ale kino! filmy dla dzieci współpraca reklamowa

Rodzicielskie rekomendacje filmowe z MFFMW Ale Kino! online

Wielką filmową ucztę czas zacząć!

Rodzicielskie rekomendacje filmowe z MFFMW Ale Kino! online
materiały organizatorów

Na hasło „festiwal filmowy dla dzieci” błyszczą nam oczy, a entuzjazm gwałtownie wrasta. Właśnie rozpoczęła się 40. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młodego Widza Ale Kino! w wersji online, a to dla nas najlepsze wieści. Przewodnikami w tej filmowej podróży będą rodzice związani ze światem kultury i sztuki.

Siedem filmowych rekomendacji od siedmiu rodziców, dla których sztuka i kultura to integralne składowe rodzicielskiej codzienności, to ładny przedświąteczny prezent. Co prawda z MFFMW Ale Kino! nie sposób spudłować, niemniej orientacja wśród ogromnej liczby filmów to – przyznacie sami – przydatna umiejętność. Możecie odetchnąć z ulgą, bo nie przegapicie żadnej z genialnych krótkometrażówek, filmów z motywem jedzenia i wyrazistym muzycznym tłem. Waszej uwadze nie umkną też większe i bardzo wartościowe produkcje, ale funkcjonujące poza mainstreamem.

Potraktujcie to zestawienie jak ucztę złożoną z siedmiu dań o różnym smaku, zapachu i fakturze. Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć wam smacznej, sycącej i inspirującej filmowej przygody z MFFMW Ale Kino!

„NICZEGO SIĘ NIE BOJĘ”
reż. Marita Mayer / wiek: od 6 lat

wybór Pawła Eibla, fotografa i współzałożyciela marki Dreamland Syndicate i taty 7-letniego Ludwika

Z moim siedmioletnim synem najchętniej obejrzałbym „Niczego się nie boję!” w reż. Marity Mayer, opowiadający o lęku przed ciemnością. Od maleńkiego interesowały go rzeczy u innych wywołujące paniczny strach. Najpierw były rekiny, później węże i żmije, następnie jadowite pająki, aż po postaci z popularnych horrorów, które wyłapywał na miejskich plakatach. Pomimo tego, że tak silnie fascynują go rzeczy straszne tak dla dzieci, jak i dla dorosłych, to jednak największy lęk odczuwa przed ciemnością, chwilą samotności, czy klasowym wyjściem na basen.

„YUKU I MAGICZNY KWIAT”
reż. Arnaud Demuynck, Rémi Durin/ wiek: od 6 lat

wybór Zuzy Kuczyńskiej, byłej stylistki, właścicielki marki Le Petit Trou i mamy 5-letniego Stefana

Ach, trudno wybrać jeden film gdy wszystkie są wspaniałe. Wybrałam jednak film „Yuku i magiczny kwiat”, który nie tylko jest piękny i mądry, ale da mojemu Stefanowi dużo frajdy. Jest w nim przygoda oraz to, o czym dużo rozmawiamy, czyli pamięć o innych osobach, szacunek dla ich uczuć – tutaj mowa o babci, dla której Yuku chce zdobyć magiczny kwiat, który przedłuży jej życie. Takie połączenie dla małego 5-letniego i wrażliwego chłopca to kino idealne. Dodatkowo film powstał we Francji, więc Stefek może oglądać go w oryginale i jednocześnie podszkolić język, którego się uczy od paru lat.

„LUDWIK I, KRÓL OWIEC”
reż. Markus Wulf / wiek: od 16 lat

wybór Julii Banaszkiewicz-Włazińskiej, dyrektorki ds. organizacji w Międzynarodowej Szkole Podstawowej Edukacji Innowacyjnej w Łodzi oraz mamy 14-letniego Franciszka

Pam pa ram pam! Wiatr wzuwa na me czoło papierową koronę i co? Zostaję królową? W świecie naszego bohatera – pana Owieczki (czy raczej baranka?) TAK! I to nie byle jaką bo absolutną, nawiązującą do serii Ludwikowej, francuskiej! Tej jak zwykle niedoścignionej, szykownej, wolnej od bylejakości! Nasz główny, wełniany bohater zaskoczony przez wiatr losu, niczym Nikodem Dyzma, wchodzi w rolę władcy absolutnego z prędkością światła! Ale czy poddani naszego naśladowcy Króla Słońce dadzą radę znieść tę ciężką, szykowną raciczkę? „Ludwik I, Król Owiec” to krótki metraż, na który czekam, aby po raz kolejny powiedzieć „a nie mówiłam? taki system zarządzania się nie sprawdzi”. No chyba, że nasz Pan Owieczka (Baranek? Nadal mam wątpliwości!) udowodni, że jest inaczej. Polecam!

