filmy dla dzieci kino dzieci

Friends forever! Czyli przegląd filmów o przyjaźni

Plus premiera filmu „Nawet myszy idą do nieba”

Friends forever! Czyli przegląd filmów o przyjaźni
materiały prasowe

W przyjaźni tylko niebo jest limitem, a i ono niekoniecznie. Bo ani różnica wieku, ani wypadki losowe nie stanowią dla chcących się przyjaźnić żadnej przeszkody. Nie wierzycie? Animacja „Nawet myszy idą do nieba”, której kinowa premiera wydarzy się już 29 kwietnia, wraz z resztą przeglądu spiszą się w roli przekonujących dowodów na TAK.

Friends forever albo przyjaciele na zawsze, w skrócie FF. Jak to łatwo powiedzieć albo zapisać na czyjejś dłoni. Tymczasem budowanie przyjacielskiej więzi i dbanie o nią to ciężka harówka, która nie zawsze kończy się sukcesem. Czasem trzeba zawalczyć z otoczeniem, a czasem zmierzyć się z własnym tchórzostwem lub lenistwem. Przydać się też może opanowanie sztuki odpuszczania, bo „na siłę” w przyjaźni niczego się nie osiągnie. Budowaniu mocnych, nierozerwalnych więzi na całe życie sprzyja cierpliwość, tolerancja i otwarta głowa. O tym, że przyjaźń niejedno ma imię, dowiecie się z polskiej koprodukcji „Nawet myszy idą do nieba” oraz sześciu pozostałych, opisanych niżej filmów.

„NAWET MYSZY IDĄ DO NIEBA”

reż. J. Bubeniček, D. Grimmova / prod. Czechy, Polska, Francja, Słowacja 2021 / wiek: od 6 lat

Czy wiedzieliście, że już 29 kwietnia odbędzie się kinowa premiera animacji „Nawet myszy idą do nieba” w reżyserii Denisy Grimmovej i Jana Bubenička? No to już wiecie. Ta czesko-francusko-polsko-słowacka koprodukcja ujrzała światło dzienne podczas 60. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy i otwierała 8. edycję MFF Kino Dzieci. Start miała imponujący, przyznacie, ale zupełnie zasłużony. Film opowiada bowiem o niespodziewanej i niezwykle trwałej więzi rodzącej się pomiędzy myszką Czmyszką i lisem Rudeuszem. Jak wiadomo, tego rodzaju przyjacielskie konfiguracje w przyrodzie raczej nie zachodzą, co innego w filmie. Według fabuły, nieszczęśliwy wypadek splecie ich losy w ciasny warkocz i każe im porzucić stereotypowe myślenie na rzecz obopólnego wsparcia, stania za sobą murem i bezinteresownego dawania. Widzimy się w kinie!

PS A dla podwójnie ciekawskich załączamy zapis rozmowy z reżyserami hitu ostatniego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, Janem Bubeničkiem oraz Denisą Grimmovą.

„TO NIE WYPANDA”

reż. D. Shi / prod. USA, 2022 / wiek: od 7 lat

Ten film o przyjaźni toczy się żwawo i z przytupem, w rytm piszczącego Tamagotchi i zawodzenia topowego boysbandu. Dorastająca Mei-Mei, prymuska i źródło maminej dumy, marzy, by wspólnie z trzema przyjaciółkami wziąć udział w koncercie ukochanego zespołu 4*Town. Sytuację komplikuje proces dojrzewania i towarzyszące mu, trudne, acz nieuchronne zdarzenia. Nie pomaga też szkolny bully, która odkrywa tajemnicę Mei i ją szantażuje. Pociecha i zrozumienie przyjdzie od przyjaciółek: Miriam, Priyi i Abby, akceptujących, oddanych, zawsze mówiących prawdę i mających słabość do rudych pand. To się nazywa siła girl gangu!

