rodzinne wakacje

Lato 2020. Rodzinne wakacje w Polsce

Domy, kempingi, agroturystyki

Lato 2020. Rodzinne wakacje w Polsce

Nic tak nie rozgrzewa serwerów jak wasze poszukiwania fajnych miejsc na wakacje w Polsce. To nas cieszy! Wychodzimy z naszych domowych skorup, strzepujemy lęki i pakujemy się. A dokąd?

Nasze zestawienia podróżnicze jak choćby to lub to czytają się jak szalone. Z wolnymi miejscami bywa różnie, z doświadczenia wiemy, że warto polować i na bieżąco śledzić newsy. Wakacje stały się terminem nieco płynnym, nie usłyszymy ostatniego szkolnego dzwonka, ale radość z planowania wyjazdu pozostaje tak samo wielka. Dziś sypiemy garścią inspiracji i wyławiamy miejsca, których na naszej stronie jeszcze nie było. Social distancing nie wyklucza podróży, w drogę!

CZAJKOWO

Szukacie domów w szczerym polu? Proszę bardzo, tu widok ciągnie się po horyzont, płotów nie uraczysz, za to łąka, las i jezioro są w dawce nielimitowanej. Kierunek: Kaszuby i Wdzydzki Park Narodowy. Być może w okolicy Czajkowa więcej jest żurawi niż ludzi – dystansowanie społeczne króluje tu od zawsze. Czeka tutaj na was dom ekologiczny z gliny i słomy ze wszelkimi wygodami, który zmieści do 8 osób. Widok z okien na wzgórza to bajka, tak się budzić możemy codziennie, a potem albo nic nie robić, albo skorzystać rowerowo z 23-kilometrowego szlaku lub torfowiskowego rezerwatu. Fani ptactwa, zabierzcie lornetki!

Atrakcje okolicy: szlak rowerowy wokół jezior, torfowiskowy rezerwat przyrody, 2 stadniny, Wdzydze Kiszewskie i najstarszy w Polsce skansen

Dojazd: samochodem, pociągiem – najbliższa stacja: Dziemiany Kaszubskie

Cennik: 380 zł za cały dom w sezonie maj-wrzesień / zwierzaki mile widziane po indywidualnym ustaleniu

więcej tutaj

W OSIEKACH

W tym roku jak morze, to zdecydowanie nie zatłoczone plaże dużych kurortów. Nas ciągnie na wydmy, na bezkres piasku, bez korowodu parawanów i głośnej muzyki. Kierunek: Lubiatowo, latarnia Stilo, Jezioro Choczewskie. A że lubimy domy z duszą, to polecamy wam starą plebanię z 1936 roku, rodzinny dom, w którym tradycję pielęgnuje kolejne pokolenie. Dwa apartamenty z dużą wspólną kuchnią to świetne rozwiązanie dla dwóch zaprzyjaźnionych rodzin i miłośników historii. Trochę retro, trochę nowocześnie i blisko morza. Tu nie znajdziecie kramików z watą cukrową, ale na pewno będą hałaśliwe mewy uganiające się na wietrze. W pakiecie gospodarz na czterech łapach, czyli pies bernardyn.

Atrakcje okolicy: Jezioro Choczewskie, latarnia Stilo i piękna plaża, szkoła windsurfingu nad jeziorem Sarbsko

Dojazd: samochodem, pociągiem – najbliższa stacja: Wejherowo (32 km)

Cennik: od 266 zł/pokój / zwierzaki mile widziane

więcej tu

OSADA RYBACKA

Zostajemy nad morzem, ale nadal z dala od tłumów. Kopalino rymuje się z piaskiem drobnym jak mąka i szerokimi plażami. Zabawmy się więc w piratów albo łagodniej – w rybaków i zatrzymajmy się w rybackiej osadzie. Są tu trzy całoroczne domki: leśny, morski oraz słoneczny, czyli trio, które bardzo dobrze i wakacyjnie nam się kojarzy. Każdy biały, minimalistyczny domek posiada 2 łazienki, salon z gorącą od ognia kozą i 3 sypialnie. Przeznaczone są dla maksymalnie 7 osób. Oprócz wszelakich morskich szaleństw na plaży na dzieci czeka wielki plac zabaw z łodzią piracką. Na pokładzie na pewno znajdzie się jakaś Pippi.

Atrakcje okolicy: Jezioro Kopalińskie, pałac i stadnina koni Ciekocinko, plaża w odległości 1,8 km

Dojazd: samochodem, pociągiem – najbliższa stacja: Wrzeście

Cennik: 700 zł/dom (27.06-31.08) / psy mile widziane po uzgodnieniu

więcej tu

STARA FARMA

Obietnica wakacji na końcu świata, bez asfaltowej drogi, na prawdziwej farmie ze zwierzakami i widokami, które ciężko opisać, bo trzeba je po prostu zobaczyć. Stara Farma to dwa domy, w Ropkach i w Męcinie Małej, w których poznacie smak wakacji „jak u babci na wsi”. Odrestaurowany dom z 1939 roku, stodoła pełniąca rolę świetlicy i letniej kawiarni, plac zabaw i domek na drzewie. Jeśli dodamy jeszcze kilkanaście kur i kóz, to już widzimy, jak dzieci znikają godzinami pośród traw. No i kuchnia! Posiłki przygotowywane są przez właścicieli z ekologicznych produktów. Sami robią chleb, bułki, chałki, ciasta, pierogi. 1:0 dla natury, cywilizację zostawiamy za sobą i smakujemy beztroski relaks. I jak?

