przegląd książek współpraca

Hop, książka do plecaka! Przegląd z konkursem

Letnie nowości wydawnicze

Hop, książka do plecaka! Przegląd z konkursem
Lidia Dzwolak

Słodkie lenistwo pod gruszą, na kocyku z książką w ręku to już nie wizja snuta między mailem a mailem. Wakacje na wyciągnięcie ręki, już je łapiemy i nie wypuszczamy z objęć. Pakujcie plecaki i róbcie miejsce na książki!

Wertować niespiesznie kartki, wpatrując się co i rusz w obłoki i pluć pestkami czereśni – brzmi jak dobry plan na letnie popołudnie. Jeszcze tyko chwila a piórniki zaczną pokrywać się kurzem, budziki pójdą na dwumiesięczne L4, a domowy poziom decybeli wzrośnie proporcjonalnie do ilości małych ludzi. W tym wszystkim, między pakowaniem plecaków oraz pralek znajdzie się chwila na lekturę. A jest co polecać, jedziemy!

 

„NIUNIUŚ I LATO” / TEKST: AGA NUCKOWSKI / ILUSTRACJE: ALEKSANDRA SZWAJDA/  WYDAWNICTWO NATULI

Jakie są składniki lata? Wakacyjny alfabet składa się z pozornie zwykłych czynności, a przecież czekamy na nie cały rok. Pakowanie, jazda pociągiem nad morze czy na kemping, pierwsze ognisko czy dźwięki burzy i deszczu dudniącego w brezent namiotu. Być morze pierwszą falę czy połowy muszli pamięta się bardziej, niż spektakularne wakacyjne widoki i zorganizowane atrakcje. Niuniuś coś wam może doradzić, bo oto wybiera się nad morze i kolekcjonuje letnie przygody, a te potrafi przyciągać niczym magnes. Nawet zwykły ( jakże natrętny) komar w pokoju może stać się bohaterem opowieści, a cóż dopiero spektakularna burza, która moczy pieczone jabłka przy rodzinnym ognisku! Te wakacyjne historie rodziny świnek czytane z maluchem zapadają w ucho i w serce.

„OPOWIEŚCI Z BIAŁEJ DOLINY” / TEKST: PRZEMEK CORSO / ILUSTRACJE: MARCELINA MISZTAL /  WYDAWNICTWO SQN

A może te wakacje spędzicie na wsi? Obok lasu, w scenerii jak ze skandynawskiego Bullerbyn? Jeśli lubicie przygody rezolutnych dzieciaków, które nie do końca rozumieją dorosłych (cóż, „trzeba ich kochać, a nie rozumieć”), za to świetnie czują się na tropie detektywistycznej zagadki sięgnijcie po opowieści paczki z Białej Doliny. Książka w stylu historii rodzinki 8+2 Anny Vestly czyli garść sprawdzonych składników: ciekawskie dzieciaki, zwierzęta, dziadek i leśniczy, który znają las na wylot. Czy aby na pewno? Nie umieją sami rozwikłać zagadki znikającego boru, tu potrzeba odważnej Mii i Anaszki, które wchodzą w rolę leśnego Sherlocka Holmesa. Pozazdrościcie im wyobraźni, a może i zainspirujecie się ich pomysłami? Polecam zabawę w niby- restaurację z niby-jedzeniem! Zachwyt i szacunek do natury, który przepełnia tę książkę – do zaadoptowania w dawce XL dla wakacyjnych mieszczuchów!

„KOPARKA I KACZUSZKA” , „KOPARKA I KWIAT”/ TEKST I ILUSTRACJE: JOSEPH KUEFLER / TŁUMACZENIE: EMILIA KIEREŚ/  WYDAWNICTWO FRAJDA

Wakacje w mieście? Nic strasznego, jeśli uruchomi się wyobraźnię, otworzy szerzej i weźmie książkę pod pachę. Nie myślcie, że pełne emocji historie wymagają dalekich, egzotycznych scenerii. Seria wydawnictwa Frajda pokazuje jak dużo może wydarzyć się na zwykłym przydomowym placu budowy. Oto maszyny, które walcują, mieszają, spawają, przenoszą ale różnią się tym, że mają pod  pancerzem karoserii duże serducho. Gdy na budowie pojawia się mała zagubiona kaczka koparka bierze ją pod swoje skrzydła, a właściwie stalowe ramiona. Czy Betoniarka lub Spychacz potrafią się troszczyć o małą znajdę? Jak zachowają się gdy na budowlanym placu wyrośnie niespodzianie pośród gruzu – kwiat? Czytane razem z dzieckiem są świetnym wstępem do rozmów o ochronie środowiska, przyjaźni i odpowiedzialności.