„NAZYWAM SIĘ CUKINIA”

reż. C. Barras / prod. Francja, Szwajcaria 2016 / wiek: od 10 lat

Ikar woli, by wołać na niego Cukinia. Trafił do sierocińca po niefortunnej śmierci matki, która – odkąd chłopiec pamięta – piła dużo piwa. Ciepła, uczuć miłości czy przyjaźni ten dom nie widział. Cukinii nie jest łatwo zbudować relację, bo nie było nikogo, kto by go mógł tej trudnej sztuki nauczyć. Początkowo skutecznie się izoluje, wadzi się z rudowłosym Simonem i zupełnie traci rezon na widok Kamili, ale z czasem nawiązuje przyjacielskie więzi z całą załogą przytulnego sierocińca, a także z przyszłym tatą. Cudownie jest patrzeć na proces stopniowego otwierania się Cukinii, zdzierania maski, przyjmowania czułości i wzmacniania poczucia własnej wartości.

„PONYO”

reż. H. Miyazaki / prod. Japonia 2008 / wiek: od 5 lat

„Ponyo” to popisowy numer japońskiego studia animacji Ghibli, ukazujący Miyazakiego w szczytowej formie. Przy tak sprzyjającym zapleczu hit w zasadzie był murowany, a nietuzinkowa historia o rybce zamieniającej się w dziewczynkę dodatkowo umocniła jego pozycję. Ponyo i Sosuke polubią się od pierwszej chwili, a w ich przyjaźni będzie mnóstwo dojrzałości, troski, opiekuńczości i zrozumienia. Wszak Sosuke jest synem marynarza, więc żywioł akwatyczny jest mu bliższy niż jakikolwiek inny. „Ponyo” jest właśnie po części opowieścią o zaprzyjaźnianiu się w wodą, jej skrywającymi tajemnice głębinami i potęgą. I to drugie „dno” w animacji Miyazakiego lubię najbardziej.

„MAŁA MAMA”

reż. C. Sciamma / prod. Francja 2021 / wiek: od 10 lat

Jak by to było spotkać swoją mamę, będąc w tym samym wieku co ona? Najlepiej jako dziecko, bo dzieciom łatwiej się rozmawia i nawiązuje rozmowę, wystarczy poprosić o pomoc w budowaniu szałasu, i gotowe. Więź między mamą i córką to jedno z najtrudniejszych zagadnień, nad którymi głowią się terapeuci. Tu nie ma uniwersalnych rozwiązań i wszystko jest bardzo kruche, zależne od zbyt wielu czynników. O ile prościej byłoby skonstruować kapsułę czasu i spotkać swoją małą mamę, umorusaną i rozczochraną, skłóconą z własną dużą mamą. I się z nią po dziecięcemu zaprzyjaźnić.

„KIKUJIRO”

reż. T. Kitano / prod. Japonia 1999 / wiek: od 12 lat

Takeshi Kitano występuje tutaj w potrójnej roli: reżysera, scenarzysty i głównego bohatera, tytułowego Kikujiro, wiodącego dość przygnębiający i przewidywalny żywot mężczyzny w średnim wieku. Sens życia odnajdzie w chwili, gdy pozna Masao, kilkuletniego chłopca mieszkającego z babcią i wiedzionego potrzebą odnalezienia matki. Wspólnie wyruszą w pełną przygód podróż, a pokrewieństwo ich losów sprawi, że – mimo różnicy wieku – nawiąże się między nimi silna przyjacielska więź. Kikujiro zrobi wszystko, by Masao nie powtórzył jego losów w przyszłości. Poruszające.

 

„MÓJ PRZYJACIEL LIS”

reż. L. Jacquet / prod. Francja 2007 / wiek: od 8 lat

Ile szans na przyjaźń skrywa las! W filmie laureata Oscara Luca Jacqueta przed oczami widza rozciąga się leśno-górski, sielski krajobraz, funkcjonujący zgodnie z wewnętrznym rytmem. Każda zbyt daleko posunięta ingerencja w ten rytm – nawet wypływająca z najczystszych pobudek – może zburzyć równowagę. Przyjaźń pomiędzy leśnym zwierzęciem a człowiekiem, choćby nawet oboje byli ciekawskimi, wszędobylskimi rudzielcami, może zaistnieć jedynie pod postacią przyglądania się sobie, ostrożnego poznawania i traktowania z szacunkiem, bez oczekiwań i obietnic. Czy te zasady można by przeszczepić także na ludzko-ludzki grunt?

Wszystkie pozostałe przeglądy filmów dla dzieci znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz