kino dzieci

Top 7 animacji na rodzinne wieczory

Kino najwyższych lotów

Top 7 animacji na rodzinne wieczory

Decyzja o zamknięciu kin przyszła nagle, ale Kino Dzieci znów stanęło na wysokości zadania. Czy jesteście gotowi na premierę w kapciach?

,,Filonek Bezogonek” miał cieszyć najmłodszych widzów w kinowych salach, jednak pandemia znów pokrzyżowała plany kiniarzy i zmusiła do kreatywności. Zamiast w kinach, animacja pojawi się online na Festiwalu Nowe Horyzonty już jutro. Życzymy wam udanej premiery, może skorzystacie z momentu i zrobicie z tego wyjątkowe domowe popołudnie?

My korzystamy i robimy subiektywny rozkład jazdy na 7 wieczorów z animacją dla dzieci, bo ciepłe umilacze przydadzą nam się teraz bardzo. Ciepłe jak nauszniki, szeleszczące skafandry i koce utkane z wełny merino w jednym. Daję słowo, że wymienione niżej tytuły pełnometrażowych animacji, z „Filonkiem Bezogonkiem” kroczącym dumnie na czele, mają moc teleportowania do ciepłych krain, choćby ich akcja działa się na dalekiej północy.

FILONEK BEZOGONEK

reż. Ch. Ryltenius / Szwecja, 2020 r. / wiek: od 4 lat

Baśń o kocie, którego głęboki dylemat i potrzeba pomocy innym poprowadziły ku niebezpieczeństwu. Wrodzona zaradność pozwoliły mu jednak uniknąć złego losu, rozpocząć nowe życie i zdobyć przyjaciół. Wciąż jednak nasz Bezogonek myślami jest gdzie indziej, przy Brigicie, swojej przyjaciółce i czułej opiekunce. Tęskno im do siebie, jakby dzieliły ich kosmiczne odległości, a – między nami mówiąc – są bardzo blisko siebie, tyle że o tym nie wiedzą. Nie pozwalają sobie zapomnieć o przyjacielu, jakby ta jedna jedyna myśl rozświetlała cały nieboskłon i prowadziła ich niezauważalnie do siebie. Zobaczcie.

HOKUS-POKUS, ALBERCIE ALBERTSONIE

reż. T. Kove / Norwegia, 2013 r. / wiek: od 4 lat

Proza Gunilli Bergstrom to żadne tam czary-mary, tylko kawał literackiego warsztatu i jeszcze większy kontener empatii. Stąd wszystko, co się z książkowym pierwowzorem dzieje dalej, jest nieuchronnie dobre. Nie można tego dobra zepsuć. W przypadku norweskiego filmu o przygodach Alberta i jego przyjaciół, chwilowej fascynacji pieniądzem, manipulacją i władzą, jest właśnie tak – doskonale. Akcja trzyma w napięciu, a włos się jeży ze strachu przed konsekwencjami, jakie muszą spotkać głównego bohatera. Plus mądrość, niezbędna i prawdziwa, a zupełnie nienachalna. To wszystko sprawia, że temu filmowi się wierzy.

MÓJ SĄSIAD TOTORO

reż. H. Miyazaki / Japonia, 1988 r. / wiek: od 5 lat

Chora, zamknięta w szpitalu mama i roztargniony tato oraz dwie córki, piekielnie przedsiębiorcze i o niezwykle rozbudowanej wyobraźni. Legenda opowiedziana przez nową sąsiadkę, nazywana przez Satsuki i Mei babcią, rozciąga ją do rozmiarów kanwy całego filmu. Ja pamiętam sceny deszczu, skrajnego zmoknięcia w drodze ze szkoły do domu (i ratunek w postaci pożyczonej parasolki) i w oczekiwaniu na autobus taty. Ten deszcz zawsze niósł z sobą coś dobrego, a to pozwala spojrzeć z nadzieją na to, co za oknem.

RATATUJ

reż. B. Bird / USA, 2007 r. / wiek: od 6 lat

Garść oregano i bazylii, szczypta słodkiej papryki, kilka łyżek oliwy i poszatkowane umiejętnie kabaczki, pomidory i cukinie – tak oto powstaje danie, które jest w stanie zmienić najbardziej wymagającego krytyka w biegnącego za zapachem z kuchni kilkulatka, co to przed chwilą rozbił kolano. Na takie smutki pomoże tylko utulenie mamy i talerz ciepłego, wywodzącego się z Nicei dania o nazwie ratatuj. Remy, rezolutny szczur obdarzony węchem absolutnym, zna się na miksowaniu smaków jak mało kto, ale też chciałby się tymi umiejętnościami dzielić ze światem. A że jest przedstawicielem gatunku, który się z higieną zupełnie nie kojarzy, to istnieje duże zagrożenie, że jego misja pozostanie jedynie w sferze marzeń. Aż nagle… Tym, co nie znają filmu, nie będę psuć zabawy. A tym, co znają, ale zapomnieli, jakie to dobre, przypomnę tylko, że dobre bardzo. Najlepsze.

MIRAI

reż. M. Hosoda / Japonia, 2018 r. / wiek: od 6 lat 

Spojrzeć na młodsze rodzeństwo z tak ciekawej perspektywy, jak to się wydarza w filmie Hosody – to by się przydało każdemu, kto psioczy na siostrę czy brata. Znam takich dwóch gagatków, co szczególnie tego potrzebują, zresztą – dorośli też mogliby na tym skorzystać, bo nigdy nie jest za późno na naprawę braterskich i siostrzanych relacji. A cenne są niezmiernie i Kun przekona się o tym wielokrotnie, dowiadując się też wiele o samym sobie i swoim miejscu w świecie. A to z kolei wcale nie jest mniej istotne czy zagrożone tylko dlatego, że w tym rodzinnym równaniu pojawił się dodatkowy czynnik. Wystarczy policzyć.

KSIĘGA ŻYCIA

reż. R. Gutiérrez / USA, 2014 r. / wiek: od 7 lat

Kogo wybierze Maria? O jej względy zabiegają romantyczny matador Manolo i niewzruszony, twardy sportowiec Joaquin, różni jak ogień i woda. Obaj będą musieli odbyć daleką podróż, w czasie której zmierzą się ze słabościami i udowodnią – sobie i innym –  co jest ich przeznaczeniem. Ten multikolorowy obraz będzie jak pasiasty, wełniany szal w wietrzny listopadowy dzień. Poza samą wizualnością, porwie was także muzyką i humorem. Przekonajcie się sami.

MAGICZNA ZIMA MUMINKÓW

reż. I. Carpelan / Finlandia, 2017 r. /wiek: od 4 lat

„Słońce, wróć!” – krzyczą raz po raz Muminki. Tu i nie tylko mamy sztamę – ja również bez słońca nic nie widzę, no, może poza końcem i klęską. Tak więc wzorem moich fińskich milusińskich, dołożę wszelkich starań i rozpalę najjaśniejsze ognisko, byle tylko przywołać złotą kulę z powrotem. Muminki zamiast po zimowemu spać, w swoich drewnianych łóżkach pod patchworkowymi kołderkami, odkrywają krok po kroku, co to jest Gwiazdka i co ze sobą niesie. Must see o każdej porze roku.

Więcej informacji o premierze animacji „Filonek Bezogonek” znajdziecie tutaj. Pamiętajcie, że film będzie rządził w online już od jutra. Animacja pojawi się na też na Festiwalu Nowe Horyzonty, który odbywa się wyłącznie online i zaczyna również jutro. Terminy seansów znajdziecie tu.

To brzmi jak plan!

Dodaj komentarz