asd
Poprawnie wykonany masaż Shantala daje dzieciom dużo dobrego. Dziś podpowiemy, jak zrobić to dobrze krok po kroku.
Oto druga część naszej historii o masowaniu – w pierwszej dotknęłyśmy tematu masowania dzieci starszych, kilku- i kilkunastoletnich. W tej odsłonie gościmy u wizażystki Aleksandry Szczepanek i gitarzysty Marcina oraz ich 3,5-miesięcznej córki Toli. Instruktorką masażu Shantala jest Monika Jechowicz, specjalistka od chustonoszenia i masowania niemowląt oraz mama czworga dzieci. Monika pokazywała wszystkie najważniejsze kroki masażu Shantala na lalce, by Ola mogła od razu wprowadzić zdobytą podczas obserwacji wiedzę w czyn. Posłuchajcie jak Monika opowiada o przygotowaniu do masażu Shantala oraz najważniejszych jego zasadach. I sami bierzcie się do dzieła.
*
PO CO STOSOWAĆ MASAŻ SHANTALA?
Ilość dobra, jakie wiąże się z masażem Shantala, jest ogromna. Oto kilka z nich, przytoczonych przez Monikę: Maluchy stają się bardziej wyciszone, dobrze śpią, lepiej również przebiegają u nich procesy trawienne. U wcześniaków poprawiamy również przyswajalność, wszystkie organy zaczynają lepiej funkcjonować, wzrasta odporność oraz przyrost wagi dziecka. Poprawiamy nim również napięcie mięśniowe. Komórki skóry szybciej regenerują i uelastyczniają się dzięki większej ilości wyprodukowanego sebum. Zwiększona jest również produkcja endorfin, redukujących ból i poprawiających samopoczucie dziecka. Masując twarz, wspomagamy rozwój aparatu artykulacyjnego. W przypadku, gdy napięcie mięśniowe jest obniżone, a dziecko ma problemy ze ssaniem i żuciem, masaż pobudza pracę mięśni mimicznych i mięśni żucia, ułatwiając tym samym rodzicom karmienie oraz kontrole nad prawidłowym oddychaniem i połykaniem. Masując wspomagamy również rozwój umiejętności motorycznych dziecka, wspomagamy sprawność ruchową, poczucie równowagi oraz rozwój świadomości własnego ciała. Przede wszystkim jednak masaż Shantala wzmocnia więź między dzieckiem i rodzicem: Dziecko czuje się kochane, akceptowane, bezpieczne, a sam masaż wspomaga laktację, przeciwdziała depresji poporodowej pomagając nawiązywać więź z noworodkiem. Monika zaznacza jednak, że – podobnie jak inne masaże – masaż Shantala nie jest jest wskazany przy chorobach nowotworowych, chorobach skóry, epilepsji, astmie, zranieniach oraz infekcjach przebiegających z gorączką.
*
KIEDY ZACZĄĆ MASOWAĆ DZIECKO?
Tu nie ma górnej granicy wiekowej, ale najlepiej wprowadzić masaż do 9 miesiąca życia. Masaż można wykonywać zaraz po porodzie, choć – jak mówi Monika – w trzech pierwszych dobach dajemy dziecku przestrzeń na adaptowanie się w nowym środowisku. Jak działać na samym początku? Monika radzi: Od 4 doby możemy zacząć głaskać dłonie, jednak nie dłużej niż kilkanaście sekund i z każdym dniem go wydłużać. W 4 tygodniu życia masaż malucha może trwać już kilkanaście minut. Masaż zaczynamy intuicyjnie i kontynuujemy go do czasu, gdy dziecko da nam jasny sygnał „NIE”. W 3 miesiącu życia dziecka możemy wykonać już wszystkie elementy masażu oraz gimnastykę. Ćwiczenia gimnastyczne wykonujemy tylko wtedy, kiedy ze stawami biodrowymi wszystko jest w porządku. Pamiętajmy też, jedną z podstawowych zasad masażu Shantala jest obustronna chęć, wiec jeśli dziecko nie ma ochoty, nie możemy go do tego zmuszać.
*
JAK PRZYGOTOWAĆ SIEBIE DO MASAŻU SHANTALA?
Kawa, ulubiona herbata albo kilka głębokich oddechów mogą pomóc. Jeśli nie mamy ochoty, to lepiej odpuśćmy i nie wykonujmy masażu na siłę. Monika radzi, by nie traktować masażu jako obowiązkowego zadania do wykonania: Dajmy dziecku miłość, uczucie i uwagę. Dotyk i głaskanie przyniosą radość obu stronom. Pozytywne nastawienie jest najważniejsze, a technika i ilość powtórzeń schodzą na dalszy plan.
*
JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO MASAŻU SHANTALA?
Masaż Shantala ma to do siebie, że przygotowania ograniczamy do minimum. Wykonujemy go o takiej porze, o jakiej maluch ma na niego ochotę. Jak mówi Monika: Czasami jest to ranek, bo maluszek jest po masażu bardziej aktywny i chętny do zabawy lub wręcz odwrotnie i wtedy rodzice wybierają wieczór, gdyż ta forma relaksu go wycisza i po niej spokojnie zasypia. Ważne, by dziecko podczas masażu nie było zmęczone. Te aktywniejsze wieczorami dzieci warto przed masażem wykąpać. Ważne: nie masujmy bezpośrednio po posiłku. Zdaniem Moniki: niemowlęta powinny odczekać ok. 30 minut, a starsze dzieci ok. 1,5 godziny. Przed rozpoczęciem masażu zdejmujemy biżuterię z dłoni i nadgarstków.