„OŚMIORNICA ZOŚKA” / TEKST: KATARZYNA BONI / ILUSTRACJE: MARCIN MINOR / WYDAWNICTWO AGORA 

Jak wakacje to woda. Tym razem nie mazurskie jeziora, dajemy skok na głębokie wody Oceanu. Poznajcie kogoś bardzo ciekawskiego, pomysłowego, głodnego przygód. Zupełnie jak my, tylko, że owa bohaterka ma zdecydowanie więcej rąk, a właściwie macek, do eksploracji świata. Ośmiornica Zośka serwuje nam ultrabarwny podwodny świat Słonecznej Zatoki opisany tak dokładnie, że przenosimy się z nią w głębiny w towarzystwie tuńczyków, strzępieli, krewetek i koników morskich. I pewnie nic nie zmąciłoby jej podwodnego życia gdyby nie odkrycie, że istnieje inny świat, kraina Płycizny a na niej dwunożne „człowieki”. A do tego tajemnicza Głębia, która sączy zło w spokojne życie morskich mieszkańców. Jak można się domyślić, ośmiornica ma ręce, przepraszam, macki pełne roboty. Czy uda się ocalić Zatokę? Autorka znana z materiałów reporterskich debiutuje powieścią dla dzieci, polecam zabrać książkę do wakacyjnego plecaka na plażę!

„POŻEGNANIE Z WESOŁĄ I INNE OPOWIADANIA” / TEKST: OPRACOWANIE ZBIOROWE / ILUSTRACJE: STAŚ STOKŁOSA  I ZOSIA STOKŁOSA / WYDAWNICTWO FAMEART

Czy umiesz rozpoznać w sobie emocje? Nazwać je, wydobyć na światło dzienne? A pomóc w tym dziecku, bez moralizowania i nużących wywodów? Potrafią to artystki, śpiewanie jest przecież ubraniem emocji w melodie. Przekonać się można o ich wrodzonej wrażliwości i kreatywności czytając zbiór opowiadań wydawnictwa Fameart. Artystki, mamy, kobiety, obserwatorki i autorki czyli między innymi Mela Koteluk, Natalia Grosiak i Bela Komoszyńska mikrofony zamieniają na pióro a efektem jest zbiór różnorakich historii – libretto do dyskusji i rozmów z dzieckiem o życiu. Czym jest zazdrość, żal po stracie, smutek z powodu zmian? Przeprowadzka, niespełnione ambicje sportowe, żałoba po stracie ukochanego zwierzaka – scenki prawdziwe, z życi wzięte przemawiają do nas najmocniej. Nie raz złapiecie się na refleksji skąd ja to znam!   

„GUDU I GWAI” / TEKST I ILUSTRACJE: MARIA – LUIS UTH / TŁUMACZENIE: MACIEJ BYLINIAK  / WYDAWNICTWO DWIE SIOSTRY

To była historia o dwóch takich, co nigdy nie wychodzili z domu, bo myśleli, że są dziwni!  A czy naprawdę byli? Mam za duże uszy, w tym nie wyjdę bo głupio wyglądam, wszyscy patrzą na mój brzuch…Ile razy powiedzieliście lub chociaż pomyśleliście o sobie krytycznie stojąc przed lustrem? Co powiedzą inni – oto pytanie, które zakrada się nieproszone do naszych głów i nieźle w nich miesza. Oto dwie istoty, Gudu i Gwai, mieszkające w wielkiej muszli ślimaka. Szans na poznanie się mają niewiele, każdy z nich nie wychodzi z domu: jeden, bo boi się niezrozumienia, drugi, bo martwi się swoim wyglądem. Co będzie gdy wreszcie na siebie wpadną i jak spotkanie zmieni ich życie?

