szorty w Ładne Bebe

Barcelona – rowerowym busem do szkoły

Droga przyjazna środowisku

Barcelona – rowerowym busem do szkoły
Mireia Boix/Bicibús Eixample

W Barcelonie od września dzieje się coś niezwykłego (i fajnego!) – dzieci w dzielnicy Eixample dużą grupą jeżdżą do szkoły rowerami. Sa eskortowane przez policję, a najmłodszym towarzyszą rodzice. Wszystko zaczęło się od pięciu rodzin, które chciały w sposób przyjazny środowisku pokonywać trasę do szkoły.

Teraz tłumnie najmłodsi przejeżdżają trasę rowerami, ale również hulajnogami i na rolkach! Inicjatywa nazywa się BiciBús lub Bus Bike. W dzielnicy Eixample znajdują się trzy szkoły. W zorganizowanej grupie dzieci są bezpieczne, a droga do szkoły – naprawdę przyjemna. Do szkolniaków dołączają też dorośli, którzy jadą z nimi do pracy!

Zdrowsze miasto

Władze dzielnicy Eixample w Barcelonie wyznaczyły trasę łączącą te szkoły. Po drodze dzieci (i dorośli) mijają przystanki, na których dołączają kolejni rowerzyści i rowerzystki. Miasto zadbało o bezpieczeństwo na czas trwania przejazdu i ruch samochodowy jest wtedy zamykany. Jak się okazuje – w innych dzielnicach Barcelony i w regionach Hiszpanii takie przejazdy są już tradycją.

 

Więcej newsów szukajcie w naszej zakładce SZORTY.

Dodaj komentarz