Rodzinna Warszawa za darmo
Sprawdzone stołeczne adresy
Wypędzamy was z dziećmi na miasto, ruszajcie bez wymówek, że zimno, że ciemno, albo, że to sporo kosztuje. Zebrałyśmy garść adresów, gdzie oczekują na was warsztaty czy atrakcje dla dzieci zupełnie za friko. I co wy na to?
Przy stanie 2+2 albo i większym wyjście rodzinne może faktycznie wiązać się z uszczupleniem skarbonki. Ale niekoniecznie musi tak być, jeśli owe wyjścia dobrze zaplanujecie. W miesiącu, w którym redakcyjnie rządzi Jego Wysokość Pieniądz, podejmujemy wyzwanie, by przypomnieć wam, że każde miasto oferuje sporo wydarzeń bezpłatnych. Ruszamy, Warszawo!
*
WEEKENDOWE WARSZTATY
Uff, doczłapaliśmy do weekendu i bez hodowania lenia, idziemy na miasto. Weekend w Warszawie, ale wydając jak najmniej z rodzinnej skarbonki? Proszę bardzo, poniżej kilka sprawdzonych adresów, testowanych redakcyjnie!
Centrum Praskie Koneser – tu w weekend zawsze się dzieje. Warto śledzić Facebookowe wydarzenia, latem odbywały się tu bezpłatne koncerty, poranna joga, a w sezonie jesienno-zimowym ruszają atrakcje związane ze Świętami. W grudniu czeka na was Miasteczko Mikołaja, realizowane wraz z Fundacją ART – szczegóły tu już wkrótce.
Pardon, To Tu – być może kojarzy wam się z koncertami dla dorosłych, tymczasem to miejsce, w którym praktycznie co tydzień znajdziecie ciekawe darmowe warsztaty dla dzieci, realizowane z Kropka w kropkę. To cykl warsztatów, które pomagają rozwinąć zdolności manualne, przybliżają różne techniki artystyczne i są przy okazji świetną zabawą. 3o listopada odbędą się zajęcia Ceramika dla dzieci, a więc szansa na odkrycie możliwości plastycznych gliny i stworzenie niesamowitych rzeźb i przedmiotów. A 14 grudnia wpadajcie na rodzinne DIY, czyli robienie ozdób na choinkę.
fot. materiały prasowe
Wars i Sawa i Nowy Teatr – nasz weekendowy pewniak. Zresztą zobaczcie, kto siedzi tu przy stolikach i ile dzieciaków biega po przestrzeni teatru oraz księgarni. Kusi nie tylko pyszne jedzenie (kto nie zna kotletów z kalafiora, niechaj nadrobi), ale fakt, że w niedzielne popołudnia pojawia się tu spec od zajmowania dzieci bardzo skutecznie, czyli Sowaliska z przeróżnymi warsztatami plastycznymi. Uwaga, gwarantowane dwie godziny wolnego dla rodzica przy kawie i ciastku!
A sam Nowy Teatr, oprócz płatnych spektakli, organizuje też wydarzenia darmowe, jak EKO Historie prowadzone przez Akademię Dzikiej Ochoty. Zajęcia te opowiadają o relacjach człowieka i przyrody, o tym, czym są zmiany klimatu i jak możemy im przeciwdziałać. 30 listopada teatr zaprasza na Tajemnicze ślady pod korą, czy wszystkie są dziełem kornika?, a 14 grudnia na warsztaty Wrona nad przejściem dla pieszych, czyli o „miejskich” zwierzętach.
fot. materiały Wars i Sawa
Księgarnia Tarabuk – wyjątkowa księgarnia, bo w samym sercu miasta, w Teatrze Lalka w PKiN. Miejcie na oku tutejsze bezpłatne warsztaty z cyklu Czemu w studni woda dudni… tradycyjne opowiadanie mitów słowiańskich, baśni i legend polskich. 23 listopada Anna Iwanowska-Bułat opowie dzieciom o słowiańskich cudach, a potem będzie czas na andrzejkowe wróżby – z laniem wosku!
