filmy dla dzieci szorty w Ładne Bebe

Oki Doki trwa!

Orientuj się, oglądaj dokumenty!

Oki Doki trwa!
materiały prasowe

Oki Doki, czyli sekcja filmów dokumentalnych stworzonych z myślą o dzieciach i młodzieży, i funkcjonująca w ramach 18. edycji Millennium Docs Against Gravity, trwa w najlepsze od 3 września. Jest co oglądać!

OKI DOKI TRWA, A JAKŻE!

Jak twierdzą twórcy festiwalu, a my podpisujemy się pod tymi słowami, filmy dokumentalne dla dzieci nie muszą być trudne i nudne! Repertuar tegorocznej edycji wyraźnie wskazuje na to, że młodzi filmowcy dotykają codziennych problemów i z dużą swobodą i otwartością wpuszczają odbiorców do swojego intymnego świata. A w tym świecie króluje frapujący, poruszający do żywego temat oraz bohater. Z wieści organizacyjnych: wszystkie filmy odbywają się w warszawskim Kinie Elektronik, są z lektorem, a każdemu towarzyszy dyskusja z widownią.

PLAN NA SOBOTĘ 11 WRZEŚNIA

W ramach bloku dokumentów pt. „Pierwsze kroki w aktywizmie klimatycznym. Jak zacząć działać?” zobaczycie film „Ostatnie pokolenie” Mikołaja Borowego. Fabuła przedstawia się nurtująco: „Janka budzi się codziennie rano ze świadomością nadchodzącego końca świata. Zdaniem naukowców w 2030 roku uruchomimy reakcję łańcuchową, która oznaczać będzie koniec naszej cywilizacji. To brzemię popycha Jankę do radykalnego działania. Zaczyna rozumieć, że będzie musiała wybierać. Zaangażowanie w ruch klimatyczny dominuje jej codzienność; praca i studia schodzą na dalszy plan. Aktywizm okazuje się formą działania dającą jej siłę i nadzieję. Wśród księżycowego krajobrazu kopalni węgla brunatnego dociera do niej, że jest gotowa zrobić wszystko, by zatrzymać skutki katastrofy klimatycznej. Od tej chwili kończy się rozpacz, a zaczyna taktyka”.

Na seans zapraszamy dzieci od 10 lat.

PLAN NA NIEDZIELĘ 12 WRZEŚNIA

W ramach bloku „Uczę się akceptacji” zaprezentowany zostanie 22-minutowy film brytyjski „Tiki Felixa”. Jest to historia 16-letniego Felixa. Chłopiec jest: „przystojny i wysportowany, lecz jego życie nie jest łatwe, bo zmaga się z zespołem Tourette’a. W rozmowie z przyjacielem zwierza się, że inni nie zadają sobie trudu, aby go poznać, ale od razu go oceniają i bywają okrutni. Felix jest z tego powodu zły. Pozostaje jednak aktywny, trenuje boks i często rozmawia z przyjacielem, próbując poradzić sobie ze społeczną stygmatyzacją. Postanawia szerzyć świadomość na temat zespołu Tourette’a”.

Kolejnym filmem na niedzielnym pokazie jest szwajcarskie „Trio” Benjamina Buchera i Agnese Làposi. Film opowiada historię trójki przyjaciół: Saxana, Jonasa i Lei, którzy spędzają razem czas na szkolnej wycieczce: „Poza zorganizowanymi aktywnościami, spacerują oni po okolicy, rozmawiają ze sobą, fantazjują i nudzą się. Na wyjeździe i po powrocie z wycieczki w interakcjach z rówieśnikami widać ukryte napięcia, niepewność i młodzieńcze zmiany nastrojów. Reżyserom świetnie udało się uchwycić złożony świat uczuć nastolatków”.

Na seans zapraszamy dzieci od 14 lat.

18. edycja MDAG odbywa się 3–12.09 w kinach, a 16.09–3.10 online na Mdag.pl.

Więcej na temat Festiwalu Millennium Docs Against Gravity oraz sekcji Oki Doki dowiecie się ze strony internetowej, festiwalowego Facebooka i Instagrama.

Jak zapewne wiecie, mamy do kina słabość i wszelkie materiały z nim związane znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz