Rodzinna Warszawa za darmo

Sprawdzone stołeczne adresy

Wypędzamy was z dziećmi na miasto, ruszajcie bez wymówek, że zimno, że ciemno, albo, że to sporo kosztuje. Zebrałyśmy garść adresów, gdzie oczekują na was warsztaty czy atrakcje dla dzieci zupełnie za friko. I co wy na to?

Przy stanie 2+2 albo i większym wyjście rodzinne może faktycznie wiązać się z uszczupleniem skarbonki. Ale niekoniecznie musi tak być, jeśli owe wyjścia dobrze zaplanujecie. W miesiącu, w którym redakcyjnie rządzi Jego Wysokość Pieniądz, podejmujemy wyzwanie, by przypomnieć wam, że każde miasto oferuje sporo wydarzeń bezpłatnych. Ruszamy, Warszawo!

 

 *

WEEKENDOWE WARSZTATY

Uff, doczłapaliśmy do weekendu i bez hodowania lenia, idziemy na miasto. Weekend w Warszawie, ale wydając jak najmniej z rodzinnej skarbonki? Proszę bardzo, poniżej kilka sprawdzonych adresów, testowanych redakcyjnie!

Centrum Praskie Koneser – tu w weekend zawsze się dzieje. Warto śledzić Facebookowe wydarzenia, latem odbywały się tu bezpłatne koncerty, poranna joga, a w sezonie jesienno-zimowym ruszają atrakcje związane ze Świętami. W grudniu czeka na was Miasteczko Mikołaja, realizowane wraz z Fundacją ART – szczegóły tu już wkrótce.

Pardon, To Tu – być może kojarzy wam się z koncertami dla dorosłych, tymczasem to miejsce, w którym praktycznie co tydzień znajdziecie ciekawe darmowe warsztaty dla dzieci, realizowane z Kropka w kropkę. To cykl warsztatów, które pomagają rozwinąć zdolności manualne, przybliżają różne techniki artystyczne i są przy okazji świetną zabawą. 3o listopada odbędą się zajęcia Ceramika dla dzieci, a więc szansa na odkrycie możliwości plastycznych gliny i stworzenie niesamowitych rzeźb i przedmiotów. A 14 grudnia wpadajcie na rodzinne DIY, czyli robienie ozdób na choinkę.

fot. materiały prasowe

 

Wars i Sawa i Nowy Teatr – nasz weekendowy pewniak. Zresztą zobaczcie, kto siedzi tu przy stolikach i ile dzieciaków biega po przestrzeni teatru oraz księgarni. Kusi nie tylko pyszne jedzenie (kto nie zna kotletów z kalafiora, niechaj nadrobi), ale fakt, że w niedzielne popołudnia pojawia się tu spec od zajmowania dzieci bardzo skutecznie, czyli Sowaliska z przeróżnymi warsztatami plastycznymi. Uwaga, gwarantowane dwie godziny wolnego dla rodzica przy kawie i ciastku!

A sam Nowy Teatr, oprócz płatnych spektakli, organizuje też wydarzenia darmowe, jak EKO Historie prowadzone przez Akademię Dzikiej Ochoty. Zajęcia te opowiadają o relacjach człowieka i przyrody, o tym, czym są zmiany klimatu i jak możemy im przeciwdziałać. 30 listopada teatr zaprasza na Tajemnicze ślady pod korą, czy wszystkie są dziełem kornika?, a 14 grudnia na warsztaty Wrona nad przejściem dla pieszych, czyli o „miejskich” zwierzętach.

fot. materiały Wars i Sawa

 

Księgarnia Tarabuk – wyjątkowa księgarnia, bo w samym sercu miasta, w Teatrze Lalka w PKiN. Miejcie na oku tutejsze bezpłatne warsztaty z cyklu Czemu w studni woda dudni… tradycyjne opowiadanie mitów słowiańskich, baśni i legend polskich. 23 listopada Anna Iwanowska-Bułat opowie dzieciom o słowiańskich cudach, a potem będzie czas na andrzejkowe wróżby – z laniem wosku!

*

SPACEROWO

Aktywnie, z buta, łapiąc jesienne słońce. Zanim trafimy (a na pewno trafimy) na jakiś plac zabaw, ruszamy tropem artystycznych murali, a tych w Warszawie nie brakuje. Wiele z nich zamienia się w murale reklamowe, jak te przy legendarnej Tamce (a my bez tego wiemy, co w trawie piszczy na Netfixie), ale starczy hops na druga stronę Wisły – Praga Północ w tym temacie nie zawodzi. Spacer po ulicy Stalowej, Brzeskiej czy Strzeleckiej. Głowy do góry i nie bójcie się zaglądać w podwórka! To świetna okazja, by opowiedzieć dzieciakom o historii tej części miasta.

fot. Edyta Leszczak

 

Spacery po Warszawie – a może tak odkrywanie Warszawy z przewodnikiem? Ale bez profesorskiej powagi? Propozycji takich spacerów jest wiele i prowadzone są przez entuzjastów i znawców stolicy, choćby Butem Po Wawie, lub Wesołe Spacery po Warszawie, które obiecują oprócz informacji przede wszystkich dawkę anegdot i ciekawostek. Nam w oko wpadło wydarzenie 12 grudnia – Wesoły spacer po Nowym Mieście, podczas którego organizator obiecuje opowiedzieć, czym był Uniwersytet Latający, gdzie znajduje się najkrótsza ulica w Polsce oraz kim był kot, który został szlachcicem. Dodajcie do tego wieczorne świąteczne iluminacje na Starówce i hit zapewniony. Może jeszcze starczy wam sił na lodowisko w grudniu na Starówce?

fot. warszawa.naszemiasto.pl

 

Place zabaw – prędzej czy później w weekend tu traficie, oczywiście przy sprzyjającej pogodzie. Oprócz klasyków, jak ten w Ogrodzie Saskim, w Parku Krasińskiego i przy Placu Wilsona, warto odwiedzić nowy i bardzo popularny plac w Parku Ujazdowskim (jesienią zdecydowanie puściej!) albo pospacerować nad prawobrzeżną Wisłą. Poniatówka to zawsze dobry kierunek i nie marudzimy, że zimno. Nie ma złej pogody, tylko nieodpowiednie ubrania!

fot. Ewa Przedpełska / Nebule.pl / cojestgrane24.wyborcza.pl

*

CO W TYGODNIU?

Czasem zapominamy o tym, że większość muzeów oferuje wejścia za darmo raz w tygodniu. Ale żeby nie było tak łatwo, każde zaprasza w inny dzień. Podsuwam więc ściągę i kilka inspiracji, znajdzie się coś i dla amatorów sztuki, i dinozaurów.

Muzuem Narodowe to destynacja obowiązkowa. Zapewne jedna wizyta nie wystarczy, a najlepiej wybrać się we wtorek, gdy zwiedzenie galerii stałych w muzeum jest bezpłatne. Klucz do zwiedzania znajdźcie sami – może być chronologicznie: od galerii ze sztuką średniowieczną, przez XIX wiek, aż do sztuki współczesnej, a może być zupełnie innym tropem, na przykład podpatrując, jak na przestrzeni czasu zmieniał się sposób portretowania rodziny?

fot. Ewa Przedpełska

 

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki – tu wpadamy obowiązkowo w darmowe czwartki, po spacerze w pobliskim Ogrodzie Saskim. Polecamy też nieco oddalone od głównego gmachu Miejsce Projektów Zachęty przy ul. Gałczyńskiego 3, gdzie do 12 stycznia obejrzycie wystawę Magdalena Bielesz z synem Maurycym. Rytuały przejścia. Gry planszowe. Wystawa obejmuje zarówno wczesne obrazy Magdaleny Bielesz odnoszące się do tematu dzieciństwa, jak i jej nowe prace, filmy, rysunki jej jako matki i artystki, a więc w roli podwójnej. Od kilku lat Magdalena wraz z synem Maurycym projektuje gry planszowe, warto się temu przyjrzeć! Wejście na wystawę jest darmowe od wtorku do niedzieli, w godz. 12-20.