*
SPACEROWO
Aktywnie, z buta, łapiąc jesienne słońce. Zanim trafimy (a na pewno trafimy) na jakiś plac zabaw, ruszamy tropem artystycznych murali, a tych w Warszawie nie brakuje. Wiele z nich zamienia się w murale reklamowe, jak te przy legendarnej Tamce (a my bez tego wiemy, co w trawie piszczy na Netfixie), ale starczy hops na druga stronę Wisły – Praga Północ w tym temacie nie zawodzi. Spacer po ulicy Stalowej, Brzeskiej czy Strzeleckiej. Głowy do góry i nie bójcie się zaglądać w podwórka! To świetna okazja, by opowiedzieć dzieciakom o historii tej części miasta.
fot. Edyta Leszczak
Spacery po Warszawie – a może tak odkrywanie Warszawy z przewodnikiem? Ale bez profesorskiej powagi? Propozycji takich spacerów jest wiele i prowadzone są przez entuzjastów i znawców stolicy, choćby Butem Po Wawie, lub Wesołe Spacery po Warszawie, które obiecują oprócz informacji przede wszystkich dawkę anegdot i ciekawostek. Nam w oko wpadło wydarzenie 12 grudnia – Wesoły spacer po Nowym Mieście, podczas którego organizator obiecuje opowiedzieć, czym był Uniwersytet Latający, gdzie znajduje się najkrótsza ulica w Polsce oraz kim był kot, który został szlachcicem. Dodajcie do tego wieczorne świąteczne iluminacje na Starówce i hit zapewniony. Może jeszcze starczy wam sił na lodowisko w grudniu na Starówce?
fot. warszawa.naszemiasto.pl
Place zabaw – prędzej czy później w weekend tu traficie, oczywiście przy sprzyjającej pogodzie. Oprócz klasyków, jak ten w Ogrodzie Saskim, w Parku Krasińskiego i przy Placu Wilsona, warto odwiedzić nowy i bardzo popularny plac w Parku Ujazdowskim (jesienią zdecydowanie puściej!) albo pospacerować nad prawobrzeżną Wisłą. Poniatówka to zawsze dobry kierunek i nie marudzimy, że zimno. Nie ma złej pogody, tylko nieodpowiednie ubrania!
fot. Ewa Przedpełska / Nebule.pl / cojestgrane24.wyborcza.pl
*
CO W TYGODNIU?
Czasem zapominamy o tym, że większość muzeów oferuje wejścia za darmo raz w tygodniu. Ale żeby nie było tak łatwo, każde zaprasza w inny dzień. Podsuwam więc ściągę i kilka inspiracji, znajdzie się coś i dla amatorów sztuki, i dinozaurów.
Muzuem Narodowe to destynacja obowiązkowa. Zapewne jedna wizyta nie wystarczy, a najlepiej wybrać się we wtorek, gdy zwiedzenie galerii stałych w muzeum jest bezpłatne. Klucz do zwiedzania znajdźcie sami – może być chronologicznie: od galerii ze sztuką średniowieczną, przez XIX wiek, aż do sztuki współczesnej, a może być zupełnie innym tropem, na przykład podpatrując, jak na przestrzeni czasu zmieniał się sposób portretowania rodziny?
fot. Ewa Przedpełska
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki – tu wpadamy obowiązkowo w darmowe czwartki, po spacerze w pobliskim Ogrodzie Saskim. Polecamy też nieco oddalone od głównego gmachu Miejsce Projektów Zachęty przy ul. Gałczyńskiego 3, gdzie do 12 stycznia obejrzycie wystawę Magdalena Bielesz z synem Maurycym. Rytuały przejścia. Gry planszowe. Wystawa obejmuje zarówno wczesne obrazy Magdaleny Bielesz odnoszące się do tematu dzieciństwa, jak i jej nowe prace, filmy, rysunki jej jako matki i artystki, a więc w roli podwójnej. Od kilku lat Magdalena wraz z synem Maurycym projektuje gry planszowe, warto się temu przyjrzeć! Wejście na wystawę jest darmowe od wtorku do niedzieli, w godz. 12-20.
