szorty w Ładne Bebe

Wyniki kontroli NFZ w szpitalu w Pszczynie

Kontrola nie jest pozytywna dla zespołu, który tam pracował

Wyniki kontroli NFZ w szpitalu w Pszczynie
Unsplash

Chodzi o śmierć 30-letniej Izy, która zmarła w 22. tygodniu ciąży w szpitalu w Pszczynie. Były to błędne decyzje, które niestety się zdarzają – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział również, że szczegóły raportu zostaną niebawem przedstawione.

30-latce odeszły wody płodowe, a kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego. U płodu już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. Rodzina zmarłej stoi na stanowisku, że to lekarze zbyt długo zwlekali z zakończeniem ciąży, co przyczyniło się do jej śmierci.

Lekarze zawieszeni

Szpital zawiesił realizację kontraktów dwóch lekarzy, którzy pełnili dyżur w czasie pobytu pacjentki w szpitalu. Zarząd szpitala w wydanym oświadczeniu zapewniał, że personel zrobił wszystko, by uratować pacjentkę i jej dziecko, a decyzje lekarskie podejmowano z uwzględnieniem obowiązujących w Polsce przepisów prawa i standardów postępowania. Na początku listopada minister zdrowia zlecił kontrolę w pszczyńskim szpitalu.

Przypomnijmy: przepisy prawa o aborcji zostały zmienione po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku. Wcześniej obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo) i w razie ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Tę ostatnią przesłankę TK uznał za niekonstytucyjną. Przepisy nadal dopuszczają możliwość przerywania ciąży, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego, m.in. gwałtu.

Protesty w całej Polsce

Ta historia wywołała falę protestów w Polsce, w listopadzie w całym kraju odbyły się też manifestacje, by uczcić pamięć Izy z Pszczyny.

*

Więcej newsów znajdziecie w naszej zakładce SZORTY.

Dodaj komentarz