fot. Anna Zagrodzka, materiały prasowe Zachęty

Muzeum Etnograficzne – dosłownie spacerem przez ulicę od Zachęty, pędzimy tropem sztuki i to za darmo. Najpierw mały przystanek w kawiarni Bílý Koníček, a po nim kierujemy się na warsztaty. Warto śledzić wydarzenia na stronach FB muzeów, często są dofinansowane, a więc darmowe. Tak jest w przypadku Forum Kultowi Superbohaterowie, które zagości już 23 listopada w Muzeum dla Dzieci. Będą to spotkania interaktywne z mistrzami opowieści: na Bajki Superbohaterów zaprasza Michał Malinowski, założyciel i dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Dzieciaki odbędą podróż do wielu kultur, zbudują zabawki, wymyślą swoje opowieści, a nawet własne książeczki! Targowisko Supermocy to z kolei spotkanie interaktywne z Witoldem Vargasem, autorem felietonów, ilustratorem i opowiadaczem, który przybliży historię postaci silniejszej od Supermana i sprytniejszej od Batmana.

fot. Karolina Synowiec

 

Centrum Sztuki Współczesnej oferuje darmowe czwartki oraz niezmierzony, piękny teren parku na swobodne harce, ganianie wiewiórek, a latem na pikniki. Jeśli akurat nie ma na afiszu wystawy adresowanej stricte do dzieci, jak zakończona już Dotknij Sztuki, zabierzcie dzieciaki na jakąkolwiek inną wystawę – gwarantujemy, że nudzić się nie będą, a ich interpretacji sztuki dla dorosłych może was zaskoczyć!

fot. Ewa Przedpełska / fot. Monika Lenarczyk

 

Dom Spotkań z Historią to kameralne muzeum, z księgarnią i kawiarenką tuż na trasie spacerowej obok Krakowskiego Przedmieścia. Warto zajrzeć zarówno na darmowe wystawy, jak tę obecną poświęcona polskiemu himalaizmowi Polskie Bieguny, jak i śledzić program darmowych warsztatów Moje Miasto Warszawa. To czwarta edycja warsztatów architektoniczno-varsavianistycznych dla rodziców i dzieci, podczas których można poznawać, projektować i odkrywać na nowo Warszawę. Przed wami spotkanie 23 listopada pod tytułem Praga Południe – statki wśród zieleni, na której dzieciaki dowiedzą się, czym jest architektura okrętowa, a potem zaprojektują własną willę inspirowaną tym stylem. Tydzień później pod lupę trafi karuzela na Bielanach, a 7 grudnia cykl zwieńczy warsztat poświęcony dzielnicy Wilanów. 8 grudnia w Domu Spotkań z Historią odbędą się też Rodzinne Mikołajki, czyli zdobienie pierników i tworzenie kartek z życzeniami świątecznymi. Brzmi jak dobry prezent dla bliskiej osoby.

Muzuem Warszawskiej Pragi zaprasza darmowo we czwartki na wystawy stałe – przenosimy się w czasie, by poznać historię prawobrzeżnej dzielnicy, ukazaną na fotografiach, obrazach i miedziorytach. W Sali Targowej poznajemy tradycje handlowe Pragi, dawniejsze bazary i rzemiosło. Wiecie, jak wygląda maszyna do robienia kajzerek? Dla nas wspomnienia, dla dzieciaków odkrycia, polecamy!

fot. materiały prasowe

 

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – jeśli dopisze pogoda, wybierzcie się tu w czwartek na indywidualne zwiedzanie parku i pałacu. W ten sam dzień bez biletów wejdziecie do Muzeum Łazienek Królewskich, a dzień wcześniej, czyli w środę do Zamku Królewskiego.

Jeśli macie jeszcze siły, to zajrzyjcie do miejsca trochę zapomnianego, a niesłusznie bo Warszawski Fotoplastykon to świetna opcja na rodzinne wyjście i przeniesienie się w klimat przedwojennej Warszawy. Ponad 700 trójwymiarowych zdjęć w zbiorach, wystawy czasowe i stałe, to ukryta perła w samym centrum Warszawy.

Na koniec news jeszcze lepszy, są muzea otwarte zawsze za darmo, wpadajcie więc niezależnie od dnia tygodnia do: Muzeum Geologicznego, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, Park Rzeźby Królikarnia, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. W Królikarni warto śledzić wydarzenia, zdarzają się tu bardzo fajne warsztaty darmowe, jak choćby te w ramach festiwalu Słuchy.

fot. Edyta Leszczak

*

Uff, dużo się dzieje, a to tylko wycinek wydarzeń. Nie wątpię, że dopiszecie nam kilka swoich darmowych patentów na rodzinne wyjścia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.