Chodzenie w nocy po muzealnym gmachu nie brzmi jak zajęcie dla dzieci i ich niewyspanych rodziców. W rzeczywistości jednak w tę sobotę – 13 maja – w kilku polskich miastach trwa wielkie święto kultury i edukacji, które rozpoczyna się już po południu! Mamy dla was ściągawkę – dokąd pójść z dziećmi w wieku przedszkolnym i starszymi podczas słynnej już Nocy Muzeów.
W tej popularnej majowej imprezie przybliżającej zbiory muzeów, a także ofertę galerii i innych publicznych instytucji, przoduje stolica. 13 maja będzie tu prawdziwe święto zwiedzania. Spryciarze, którzy zapisali się wcześniej, będą mieli okazję wejść na teren budowy nowych, jeszcze nieotwartych muzeów – Historii Polski i Sztuki Nowoczesnej. Część odwiedzających uda się do zoo, Centrum Nauki Kopernik albo w miejsca nietypowe, jak nowo otwarta ambasada Islandii. Prawda jest taka, że w Warszawie mało które muzeum nie organizuje nic w tę noc. Dołączają inne instytucje – urzędy, teatry, a nawet spółki miejskie i organy samorządowe! Wybór, dokąd się udać tej nocy w Warszawie, jest naprawdę trudny. Do miast, które tego dnia zapraszają do ukulturalniania się i poszerzania wiedzy rodzinnie, dołączają też m.in. Łódź, Trójmiasto, Lublin i Katowice. Podpowiadamy, które z placówek nadają się dla dzieci – przedszkolnych i starszych.
WARSZAWA
Muzeum Etnograficzne
W święto muzeów nie mogło obyć się bez oferty kulturalnej warszawskiego Muzeum Etnograficznego przy Kredytowej. I jak zawsze przygotowano tu zwiedzanie z pomysłem. Zwiedzając wystawy stałe i czasowe, spotkać będzie można osoby, które chętnie opowiedzą o eksponatach. Poznamy historie zjawisk, ludzi i fenomenów. Będzie też mowa o relacjach międzygatunkowych. Co to takiego? Przekonajcie się sami, a my podpowiadamy, że drzwi tego muzeum są otwarte także dla naszych nie-ludzkich przyjaciół… PS Dla miłośników gór w Muzeum Etnograficznym odbędzie się tej nocy także spotkanie poświęcone podróżom i górskiej fotografii – z Karolem Nienartowiczem. Start spotkania: 20:00.
Muzeum Gazowni Warszawskiej
Wraca słynny film VR o Ignacym Łukasiewiczu! Jeśli macie szkolniaki, które interesują się nauką, chemią i eksperymentami, a przy okazji lubią interaktywną zabawę i podróże w wirtualnej rzeczywistości, w warszawskiej gazowni – dość nowym na mapie stolicy muzeum – przez cały wieczór, aż do pierwszej w nocy, potrwa zwiedzanie z przewodnikiem, będzie też możliwość założenia sprzętu VR i przeżycia niesamowitej przygody z pierwszym światowej sławy nafciarzem, który wcale nie był Amerykaninem ani arabskim szejkiem, tylko… Polakiem z Galicji. PS Do muzeum z Fabryki Norblina dowozi specjalny oldschoolowy autobus Ikarus!
Narodowe Muzeum Techniki
Już od 16:00 można przyjść do znajdującego się w Pałacu Kultury i Nauki Narodowego Muzeum Techniki, gdzie zebrano tysiące eksponatów, które zafascynują niejedną małą inżynierkę i inżyniera. Samochody, antyczne rowery, motocykle, silniki i komputery… To nie wszystko. Niedawno władze placówki otworzyły nową wystawę stałą poświęconą wkładowi Polaków w rozwój techniki na świecie. Nocna wizyta tu, to unikalna możliwość obcowania nie tylko z eksponatami. Niezwykłe historie, tajemnice, sekrety polskich konstruktorów i ich wynalazków przedstawią zwiedzającym kuratorzy wystaw. Jest interaktywnie, ciekawie, monumentalnie, ale też przystępnie. Polecamy! Muzeum 13 maja jest czynne od godziny 16:00. Na Noc Muzeów w NMT zapraszamy w godzinach 17:00 – 23:30.
Urzędy i Sądy
Przypominamy, że Noc Muzeów to nie tylko bezpłatne i rozszerzone zwiedzanie galerii sztuki. To także otwarte urzędy! Przyjść można do Sejmu, Głównej Siedziby Straży Miejskiej i wielu innych ciekawych instytucji. W Naczelnym Sądzie Administracyjnym będzie odgrywana dla dzieci symulacja rozprawy, do akcji wjedzie też robot pirotechniczny. Z kolei w Głównym Urzędzie Miar i Wag będzie można obejrzeć kolekcję zabytkowych wag i odważników oraz dowiedzieć się, jak kiedyś posługiwano się przyrządami do mierzenia wielkości fizycznych. W przeszłości podczas Nocy Muzeów GUM udostępniał też swoje laboratoria, a nawet… mierzył czas przebiegu odcinka. Wyjątkowa szansa dla rozbieganych dzieciaków! W tym roku tematem przewodnim jest mierzenie… żywności. Czy zastanawialiście się, jak kiedyś mierzono mąkę lub cukier, nie znając „kilograma”?
Muzeum POLIN
Polin 13 maja zamyka się o 18:00, by ponownie otworzyć się o 19:00 i gościć zwiedzających aż do pierwszej w nocy. Będzie okazja poznać nieznane historie dotyczące wystawy stałej – przewodnicy oprowadzą po najciekawszych zakątkach ekspozycji i podzielą się wyjątkowymi historiami, zarówno tymi związanymi z kulturą żydowską, jak i tymi, które dotyczą pracy przewodnika. Ale to nie wszystko! Pojawi się szansa dla ciekawskich – na zwiedzenie zakamarków budynku niedostępnych na co dzień dla publiczności. Na najmłodszych czekać będą warsztaty kreatywne w Miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”. Hasłem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów jest „Co słychać w POLIN?”. Organizatorzy traktują je również dosłownie i zapraszają na wyjątkową niespodziankę dźwiękową. Artyści związani z festiwalem WarszeMuzik zaprezentują wkomponowane w przestrzeń wystawy stałej współczesne interpretacje żydowskich utworów i aranżacje inspirowane niezwykłymi postaciami i utworami literackimi.
ŁÓDŹ
Muzeum Kinematografii
Od godziny 18:00 można ruszać z dziećmi na świetną wystawę stałą. Są tu staroświeckie maszyny, które były poprzednikami kinematografu, fotoplastykon i mnóstwo pamiątek po przedwojennych gwiazdach kina. Na samej górze na dzieci czeka świat polskich bajek, z budą Reksia i autem profesora Baltazara Gąbki. Do tego w łódzkim muzeum kinematografii czeka kilka wystaw czasowych – w tym poświęcona twórcy animacji Mariuszowi Wilczyńskiemu – oraz projekcje filmów krótkometrażowych w kinie Kinematograf i na dziedzińcu muzeum. Zwiedzanie potrwa do 1:00, wejście ostatniej grupy: godz. 00:15
EC1
Kto jeszcze nie eksplorował łódzkiego EC1, ma możliwość zrobić to 13 maja za złotówkę – wystarczy zarejestrować się tutaj i przyjść, by zobaczyć wspaniałe przestrzenie zabytkowej elektrowni, która wróciła do życia w całkiem nowej roli interaktywnego i multimedialnego centrum nauki. Największą atrakcją przygotowaną z okazji Nocy Muzeów będzie możliwość obejrzenia wystawy „Przetwarzanie Energii”. Pokazuje ona, jak dawniej funkcjonowała łódzka elektrownia i przedstawia współczesne formy wykorzystania różnych rodzajów energii. Organizatorzy przybliżą także świat paliw. Będzie można wejść do wnętrza kotła, zobaczyć, jak turbina współpracuje z generatorem, poznać zasady działania transformatorów i własnoręcznie „wyprodukować prąd”. To miejsce jest świetne nawet w zwyczajny dzień, ale najwyraźniej w czasie Nocy Muzeów rozkręci się z dodatkową mocą!