„CHŁOPIEC I SŁOŃ”
reż. Sonia Gerbeaud /wiek: od 10 lat

wybór Pameli Bożek, artystki, aktywistki i edukatorki, prowadzącej miejsce działań twórczych i budowania relacji dla rodzin z doświadczeniem uchodźczym oraz mamy 7-letniego Ignacego

Z całego programu 40. MFFMW szczególnie rezonują we mnie filmy krótkometrażowe zebrane w poruszającym bloku zatytułowanym „Długość dźwięku samotności”, szczególnie zaś dwa z nich – „Zgubiony umysł” oraz „Chłopiec i słoń” – animacje stworzone przez reżyserki Isabelle Favez i Sonię Gerbeaud. Jako edukatorka towarzyszę dzieciom, które na różne sposoby i na różnych poziomach doświadczają otaczających ich trudnych wydarzeń. Tocząca się wojna, migracja, lęk przed obcymi, katastrofa klimatyczna, poczucie braku wpływu na rzeczywistość – to tylko niektóre z nich. Dzieci znajdują wiele skutecznych strategii przetrwania, jednak większość z nich przeżywa wiele niepokojących stanów, których wcześniej nie doświadczały. Dlatego tak ważne jest, by razem rozwijać i wspierać zdolność ich oswajania, uczyć empatii, która łagodzi lęk i pozwala nawiązywać relacje oparte na szacunku i ciekawości. „Chłopiec i słoń” jest mi szczególnie bliski także ze względu na wybór słonia, jako Innego, korespondujący z niezrównanym spektaklem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Teatru 21 „Jak przestałem być idealny” i historią Josepha Merricka, człowieka-słonia.

„COMEDY QUEEN” i „SKĄD SIĘ BIORĄ OAZY”
reż. Sanna Lenken i Maroin Jamault / wiek: od 13 lat i od 8 lat

wybór Moniki Szewczyk-Wittek, kuratorki i fotoedytorki, współzałożycielki projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami, ma w domu dwie dziewczynki: 7-letnią Olę i 14-letnią Zosię

Wybrałam dwa filmy, które podejmują temat śmierci i przemijania. Pierwszy z nich chciałabym obejrzeć z moją córką 7-letnią Olą, która coraz częściej zadaje mi pytania dotyczące końca życia i z niepokojem obserwuje pojawiające się na mojej głowie siwe włosy. Mam nadzieję, że krótkometrażowy film „Skąd się biorą oazy” będzie impulsem do długiej rozmowy.

Drugi film „Comedy Queen” wybrałam z myślą o 14-letniej Zosi. Poruszyła mnie historia głównej bohaterki Sashy, której umiera mama. Młoda dziewczyna walczy nie tylko o siebie, ale także uśmiech swojego taty. Mam nadzieję, że ten wybór będzie szansą do rozmowy o trudnych chwilach w życiu, o tym co czasem zabiera oddech, ale też o nadziei.

„ODKRYWANIE ŚWIATA” i „FILMOWE SMAKOŁYKI”
reż. różni twórcy / wiek: od 6 lat

wybór Agaty Knorowskiej, projektantki wnętrz, mamy 4-letniej Jagny i 7-letniego Witka

W tym roku stawiamy na filmy krótkometrażowe. Z moimi dziećmi wybiorę się na „Odkrywanie świata”. Takie filmy dodają odwagi i otuchy, a myślę, że teraz wszystkim nam tego trzeba. Drugi tytuł, który przykuł moją uwagę to „Filmowe smakołyki” – zbiór krótkich filmów o jedzeniu. Z tym jak ważna, przyjemna i bogata jest sztuka kulinarna i o ile lepiej wszystko smakuje, gdy jemy świadomie, staramy się zapoznawać nasze dzieci od samego początku, więc tych produkcji nie mogę się doczekać!

„SER”, „BUM BUM!” i „RONDO ALLEGRO. EINE KLEINE NACHTMUSIK”
reż. różni twórcy / wiek: od 6 lat

wybór Basi Jagodzińskiej-Habisiak, organizatorki życia muzycznego i prowadzącej @melomaluchy_melokoncerty, oraz mamy 8-letniego Tymka, 6-letniej Bianki i 4-letniego Nikodema

Nie będę ukrywać, że ciężko zdecydować o wyborze jednego filmu z festiwalu…, dlatego po dokładnym przejrzeniu programu zdecydowałam się na trzy filmy muzyczne, z najmłodszej kategorii wiekowej. Uważam, że są na tyle uniwersalne, że podpasują moim maluchom w wieku 4-8 lat. Wybrałam trzy krótkie animacje: „Ser” – w tle współczesna opera i mimo, że nie jestem fanką opery, to ta abstrakcyjna muzyka każe się wysilić i myśleć poza schematami – lubię, kiedy moje dzieci muszą poćwiczyć wyobraźnię. „Bum bum” – też w podobnej konwencji, do tego animacja przypominająca mi książki Hevre Tullet, w dziecięcym stylu z muzyką wykonaną na talerzach, garnkach czy długopisach. Po seansie powtórzymy taką zabawę i pozwolimy dzieciom na wyrzucenie z siebie różnych emocji! Na deser zobaczymy „Rondo allegro. Eine kleine Nachtmusik”, bo jego opis mnie zaintrygował. Żarciki na widowni w trakcie słuchania muzyki klasycznej – to musi być idealne dla dzieci!

40. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza zaczyna się już w 30 listopada i potrwa do 4 grudnia.

Pełny program festiwalu oraz bilety znajdziecie tu.

*

Materiał powstał we współpracy z Festiwalem.

Dodaj komentarz