fot. Anna Zagrodzka, materiały prasowe Zachęty
Muzeum Etnograficzne – dosłownie spacerem przez ulicę od Zachęty, pędzimy tropem sztuki i to za darmo. Najpierw mały przystanek w kawiarni Bílý Koníček, a po nim kierujemy się na warsztaty. Warto śledzić wydarzenia na stronach FB muzeów, często są dofinansowane, a więc darmowe. Tak jest w przypadku Forum Kultowi Superbohaterowie, które zagości już 23 listopada w Muzeum dla Dzieci. Będą to spotkania interaktywne z mistrzami opowieści: na Bajki Superbohaterów zaprasza Michał Malinowski, założyciel i dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Dzieciaki odbędą podróż do wielu kultur, zbudują zabawki, wymyślą swoje opowieści, a nawet własne książeczki! Targowisko Supermocy to z kolei spotkanie interaktywne z Witoldem Vargasem, autorem felietonów, ilustratorem i opowiadaczem, który przybliży historię postaci silniejszej od Supermana i sprytniejszej od Batmana.
fot. Karolina Synowiec
Centrum Sztuki Współczesnej oferuje darmowe czwartki oraz niezmierzony, piękny teren parku na swobodne harce, ganianie wiewiórek, a latem na pikniki. Jeśli akurat nie ma na afiszu wystawy adresowanej stricte do dzieci, jak zakończona już Dotknij Sztuki, zabierzcie dzieciaki na jakąkolwiek inną wystawę – gwarantujemy, że nudzić się nie będą, a ich interpretacji sztuki dla dorosłych może was zaskoczyć!
fot. Ewa Przedpełska / fot. Monika Lenarczyk
Dom Spotkań z Historią to kameralne muzeum, z księgarnią i kawiarenką tuż na trasie spacerowej obok Krakowskiego Przedmieścia. Warto zajrzeć zarówno na darmowe wystawy, jak tę obecną poświęcona polskiemu himalaizmowi Polskie Bieguny, jak i śledzić program darmowych warsztatów Moje Miasto Warszawa. To czwarta edycja warsztatów architektoniczno-varsavianistycznych dla rodziców i dzieci, podczas których można poznawać, projektować i odkrywać na nowo Warszawę. Przed wami spotkanie 23 listopada pod tytułem Praga Południe – statki wśród zieleni, na której dzieciaki dowiedzą się, czym jest architektura okrętowa, a potem zaprojektują własną willę inspirowaną tym stylem. Tydzień później pod lupę trafi karuzela na Bielanach, a 7 grudnia cykl zwieńczy warsztat poświęcony dzielnicy Wilanów. 8 grudnia w Domu Spotkań z Historią odbędą się też Rodzinne Mikołajki, czyli zdobienie pierników i tworzenie kartek z życzeniami świątecznymi. Brzmi jak dobry prezent dla bliskiej osoby.
Muzuem Warszawskiej Pragi zaprasza darmowo we czwartki na wystawy stałe – przenosimy się w czasie, by poznać historię prawobrzeżnej dzielnicy, ukazaną na fotografiach, obrazach i miedziorytach. W Sali Targowej poznajemy tradycje handlowe Pragi, dawniejsze bazary i rzemiosło. Wiecie, jak wygląda maszyna do robienia kajzerek? Dla nas wspomnienia, dla dzieciaków odkrycia, polecamy!
fot. materiały prasowe
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – jeśli dopisze pogoda, wybierzcie się tu w czwartek na indywidualne zwiedzanie parku i pałacu. W ten sam dzień bez biletów wejdziecie do Muzeum Łazienek Królewskich, a dzień wcześniej, czyli w środę do Zamku Królewskiego.
Jeśli macie jeszcze siły, to zajrzyjcie do miejsca trochę zapomnianego, a niesłusznie bo Warszawski Fotoplastykon to świetna opcja na rodzinne wyjście i przeniesienie się w klimat przedwojennej Warszawy. Ponad 700 trójwymiarowych zdjęć w zbiorach, wystawy czasowe i stałe, to ukryta perła w samym centrum Warszawy.
Na koniec news jeszcze lepszy, są muzea otwarte zawsze za darmo, wpadajcie więc niezależnie od dnia tygodnia do: Muzeum Geologicznego, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, Park Rzeźby Królikarnia, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. W Królikarni warto śledzić wydarzenia, zdarzają się tu bardzo fajne warsztaty darmowe, jak choćby te w ramach festiwalu Słuchy.
fot. Edyta Leszczak
*
Uff, dużo się dzieje, a to tylko wycinek wydarzeń. Nie wątpię, że dopiszecie nam kilka swoich darmowych patentów na rodzinne wyjścia!