ASP w Łodzi
Miłośnicy sztuki i twórczej aktywności, szczególnie ci, którzy myślą o karierze artysty, powinni skierować swoje kroki właśnie tu. Lista atrakcji na 13 maja jest na łódzkim ASP długa i obejmuje wystawy, Targi Sztuki Studenckiej (w godz. 15:00–22:00) gdzie będzie można kupić biżuterię, obrazy, grafikę artystyczną, plakaty, koszulki i wiele, wiele innych małych i dużych dzieł. Odbędą się także warsztaty biżuterii (w godz. 18:00–22:00) prowadzone przez wykładowczynię ASP w Pracownii biżuterii (sale 244–248, budynek główny ASP). Z kolei warsztaty sitodruku organizowane są w godz. 18:00–22:00. Na koniec uczelnia proponuje pokaz działania sztucznej inteligencji w obszarze sztuki, godz. 20:00–21:00 w kinie w budynku Centrum Promocji Mody ASP. Oprócz warsztatów i targów do zobaczenia są wystawy Katarzyny Kobro, plakaty z archiwum ASP w Łodzi i wiele, wiele innych atrakcji.
Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego
Można się będzie poczuć jak „Andy w Muzeum” ze słynnej bajki. Wystawa jest pełna szkieletów, wypchanych ptaków i dziwnych artefaktów. Magicznie tu i trochę tajemniczo. Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Przyrodniczym będzie trwała w godzinach 18:00 –01:00, wstęp wolny.
Trójmiasto
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
Gdańsk i Gdynia to miasta z długimi tradycjami muzealnymi, zarazem przodujące w dostępności kultury dla rodzin. Co można zobaczyć 13 maja z dziećmi? Na przykład wystawę STOCZNIA | Człowiek. Przemysł. Miasto? – w ECS. Czeka tam na was również wystawa stała o zwycięskiej rewolucji Solidarności. Dzieci z pewnością polubią ECS – chętnie wchodzą do stoczniowej suwnicy oraz zaglądają do milicyjnego wozu i podziemnej drukarni. A wszystkie te miejsca to dobry pretekst do domowych rozmów o historii. Uwaga! Zakup biletu na Noc Muzeów będzie możliwy w dniu w wydarzenia w godz. 19:00–23:00
Narodowe Muzeum Morskie
Wikingowie, muzyka dawna, statki po zmroku i tajniki konserwacji zabytków – zapraszamy na Noc Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim! Goście będą mogli m.in. zobaczyć, jak legendarni Wikingowie walczyli i spędzali wolny czas, poznać historię najsłynniejszego polskiego żaglowca, wyruszyć w koncertową podróż dookoła świata, a także zgłębić sekrety konserwacji znalezisk archeologicznych. Dodatkowo, w czasie Nocy Muzeów, swój jubileusz świętować będzie słynny statek Dar Pomorza. Te oraz wiele innych atrakcji podczas Nocy Muzeów 2023 będą czekać na zwiedzających w oddziałach NMM w Gdańsku, Gdyni, Tczewie oraz w Helu w godzinach 19:00–1:00.
Muzeum Emigracji w Gdyni
Okazuje się, że nie musicie wybierać pomiędzy wieczorem przed telewizorem a kolejkami pod muzeami – Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza do wspólnego, kulturalnego świętowania przy muzycznych hitach Eurowizji! W tę szczególną noc odwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę stałą i zarazem kibicować swoim faworytom biorącym udział w eurowizyjnym konkursie! „To właśnie w ciągu tego jednego wieczora Europa staje się miejscem euforii, zabawy oraz tego, co fascynujące i nieoczekiwane” – przekonują organizatorzy imprezy. Wierzymy im, bo znamy budynek i wystawy muzeum bardzo dobrze.
Sopot
Muzeum Sopotu
Nawet w Sopocie czeka nas bardzo atrakcyjna noc muzeów. Placówek, które włączyły się w imprezę, jest wiele, ale proponujemy zajrzeć do Muzeum Sopotu. W programie m.in: kącik plastyczny dla dzieci „Ryby, mięczaki, skorupiaki”, oprowadzanie po wystawach, warsztaty edukacyjne dla dzieci (o strojach w kurorcie oraz „Tajemnice Bałtyku”). Będzie też zabawa pt.„Detektyw w Muzeum”.
Katowice
Muzeum Historii Miasta Katowic
Placówka przygotowała rozbudowany, bogaty program. My z niego polecamy interesujące wystawy i działania przygotowane przez Dział Etnologii Miasta, który jest oddziałem Muzeum Historii Katowic mieszczącym się przy ul. Rymarskiej 4. Od 17:00 będzie trwało zwiedzanie indywidualne wystaw stałych: „Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu” (oprowadzanie dla dzieci o 18:15), „U nos w doma na Nikiszu. We wnętrzu nikiszowieckiego mieszkania” oraz „Wokół Mistrzów Grupy Janowskiej”. Odbędą się także warsztaty dla dzieci „Muzealne lacie z Nikisza” (I piętro). O 19:00 odbędą się zajęcia w postaci muzealnych zagadek dla dzieci: „Co jest, co było, a co się zmieniło” – muzealne zagadki dla dzieci (parter), a między 19:00 i 20:30 posłuchamy dwóch wykładów pt. „Stroisz sobie żarty” i „Ale proszę nie dotykać eksponatów!”.
