książki dla rodziców

5 książek wspierających twoje rodzicielstwo

Czytasz i wiesz!

5 książek wspierających twoje rodzicielstwo
Lidia Dzwolak

Problemy komunikacyjne, kwestie kary i nagrody, spokojny sen, całościowe dbanie o małego człowieka oraz wychowywanie dzieci po rozwodzie – oto nurtujące nas zagadnienia i książki, które kompetentnie i szeroko je omawiają.

Chcesz wiedzieć więcej o byciu świadomym rodzicem? Szukasz informacji o tym, jak rozmawiać z dzieckiem i jak wzmacniać łączącą was więź, jak uczynić sen malucha bardziej jakościowym i jak najczytelniej okazywać miłość? To się świetnie składa, bo zgromadziłam niniejszym 5 poradników, które cię przez te tematy pięknie przeprowadzą. Które rozjaśnią zawiłości i zaproponują metody, dzięki którym łatwiej będzie mierzyć się z wychowawczymi wyzwaniami.

*

„Dwa domy, jedno dzieciństwo” / Robert E. Emery / wyd. Media Rodzina

Wielu partnerów w czasie rozwodu ma wrażenie, że walczy o przetrwanie. Odbierają to tak, że bez przerwy są atakowani – pisze na samym wstępie Emery. A ja mam wrażenie, że ta walka rozciąga się dalej, na inne dziedziny życia, niźli tylko podział majątku, utrata poczucia bezpieczeństwa i mierzenie się ze zmianą. To wszystko przez ból, który rozwodzący się rodzice sobie zadali, jego rezonowanie i wieczne odnawianie się ze wzmożoną siłą, gdy tylko pojawi się problem. Opieka nad dziećmi przez rodziców, którzy się rozstali, jest znakomitym punktem zapalnym. Jeden problem i wojna gotowa. Psycholog i mediator Robert E. Emery podpowiada, jak stworzyć plan rodzicielski i jak ze sobą efektywnie współpracować, myśląc o przyszłości swoich dzieci: od niemowląt, przez maluchy, przedszkolaki, szkolniaki, dzieci w okresie dojrzewania i te już dorosłe (podział Emery’ego). Czytelny, świetnie napisany drogowskaz. Polecam.

*

„Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci” / Mei-Ling Hopgood / wyd. Mamania

Z tej książki dowiedziałam się m.in., że małpy tiki spędzają w ramionach swoich ojców do 90% doby, za to pigmeje z afrykańskiego plemienia Aka poświęcają potomstwu „tylko” 47% dnia . Dogonić próbują ich Szwedzi, słabsi na ten moment o 2 %. Informacji i ciekawostek jest w książce Mei-Ling Hopgood bez liku, ale tym, co szczególnie decyduje o jej wartości, jest szacunek i wyzbycie się odruchu oceniającego wobec Argentyńczyków, którzy pozwalają dzieciom tańczyć do rana na weselach czy Japończyków, którzy nie ucinają kłótni między dziećmi, ale pozwalają im na konfrontację i wspólne znalezienie kompromisu.  Nurtująca i niebywale wciągająca rzecz, szczególnie jeśli chodzi o domowe opowieści o córeczce autorki, buńczucznej Sofii. Nic dziwnego, że otwierając ją w autobusie, przegapiłam swój przystanek.

PS Zachwyciła mnie też opowieść o duńskiej aktorce, która podczas podróży zostawiła dziecko na zewnątrz restauracji, w której wraz z mężem jedli obiad. Trafili za to do więzienia. A wystarczy krótka wizyta w Kopenhadze, by zobaczyć rzędy wózków ze śpiącymi pod sklepami czy kawiarniami dziećmi. I kto ma rację? Po więcej odsyłam was do lektury.

*

„Porozumienie przez współpracę. jak stworzyć partnerską relację ze swoim dzieckiem” / dr. Ross W. Greene / wyd. Mamania

Czasem nawet nie wiemy, kiedy współpracujemy. Kiedy dziecko płacze, próbujesz dojść, z jakiego powodu, nawet jeśli to noworodek i zadanie jest utrudnione, bo płacz jest jego jedynym narzędziem porozumiewania się. Następnie starasz się temu zaradzić i w sytuacji, gdy twoje domysły i działania nie były trafione, zmieniasz je. To też jest miła świadomość, która ułatwia spojrzenie na proces komunikacji z dziećmi jako większą całość, która wcale nie potrzebuje kontroli czy władzy do tego, by być skuteczną i wspierającą. Dr. Greene, jako psycholog dziecięcy z wieloletnim doświadczeniem, widział w swoim życiu wiele, ale powołuje się głównie na swoje doświadczenie ojcostwa, które ukształtowało w nim szczególny poziom empatii. To może i nam, zwykłym rodzicom, się uda?

*

„Sen u dzieci” / Magdalena Szczęsna, Magdalena Kaczor / wyd. Marginesy

Spać albo nie spać? Jasne, że spać, najlepiej błogie 7-8 godzin bez przerwy. W nocy. Wiadomo, że decydując się na dziecko, wkraczamy w fazę permanentnego niewyspania, pytanie brzmi: ile jesteśmy w stanie znieść albo jak długo w tym trwać? Magdalena Kaczor i Magdalena Szczęsna proponują metody i rozwiązania, które pozwolą zapanować nad częstymi wybudzeniami, przesunięciami pór snu i kłopotami z zasypianiem. Podpowiedzą też, jak odróżnić parasomnie NREM od sennych koszmarów, obalą mity dotyczące cosleepingu, wyjaśnią czym są jaktacje i bruksizmy i jak na nie reagować. Aż chce się podskoczyć z radości na wieść o tej publikacji – to prawdziwa pomoc dla sporej grupy moich znajomych. Szkoda tylko, że sama nie mogłam z niej skorzystać te 7 lat temu (chlip, chlip).

*

„Wychowanie bez nagród i kar” / Alfie Kohn / wyd. MiND

Kohn to nazwisko-wytrych w świecie psychologii dziecięcej. Tak więc kwestię budowania zaufania z narratorem można sobie darować. Nie próbujcie mi wmówić, że łykacie każdą poradnikową treść jak magnez z B6 – ja zawsze szukam w nich truizmów, a jak już znajdę, to biada ci, autorze. Na nasze szczęście Alfie Kohn nie serwuje banałów, a koncentruje się na wychowawczych konkretach. Śmiało krytykuje chwalących i karzących, a przede wszystkim tych, którzy do poziomu zasług i osiągnięć dzieci dostosowują poziom okazywanej czułości czy zaangażowania. Mówi ciekawie o mechanizmach rządzących współczesnym światem – głównie o wszechogarniającym parciu na szkło i zaostrzanej przez rodziców rywalizacji wśród dzieci, począwszy od żłobka czy przedszkola. Pozycja obowiązkowa.

Modelka: Dominika, twórczyni studia zabaw i kreatywnego rozwoju.

*

A wy jakie poradniki polecacie innym rodzicom?