*
JAK PRZYGOTOWAĆ MIEJSCE DO MASAŻU?
Pomieszczenie powinno być wywietrzone, a idealna temperatura w pokoju to 23-25 stopni lub mniej więcej taka, w jakiej dziecko brało kąpiel. W miejscu, w którym będzie przebiegał masaż, powinno być cicho, a oświetlenie delikatne; spokojna muzyka też może być pomocna. Monika zwraca uwagę, by nie stosować żadnych świeczek i olejków zapachowych, gdyż mogą podrażniać i rozpraszać. Jak twierdzi: Powinniśmy również zadbać o jakość produktów, którymi masujemy naszego malucha. Naturalne oleje ze sprawdzonego źródła zawierają dużo witamin i dożywiają naszą skórę, która podczas masażu ze zdwojoną siłą absorbuje wartości odżywcze. Masaż powinien być wykonywany regularnie najlepiej codziennie. Pamiętajmy by bezpośrednio po masażu nie wychodzić na dwór.
*
JAK POWINIEN PRZEBIEGAĆ MASAŻ SHANTALA?
Układamy dziecko na swoich nogach lub miedzy nimi i nakładamy na dłonie trochę olejku np. ze słodkich migdałów. Jeśli olej nie był wcześniej podgrzany, rozgrzewamy go rozcierając mocno w dłoniach i następnie rozprowadzamy delikatnie na ciele dziecka. Masaż rozpoczynamy układając nasze dłonie na klatce piersiowej dziecka. Delikatnie głaszczemy od środka na zewnątrz. Gdy dłonie znajdują się po bokach ciała malucha, prawą dłoń układamy z powrotem na środku klatki piersiowej, a następnie lewą dłoń. Robimy tak ponieważ w masażu nie powinniśmy przerywać kontaktu fizycznego z maluchem. Ruch na boki powtarzamy kilkukrotnie, delikatnie masując całą klatkę piersiową i układając dłonie coraz niżej – przypomina to prostowanie stron w książce.
Po klatce piersiowej przechodzimy do masażu rąk. Delikatnie chwytamy rączkę dziecka na wysokości barku i delikatnie naciskając, jedną rękę przesuwamy w stronę nadgarstka dziecka. Ruch powtarzamy zmieniając ręce – raz masuje prawa, a trzyma lewa, następnie odwrotnie. Masujemy tylko w jednym kierunku od barku do nadgarstka i powtarzamy kilkakrotnie. Po wymasowaniu ręki, skupiamy się na dłoni i paluszkach. W ten sam sposób masujemy również drugą rękę.
Kolejnym elementem jest masaż brzucha. Kładziemy całą dłoń na brzuszku dziecka, poniżej łuku żebrowego i delikatnie uciskając ruchem z góry na dół masujemy brzuszek. Druga ręka spoczywa na nóżkach dziecka. Ruch powtarzamy kilkukrotnie. Następnie wykonujemy ruchy okrężne dookoła pępka. Prowadzimy dłoń w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara wspomagając w ten sposób perystaltykę jelit naszego dziecka i zapobiegając zaparciom i kolkom.
Nóżki masujemy w ten sam sposób co ręce, z zachowaniem zasady wymasowania najpierw całej jednej nogi, a dopiero potem drugiej. Pełną dłonią masujemy stopę w kierunku od pięty do paluszków. Pamiętajmy, by ruchy wykonywać spokojnie.
W masażu Shantala masujemy również plecy, twarz oraz wykonujemy gimnastykę malucha.
*
5 ZASAD MASAŻU SHANTALA
1. Zawsze musimy uzyskać aprobatę dziecka na masaż, gdyż masowanie polega na głębokim relaksie i powinno sprawiać przyjemność.
2. Masaż musimy wykonywać spokoju i w skupieniu. To czas, w którym przede wszystkim dajemy maluchowi miłości, uważność i kontakt bezpośredni. Jeśli nie możemy poświęcić tego czasu w 100% skupiając się na masażu, to nie powinniśmy się do niego zmuszać. To ma być przyjemność, nie obowiązek.
3. Podczas masażu nie odrywamy rąk od ciała dziecka. Jedna ręka powinna zawsze dotykać, aby nie przerywać kontaktu.
4. Nie wykonujemy masażu gdy dziecko jest chore i ma temperaturę.
5. Masaż Shantala nie jest masażem rehabilitacyjnym i może go wykonywać każdy rodzic.
*
Monika Jechowicz o sobie:
Działam jako WTULENI. Absolwentka Warszawskiego AWF oraz edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej z elementami Montessori w WSP w Warszawie. Doradca Noszenia Dzieci w chustach i nosidłach miękkich ClauWi po zaawansowanym kursie, Instruktor Masażu Shantala. Jestem również po kursie neurorozwojowej pielęgnacji dzieci w 1 roku życia. Prowadzę zajęcia w szkołach rodzenia i ze świeżo upieczonymi rodzicami, wprowadzając ich w tajniki noszenia w chustach oraz budowania więzi z dzieckiem poprzez noszenie i masaż. Jestem mamą 4 synów, kochającą chusty i noszenie w nich. Obecnie większość czasu wolnego poświęcam na organizacje wraz z przyjaciółmi WrapaVille, pierwszego w Warszawie wydarzenia chustowego, na którym będą targi, finał Konkursu Tkackiego, strefa wykładowa i mnóstwo innych atrakcji dla całych rodzin.