Muzeum Śląskie
Najsłynniejsze Muzeum na Śląsku postanowiło stanąć w awangardzie, podczas nocy muzeów promując przede wszystkim… dostępność. To ważne, szczególnie dla rodzin z dziećmi – które podobnie jak niepełnosprawni czy seniorzy często doświadczają wykluczenia ze świata kultury. Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Śląskim jest więc ukierunkowana na różne potrzeby, w szczególności na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Większość wydarzeń dostępna będzie również dla osób niewidomych i słabowidzących oraz tłumaczona na Polski Język Migowy. Podczas nocnej wizyty w muzeum będziecie mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych i fotograficznych (i nie tylko!), usłyszeć ciekawostki opowiadane przez naszych kuratorów, zwiedzić miejsca niedostępne na co dzień, zobaczyć diabły z kolekcji Działu Etnografii, a także potańczyć podczas warsztatów flamenco.
Lublin
Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej
Stolica Lubelszczyzny także dołączyła do grupy polskich miast, które Europejską Noc Muzeów świętują 13 maja. W Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej świętowanie trwa cały weekend. Będą m.in. wykłady z pokazem wybijania monet, prezentacje filmowe oraz gra pałacowa dla młodzieży. W niedzielę z kolei w muzeum – warsztaty złotnicze dla najmłodszych. Dawid Lewandowski (średniowieczny jubiler) zaprasza wtedy na fascynujące warsztaty złotnicze, podczas których uczestnicy odkryją tajniki ręcznie wykonywanego rzemiosła w towarzystwie doświadczonego mistrza. Dzieci zgłębią wiedzę na temat średniowiecznej biżuterii, materiałów używanych do jej wyrobu czy sposobów pozyskiwania surowców. Każdy uczestnik będzie miał okazję stworzyć własne ozdoby z metali kolorowych na w pełni wyposażonym stanowisku pracy. Stworzone dzieła będą nawiązywać stylistycznie do archeologicznych zabytków, takich jak słynny skarb znaleziony w Pińsku. Kto nie kojarzy, tego zapraszamy do działu Archeologicznego Muzeum Narodowego w Lublinie. Warto!
Muzeum Wsi Lubelskiej
Niezmiennie, jak od wielu lat, w maju Muzeum Wsi Lubelskiej dołącza do inicjatywy Noc Muzeów. Polecamy tę placówkę z dziećmi za dnia, a w nocy… wtedy musi być tam wyjątkowo ciekawie! W tym roku chętne osoby mogą zapisać się na bezpłatne zwiedzanie wybranych ekspozycji, które oczywiście ożyją wieczorem 13 maja. Można będzie odbyć wieczorną wędrówkę po wsi, miasteczku i dworze, podczas której będzie można spotkać postacie jak z dawnych lat. Uczestnicy przeniosą się w czasie nie tylko dzięki muzealnym wnętrzom, ale również opowieściom, dźwiękom, a nawet zapachom i smakom im towarzyszącym.
Muzeum Farmacji
Mieszczące się na ul. Grodzkiej muzeum farmacji, czyli staroświecka Apteka – Muzeum często jest niedostępna dla turystów, ponieważ jej dni otwarcia wypadają poza weekendami. Warto więc zajrzeć tu 13 maja, bo z okazji Nocy Muzeów muzeum będzie wyjątkowo czynne w godz. 18:00–23:00 (22:30 – ostatnie wejście).
Najlepszy punkt widokowy na Stare Miasto! Tym razem dostępny nocą! W ciągu dnia czynna będzie czynna w godz. 12:00–18:00, w ramach Nocy Muzeów od 18:00, co godzinę do 22:00 odbędą się bezpłatne spacery z przewodnikiem. Możecie także skorzystać z okularów VR (16:00–23:00).
PS Noc muzeów odbywa się w wielu mniejszych miastach, o których tu nie wspomniałyśmy. Co dopiszecie do naszej listy?