Atrakcje okolicy: Bobrowisko pod starym Sączem, Magurski Park Narodowy, 200-metrowa Jaskinia Mroczna

Dojazd: samochodem

Cennik: od 220 zł za pokój trzyosobowy / zwierzaki mile widziane

więcej tu

CHATKA W LESIE

Chatka i las. Już brzmi dobrze. Społeczny dystans pośród stuletnich drzew prastarej Puszczy Białowieskiej, kto się pisze? Kraina żubra, porannych arii ptaków, wędrowania po lesie i podglądania fauny i flory, jakiej już nigdzie indziej nie znajdziecie. Goście mają do dyspozycji całą chatkę wraz z przyległą do niej trzyhektarową działką, na której znajduje się ruska bania, Piramida Zdrowia i Staw z Altaną na Wyspie. Wspaniała opcja dla eksploratorów przyrody i wakacji w stylu „leśniczówka”. Wieczorem ognisko, a w deszczowe dni biblioteka gier: Monopoly, Scrabble, Jungle Speed, Time, 5 sekund, Chińczyk, Jenga, Dixit, Gra o tron, kalambury i wiele innych. W domku znajdują się też karty, szachy, bierki i kości. Prędzej zobaczycie stado saren, niż poczujecie nudę.

Atrakcje okolicy: rezerwat żubrów, restauracja carska w budynku zabytkowego dworca, kolejka wąskotorowa, Park Miniatur

Dojazd: samochodem, najbliższa stacja Hajnówka

Cennik: 490zł /dom (lipiec-sierpień)

więcej tu

CZERWONY DOMEK

Bliżej Warszawy? Proszę bardzo, perełki kryją się całkiem niedaleko betonowej dżungli. Oto pejzaż mazowieckiej wsi i polsko-angielska rodzina, która postanawia za wszelką cenę uratować zespół dworsko-pałacowy w Kuflewie. Dziś historia miesza się z komfortowym, współczesnym wyposażeniem, a na gości czeka salon z kominkiem, kuchnia, 2 łazienki oraz 2 sypialnie. Na zewnątrz możecie chować się w zaczarowanym ogrodzie, ganiać po parku lub wyruszyć na spotkanie z bobrami. Właściciele o posiadłości i jej zawiłej historii mogą opowiadać godzinami, posłuchajcie, a potem hop – do parku krajobrazowego, by bawić się w podchody lub szukać skarbu z mapą.

Atrakcje okolicy: 4 ha parku (Obszar Natura 2000), stajnia, staw, szlak rowerowy

Dojazd: samochodem, pociągiem – stacja kolejowa Mrozy

Cennik: 400 zł/dom (3-4 osoby) / psy tylko na parterze domu

więcej tu

SIELSKA ZAGRODA

Na hasło Sielska Zagroda, widzimy łąkę, malwy okalające wejście do drewnianego domu i haftowany obrus na stole. Oto malutka wioska na Podlasiu, koniec świata, a może właśnie jego początek? Nowoberezowo brzmi jak nazwa krainy z baśni, i faktycznie czas się tu, u progu Puszczy Białowieskiej, trochę zatrzymał. Kolorowe cerkwie, drewniane chatki w mijanych wsiach, a w Sielskiej Zagrodzie domki, które zachowały rustykalny charakter. To kraina, która pielęgnuje historię i tradycję, a kuchnia… to osobny rozdział!

Atrakcje okolicy: dla dzieci plac zabaw, Hajnówka, Park Miniatur, Park Krajobrazowy i żubry, rzecz jasna!

Dojazd: samochodem, pociągiem – stacja Hajnówka

Cennik: 200-600 zł za dom, 130-300 zł za apartament / małe pieski mile widziane

więcej tu

FOLWARK BIELSKIE

Nowoczesne stodoły znamy, ale designerska obora – jak wam to brzmi? Zdecydowanie miejsce dla wielbicieli pięknych, przemyślanych wnętrz z duszą, zreszta sami zobaczcie zdjęcia ekipy Czworonas, która niedawno tu gościła. To miejsce, w którym się spotyka innych ludzi, bo sprzyja temu otwarta kuchnia z długim stołem. Można zwiedzać Mazury Garbate czy pływać w pobliskim jeziorze z własną plażą, a można leniuchować z deserem na talerzu i wpatrywać się w jabłonie. Estetyczna perełka, na którą poluje się w wakacje, ale uwaga – właściciele miewają opcje last minute, warto śledzić ich na FB.