„KLARA BUDUJE” / TEKST: JAKUB SKWORZ / ILUSTRACJE: PAULINA DERECKA / FUNDACJA ERBUD

Mamo, idę na polibudę – w wielu domach takie wyznanie  z ust dziewczyny to nadal powód do otwarcia szeroko oczu i kąśliwych komentarzy. Dziewczyna w kasku, na budowie? Dobrze, że świat się zmienia, a wbudowaniu świadomości pomagają takie właśnie książki. Bo o budowaniu to jest historia, ale nie domów i konstrukcji, ale własnej wartości i odwagi, że można podążać wbrew innym ku spełnianiu zawodowych marzeń. Na szczęście w Polsce nie brakuje świetnych kobiet inżynierek, jest jednak wciąż wiele do zrobienia. Cieszy więc pierwsza z tej serii książka dla dzieci i rodziców wprowadzająca w arkana branży budowlanej – Fundacja ma w planach wiele akcji edukacyjnych dla dzieci. Dobrze obrany kierunek!

„NIEDŹWIEDŹ I SZEPT WIATRU” / TEKST I ILUSTRACJE: MARIANNE DUBUC / TŁUMACZENIE: JUSTYNA BEDNAREK / WYDAWNICTWO WYTWÓRNIA 

Książki Marianne Dubuc nigdy nie zawodzą moich oczekiwań. Bardzo po drodze mi z jej wrażliwością, z przestrzenią jaką zostawia nam czytelnikom do odczytania historii, zadawania sobie pytań. Tym razem podpatrujemy niedźwiedzia, któremu pozornie niczego w życiu nie brakuje jednak…szept wiatru podpowiada mu, żeby wyruszyć w poszukiwaniu nowego domu. Czy ma jego adres? Niekonicznie, przecież nie zawsze wiemy dokąd nas zaprowadzi droga i kogo na niej spotkamy. Piękna, minimalistyczna książka o wędrówce, samotności, przyjaźni, gościnności w świetnym tłumaczeniu Justyny Bednarek, która znacie jako autorkę sagi o 10 skarpetkach.

„ŻYJ LOKALNIE” / TEKST: DARIA PANEK PŁÓKARZ / WYDAWNICTWO NIEŚPIESZNE

Lato w mieście? Po książkę sięgnęłam za namową redakcyjnej koleżanki Poli Lubery, która kiedyś przeprowadziła niezwykle ciekawy wywiad z autorką, być może znaną wam jako #poznańskaspacerówka. A także dlatego, że jestem od zawsze fanką życia w mieście i doskonale pamiętam exodus znajomych na przedmieścia jakieś 10 lat temu. Segment, bliźniak, dom po Warszawą – mityczny obiekt pożądania wielu rodziców. Tylko, że potem słuchałam jak ci piewcy sielskiego życia w lesie spędzali godziny w korkach wożąc dzieci do miasta do szkół, na lekcje dodatkowe czy wieczorne imprezy. Autorka zadaje słuszne pytanie, trochę na przekór owej modzie, czy rzeczywiście każdy rodzic powinien dążyć do posiadania domu? Moim wyborem, świadomym, było mieszkanie w mieście, a nawet jego centrum, w otoczeniu parków i infrastruktury, która bardzo usprawnia życie rodzinne. Co daje nam dom? A co może dać nam miasto, jeśli założymy, że jest tworem żywym, zmieniającym się, mającym też swoje przyjazne, zielone oblicze? Dokąd zmierza urbanistyka? Dlaczego nie wychodzimy dostatecznie dużo z dziećmi i jak to zmienić? Ciekawe głosy zabierają mamy udowadniając, że hasztag #wszędziezdzieckiem to nie tylko modne hasło. Da się!

