Dobro czyń

O siedmiu inicjatywach, którym możesz zaufać

Dobro czyń nieustannie! Ogranicz, a może – opcja z rozmachem – całkowicie zrezygnuj z kupowania prezentów. I zamiast zapełniania siatek, zasil konto fundacji działającej w dobrej sprawie. Tutaj warto mieć gest.

W obecnych czasach tak łatwo jest być dobrym. Trudna jest jedynie selekcja i wybór, bo wszystko woła nas do wspierania i to może rodzić chaos. Czasem te mniej skuteczne i skromniejsze, ale nadal wartościowe i godne zaufania fundacje krzyczą cichutko, tak, że trzeba ich apel podgłośnić. Stąd zestawienie siedmiu dobroczyniących inicjatyw, na które warto w sezonie zimowym zwrócić uwagę. Chodzi poszerzanie obiegu ciepła i to w wielu wariantach – czy to poprzez podarowanie jesionki, wigilijnej kolacji, czy przez wpłatę na rzecz mierzących się z wojną ukraińskich żołnierzy lub więzionych na fermach zwierząt.  Do dzieła!

*

OTWARTE KLATKI

Laureaci nagród Eurogroup For Animals i ACTAsia, a przede wszystkim banda zaangażowanych ludzi, którzy budują świat wolny od cierpienia zwierząt. Na samym początku, czyli w 2012 r., byli kilkunastoosobową grupą wolontariuszy, a dziś działają w 7 krajach i zatrudniają ponad 30 osób. Drugi rok z rzędu zostali uznani przez Animal Charity Evaluators za jedną z kilkunastu najskuteczniejszych organizacji na świecie. Założycielka Otwartych Klatek, Dobrosława Głogaza, zapytana o najbliższe plany odpowiada: ,,Chcemy skupić się na rozwoju naszej działalności na Ukrainie, na Białorusi i w Rosji, bo tam jest jeszcze więcej do zrobienia niż u nas. Będziemy dalej pracować z firmami nad lepszym dobrostanem zwierząt, prawdopodobnie kładąc coraz większy nacisk na kurczaki i ryby, ponieważ większość sektorów rynku żywności wprowadziła już politykę nieużywania jajek klatkowych. Chcemy rozwijać też naszą pracę z firmami i wprowadzać opcje roślinne do restauracji, a nowe produkty roślinne na półki polskich sklepów. Nadal będziemy też dokumentować warunki hodowli zwierząt na fermach, dlatego, że konsumenci i wyborcy mają prawo głosu w sprawie tego, co robimy zwierzętom i prawda na temat realiów życia zwierząt nie powinna być przed nimi ukrywana”. Nie czekajcie, wspierajcie!

Nr konta 81 2030 0045 1110 0000 0257 1960

Strona internetowa/ Facebook/Instagram

*

WYMIANA CIEPŁA

Jakie to jest piękne i proste. Stawiasz wieszak i ładujesz tyle ciepłych kurtek, swetrów i czap ile się da. Namawiasz do tego sąsiadów, znajomków i nieznajomków, którzy się na te wieszak zagapili. Taką akcję możesz zorganizować sam, ale możesz się tez do niej przyłączyć. Akcja działa dziarsko w wielu miastach Polski, a w samej Warszawie wieszaki znajdziecie m.in. przed Urzędem Miasta Dzielnicy Ochota i Praga Południe oraz w kawiarni Fundacji Sto Pociech. Ruszajcie!

Strona internetowa/ Facebook/Instagram

*

FUNDACJA DAJ HERBATĘ

Mówią o sobie tak: ,,Skupiamy się na zaspokojeniu podstawowych potrzeb, ponieważ dopiero wtedy jesteśmy w stanie dotrzeć głębiej”. Zgoda i szacunek za docieranie do człowieka w bezpośrednim kontakcie, za czynny udział w obiegu ciepła czy to poprzez podanie kubka gorącej herbaty czy zupy. Można ich spotkać w każdy poniedziałek od 20:00 do 21:30 na Dworcu Centralnym (parking od Emilii Plater / róg  Alej Jerozolimskich). Poznacie po rozradowanym tłumiku, który kotłuje się wokół parujących miseczek i garnków.

Nr konta 91 2490 0005 0000 4530 2199 8820

Strona internetowa/Facebook/Instagram

*

STOWARZYSZENIE MALI BRACIA UBOGICH

Jak się człowiek dokładniej wokół siebie rozejrzy, nie tylko omiecie wzrokiem przechodniów mijanych codziennie w drodze do pracy, to się zorientuje jak wielu z nich to ludzie samotni, którzy właśnie samotnie spędzą nadchodzące święta. Ciepłym gestem jest ufundowanie dla takiej osoby wigilijnej kolacji – wystarczy wpłacić 50 zł, 100 zł lub dowolna kwotę na podane niżej konto.

Nr konta: 13 1600 1462 1818 9539 9000 0001

Strona internetowa/ Facebook/Instagram

 

*

STOWARZYSZENIE DOBRY BRAT

Zapewne wiecie, że w niedzielę 25.11 Rosja zaatakowała ukraińskie okręty w Cieśninie Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Azowskim. Prezydent Ukrainy wprowadził stan wojenny, dlatego nasze wsparcie dla Ukrainy w tym trwającym od lat konflikcie jest teraz wyjątkowo potrzebne. Dobrą robotę wykonuje Stowarzyszenie Dobry Brat, które które zajmuje się m.in. rehabilitacją żołnierzy ukraińskich. Można im zaufać.

Nr konta 23 8342 0009 0003 9563 2000 0001 tytułem „cele statutowe – rehabilitacja żołnierzy”

Strona internetowa/ Facebook

*

SANT’EDIGIO

Uczta, która co roku przygotowuje dla ubogich i bezdomnych Wspólnota Sant’Edigio to jedno z bardziej poruszających wydarzeń jakie widziałam. Pomóc w jej organizacji można na wiele sposobów: gotując, przygotowując prezent, strojąc salę, wpierając wydarzenie logistycznie lub wpłacając datek (nr konta poniżej). Święta z ubogimi odbędą się 25 grudnia w Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego przy al. KEN 101 (niedaleko stacji metra Imielin). Spotkajmy się tam.

Nr konta 43 1750 0012 0000 0000 3519 5197 tytułem ,,ubodzy”

Strona internetowa/Facebook

*

UBRANIA DO ODDANIA

Złotówka za kilogram niechcianej odzieży? Biorąc pod uwagę fakt, że przeciętny Polak, co roku, pozbywa się ok. 30 kilogramów niepotrzebnych ubrań i innych tekstyliów, to bilans wypada całkiem kolorowo. Wystarczy, że spakujesz ubrania  wybierzesz jedną ze stu fundacji, które pragniesz wesprzeć, a kurier nieodpłatnie odbierze worki i na konto fundacji zostaną przelane pieniądze. O całym procesie jesteśmy na bieżąco informowani za pomocą powiadomień, tak więc mamy pewność, że wspieranie odbywa się dokładnie tak, jak sobie zaplanowaliśmy. Chyba już prościej się nie da.

Strona internetowa/ Facebook/Instagram

*

Ilustracja wykonana przez Paulinę Derecką.

Jeśli macie dobre i sprawdzone namiary na fundacje, dzielcie się nimi w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.