Atrakcje okolicy: własna piaszczysta plaża, Giżycko, sporty wodne

Dojazd: samochodem, pociągiem – najbliższa stacja Orzysz

Cennik: od 520 zł za pokój rodzinny (ze śniadaniem i obiadokolacją) / bez zwierzaków

więcej tu

FOLWARK JACKOWO

Skoro podróżujemy tropem folwarków i miejsc ocalonych przed ruiną, z Mazur dajemy susa nad morze, a dokładnie na Pobrzeże Kaszubskie. Wielowiekowy park, a w nim zabudowania folwarczne, przekształcone obecnie na potrzeby agroturystyki. Za sterami stoją mama i córka, które prowadzą certyfikowane gospodarstwo ekologiczne, spodziewajcie się więc kuchni pełnej świeżych, sezonowych produktów. Co powiecie na przejażdżkę konno na dziką plażę? Lub książkę na tarasie, skąd w powietrzu już czuć morze? Żeby usłyszeć jego szum, wystarczy kilkukilometrowa wyprawa na rowerach.

Atrakcje okolicy: piękne plaże Stilo, stajnia na miejscu i możliwość lekcji, sala do jogi, rowerowy szlak Kaszubskich Jezior, skansen wsi kaszubskiej

Dojazd: samochodem, pociągiem – najbliższa stacja Wrzeście

Cennik: od 220-320 za pokój, 400zł za apartament przy szklarni / zwierzaki mile widziane

więcej tu

PRZYTULIA

Hej, miłośnicy gór, mamy coś dla was. Stuletni dom pokryty gontem, położony w podbeskidzkiej wsi, znanej z wyrobu drewnianych zabawek ludowych. Makatki na ścianach, hafty, stuletnie szafy i łóżka – nie zdziwi nas, jeśli mieszka tu jakiś gatunek górskiego skrzata. Miejsce dla lubiących sielskie klimaty, z dala od turystów i miasta. W zamian łąki pełne kwiatów, czekających na dzieci i wyplatanie wianków. Widok na góry, las za domem i wspomnienie beztroskich wakacji z dzieciństwa – to macie gwarantowane.

Atrakcje okolicy: Babia Góra, Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej, coroczne Święto Zabawki Ludowej

Dojazd: samochodem, pociągiem – najbliższe stacja Stryszawa

Cennik: od 250-360 zł za 4 osoby / można ze zwierzakami

więcej tu

OKNO NA TATRY

Mamy słabość do miejsc z pięknym widokiem, a ten dom wpisuje na naszą listę „zachwytów przez okno”. To się nazywa panorama z kanapy w salonie, wystarczy zrobić zdjęcia i pocztówka z Tatr gotowa. 4-osobowy domek dla lubiących ciszę i zdrowy dystans od turystycznego zgiełku. Ze względu na antresolę domek jest przeznaczony dla rodziny z bobasem do roku lub z dziećmi szkolnymi. Relaks na leżaku – hitem dnia! No, może na równi z turlaniem się z górki.

Atrakcje okolicy: szlaki piesze, rowerowy szlak wokół Tatr, bacówka, Jezioro Czorsztyńskie

Dojazd: samochodem, PKS – Białka Tatrzańska Dolna

Cennik: 550 zł za dom (4 osoby) / bez zwierzaków

więcej tu

CHAŁUPY  6

Kempingi na Helu to dla wielu klasyk, właściwie nie tylko wakacyjna destynacja, raczej styl życia. W namiotach czy kamperach, z wiatrem we włosach i w żaglu, czy falą pod deską – tu zapomina się o świecie zostawionym daleko za półwyspem. Jeśli z jakichś życiowych powodów nigdy nie było wam na Hel po drodze, polujcie na miejsca i ruszajcie tego lata, pod kątem rodzinnym polecamy zwłaszcza Chałupy 6. Świetne jedzenie (Karma, food trucki i rzemieślnicze lody), plac zabaw, płytka woda i szkółka Board For Kids, powstała z miłości do deski, fal i dzieciaków. Przy okazji pozdrawiamy Roberta (wywiad z nim tu), na pewno spotkacie go z gromadką opalonych minisurferów gdzieś na plaży. Nas zachwyciły mobilne domki My Tiny House, może to przyszłość podróżowania?

Atrakcje okolicy: szkółki windsurfingu, surfingu i kite’a, fokarium, Dom Morświna, Muzeum Rybołówstwa, Bałtykarium, wioska rybacka w Kuźnicy

Dojazd: samochodem, pociągiem – stacja Chałupy

Cennik: od 15 zł/dobę za osobę powyżej 10 lat, 25zł/dobę, gdy macie własny kamper

więcej tu i tu

 

Kto czeka, by pochować książki, zajęcia online i wyrwać się choć na trochę przed siebie? W te wakacje na wasze zachwyty czeka pewien kraj nad Bałtykiem. Od Kaszub, po Podlasie, Mazury i Tatry. Dokąd się wybieracie? Podzielcie się miejscówkami w komentarzach, a my chętnie przygotujemy kolejną odsłonę na bazie waszych poleceń!

Dodaj komentarz