowych elementów tak, by utrzymać konstrukcję. To test również dla zręczności i precyzji. Rozgrywka ma dwa warianty (z kostką lub bez), może być prowadzona solo lub w kilka osób.

Odwzorowywanie schematów to cenna umiejętność, która będzie wsparciem na kolejnych etapach życia małego człowieka. Jak ją rozwijać? Układanka Drzewa dzięki dwustronnym kartom modeli uczy odtwarzania konstrukcji i logicznego myślenia. A do tego w przyjaznej formie wprowadza naukę liczenia.

Równie trafionym pomysłem na naukę odtwarzania sekwencji jest gra na instrumencie. Można ją z powodzeniem wprowadzić bez znajomości nut! Elementy drewnianego ksylofonu oznaczone są kolorowymi kropkami. Powtarzane jak refren nazwy kolorów utrwalają się w pamięci, a konieczność operowania pałeczką po cienkich lusterkach wzmacnia koncentrację i muzyczną wrażliwość.

Trzylatek zna już podstawowe emocje, uczy się je prawidłowo rozpoznawać. Pomocna w tym będzie układanka przedstawiająca smutek, radość, strach i złość. Każdy z trzech elementów przedstawia inny obszar twarzy, który przejawia daną emocję. W prawidłowym zestawieniu pomagają kolory. To świetny punkt wyjścia do rozmowy o uczuciach i aktywnego poszerzania słownictwa.

W celu wsparcia harmonijnego rozwoju warto podążać za potrzebami dziecka. A jeśli nie jesteśmy pewni, jak na nie odpowiadać, z pomocą przychodzą zestawy edukacyjne Box marki Janod. Przemyślane rozwiązania, przygotowane pod okiem specjalisty psychomotorycznego i dostosowane do wieku, to spokój rodziców i dobra zabawa dla dziecka – angażująca i aktywnie wzmacniająca kluczowe na danym etapie umiejętności. Boxy edukacyjne przy okazji pierwszych urodzin stymulują zmysły, pół roku później wspierają motorykę, z dwulatkiem ćwiczą koncentrację, by przed pójściem do przedszkola skupić się na rozwoju rozumowania. Rodzice – to świetny prezent nie tylko na Dzień Dziecka, ale też dla was!

***

Materiał powstał we współpracy z marką Janod.

Dodaj komentarz