„DOBRA KSIĄŻKA, WEGE PRZEPISY DLA DZIECIAKÓW I RODZINY” / TEKST: MARIA PRZYBYSZEWSKA / WYDAWNICTWO CYRANKA

Nie ma wakacji bez dobrego jedzenia, kulinarne eksploracje są dla mnie ważniejsze, niż odhaczenie wszystkich zabytków na mapie. A może to właśnie w wakacje wdrożyć plan zmiany przyzwyczajeń, urozmaicić naszą kuchnię, rodzinnie pogotować? Ja w książce Marysi zaznaczyłam juz sobie kilkanaście przepisów. Warzywa i moje dzieciaki to niekoniecznie łatwy temat, ale placki z zielonego groszku, chrupiące bhajis, czy  burgery z batatem to pewni kandydaci do tygodniowej listy obiadowej. Zamierzam spróbować! A sama podszkolę się z sosów by nie kręcić się w kółko na znanym mi podwórku. Książka kucharska do wspólnego gotowania w zdrowej wege wersji, smacznego!

„FIGGROTTEN” / TEKST: APRIL STEVENS / TŁUMACZENIE: MARIA KABAT/ WYDAWNICTWO LEVYZ BOOKS

Nie mogłam się od tej książki oderwać, może dlatego, że mam u boku nastolatkę i na co dzień obserwuję trudny proces wykluwania się nowego ja. To niełatwa droga i wcale nie przypomina pędu do celu autostradą. Czasem to jak wspinaczka po chwiejnej drabinie, czasem mozolne wydobywanie się na powierzchnię. Autorka doskonale rozumie ten stan, proces przepoczwarzania, istotę kryzysu rozwojowego. Oto mała Figgrotten, jej drugie imię mogłoby brzmieć Samotność. Woli spędzać czas na dzikich skałkach i obserwować kruki lub zaczytywać się w encyklopedii. Stara czapka i płaszcz skutecznie chronią ją przed światem, po co więc miałaby je zdejmować? Wrażliwością mogłaby obdzielić pół dzielnicy, w której mieszka, widzi i czuje więcej ale nie umie dzielić się tą wiedzą, coś blokuje ją w relacjach z innymi ludźmi, nawet własną siostrą. Wyjątkiem jest kierowca szkolnego autobusu. Musi wydarzyć się coś, co wstrząśnie jej mikroświatem, uwolni pokłady smutku by móc dojrzeć, otworzyć się na innych. Książka, która chwyta za serce.

„MŁODOŚĆ. WYZNANIA NASTOLATKÓW” / TEKST: LINN SKÅBER/ ILUSTRACJE: LISA AISATO /TŁUMACZENIE: MILENA SKOCZKO-NAKIELSKA / WYDAWNICTWO LITERACKIE

Pisanie prawdy o nastolatkach to stąpanie po cienkim lodzie. To melodia, w której głośno wybrzmi każda fałszywa nuta, a o nią nietrudno w tej materii. Każdy nastolatek wyczuje ją bez wahania. A jednak! Linn Skåber sobie tylko znanym sposobem dostała klucz do świata nastolatków, weszła do niego pełna szacunku i otwartości, bez uprzedzeń i gotowych morałów. Nie ma tu westchnień „ah ta dzisiejsza młodzież”, nie ma silenia się na bycie kumpelą. Jest czujność, niesamowite ucho, empatia i przede wszystkim ciekawość. Uniwersum tych młodych ludzi to twór tak złożony, że nie znajdziecie żadnej mapy ani instrukcji. Nastolatek jedną nogą jest wciąż w świecie dzieciaków, krainie oswojonej i bezpiecznej. Drugą zaś, często po omacku, dąży ku kuszącej dorosłości. Co młodzież myśli o swoich rodzicach, czego im brak, co ich wkurza, co uszczęśliwia, za czym tęskni? Niesamowity zbiór szczerych rozmów, niektóre z nich są jak szeptany na ucho wiersz, inne jak głośno wykrzyczany manifest. Ja tę pięknie ilustrowaną książkę kładę na biurku mojej nastolatki, może natknie się na nią i zdecyduje przeczytać?

Spakowani? Brakuje wam miejsca? Mamy dla Was cały ten stosik książek! Oto nasze zadanie konkursowe: umówmy się, że wyjmujecie 3 pary skarpetek a wrzucacie dodatkową książkę na wakacje. Co to będzie i jak argumentujecie ten wybór? Czekamy przez tydzień do 7 lipca! Wyniki ogłosimy tu następnego dnia. Wyniki: hej Agata, dziękujemy za czytelniczą inspirację, książki nie znałam, do nadrobienia!

Link do naszego regulaminu konkursowego znajdziecie tu

Dodaj komentarz