przegląd książek seksualność

Uwaga, seks!

5 książek o seksualności dzieci, które każdy rodzic powinien przeczytać przed 1 września

Uwaga, seks!
materiały prasowe

Badania przeprowadzone przez Fundację SEXED.PL pokazują, że aż 81% rodziców chciałoby wiedzieć, jak rozmawiać z dziećmi o seksualności. Poniżej znajdziecie pięciopunktową listę lektur dla wszystkich dorosłych głodnych wiedzy z tej dziedziny. Radzimy się z nimi zapoznać jeszcze przed początkiem roku szkolnego.

Nie ma niewłaściwych pytań. Sztandarowe: „Skąd się biorą dzieci?” wynika ze zwykłej, dziecięcej ciekawości i nie powinno przyprawiać świadomego rodzica o pąsy. W zasadzie to fajnie, że dziecko przychodzi do nas z tak ważną sprawą, że to naszej odpowiedzi w kwestii seksualności najbardziej potrzebuje. Uwzniośleni i podbudowani, nie zapominajcie jednak o solidnym przygotowaniu do rozmowy. Szanse, że was ona ominie, wynoszą 1 do 1000. Po to właśnie powstał niniejszy przegląd książek, a może przybornik z narzędziami do mapowania źródeł rzetelnej wiedzy i sekretów udanej komunikacji z kilku- i kilkunastolatkiem. Na to nigdy nie jest za wcześnie.

*

SEXED.PL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców
autorzy: Anja Rubik, Alicja Długołęcka i inni / wyd. W.A.B, 2022

Ten przewodnik powstał po to, by – jak twierdzą jego twórcy – wszyscy rodzice mogli stworzyć w domu bezpieczną przestrzeń do rozmów o dojrzewaniu, emocjach, ciele i seksualności. Idą nawet o krok dalej, mówiąc, że wraz z nim łatwiej będzie tworzyć tolerancyjną, zdrową młodą Polskę. Wydana 1 czerwca druga książka Fundacji SEXED.PL uczy czułej rozmowy, bo sama składa się z siedmiu rozmów między rodzicami (m.in. Maciejem Stuhrem, Joanną Okuniewską, Marcinem Prokopem) i ekspertami w dziedzinie seksuologii (m.in. Alicją Długołęcką, Michałem Pozdałem i Agnieszką Stein). Do tematyki rozmówcy podeszli wszechstronnie i szeroko, bo poruszyli zarówno zagadnienia związane z dojrzewaniem i miłością, jak i orientacją seksualną, zdrowiem czy świadomą zgodą. Dzięki tej książce błyśniecie wiedzą przy dzieciakach niczym pro.

PS o nowej książce Fundacji SEXED.PL pisałyśmy także tutaj.

Odpowiedz mi!
autorka: Katharina von der Gathen / ilustracje: Anke Kuhl / wyd. Dwie Siostry, 2018

Ile trzeba zadać pytań, by poznać właściwą odpowiedź? Zdaniem Kathariny von der Gathen, autorki satyrycznej książeczki pt. Odpowiedz mi! 99 w zupełności wystarczy. Ta zmyślnie napisana i zabawnie zilustrowana (Anke Kuhl narysowała także przygody Hedwigi) rzecz polecana jest w kraju swoich narodzin, czyli w Niemczech, dzieciom od 8. roku życia. Wydawnictwo Dwie Siostry kieruje książkę dopiero do 10-latków, ale w pierwszej kolejności do ich rodziców. Głównie po to, by upewnili się o konieczności pogadania z dziećmi o seksie, zanim utrwalą sobie one mądrości zasłyszane od kolegów na przerwie. „Co to jest prezerwatywa?”, „Dlaczego na ciele wyrastają włosy?” – z tymi sprawami pewnie poradzicie sobie bez trudu. A jaka będzie wasza reakcja na pytanie: „Jak uprawia się seks?”? Albo: „Dlaczego ludzie nie przyznają się, że uprawiali seks?”. Ja myślę, że Odpowiedz mi! to trochę otucha, drogowskaz, a trochę szkatułka z bezbłędnymi odpowiedziami. To też zimny kubeł wody, który jest niezbitym dowodem na dziecięcą dociekliwość i podchodzenie do każdego z tematów z absolutnym zaangażowaniem.

Nowe wychowanie seksualne
autorka: Agnieszka Stein / wyd. Mamania, 2018

Potężna, bo prawie 400-stronicowa to rzecz. Dobrze, gdyby nie przeleżała wieczności na najwyższej półce, ale zawsze była w widocznym miejscu w domu, gotowa do kartkowania i podczytywania w chwilach wątpliwości. A tych jest sporo, gdy mowa o dziecięcej seksualności. To książka, w której seksualność nie jest oddzielona od reszty życia, napisana z szacunkiem dla intymności dziecka i troską o jego optymalny rozwój – trafnie konstatuje wydawca. Ja dodałabym jeszcze, że to niezwykle cenna i wiarygodna pomoc oraz wyczerpująca odpowiedź na każde, najbardziej krępujące pytanie o cielesność. Ceniona psycholożka w swej książce szczegółowo wyjaśnia, jak chronić dzieci przed nadużyciami seksualnymi, kształtować w nich asertywność i wzmacniać poczucie własnej wartości. Wskaże też, jak dbać o relacje, budować bliskość i jak powinna przebiegać edukacja seksualna.

Rozwój seksualny dzieci
autorka: Karolina Piotrowska / wyd. Natuli, 2020

Macie dwa wolne wieczory? Tyle mniej więcej wystarczy, by pochłonąć w całości kompendium wiedzy o seksualności dzieci do 18. roku życia. Całkiem realny to deadline, tak więc chwyćcie za książkę Karoliny Piotrowskiej, psycholożki i seksuolożki, propagatorki pozytywnej seksualności. Dowiecie się z niej m. in. jak przebiega rozwój seksualności od narodzin do etapu pełnej dojrzałości, jak o niej rozmawiać, wspierać jej rozwój i chronić dziecko przed związanymi z nią zagrożeniami. Zagłębiając się w treści zawarte w książce Piotrowskiej, uzyskacie wiedzę o tym, jak wychować asertywnego seksualnie człowieka. Cenne.

Horror! Czyli skąd się biorą dzieci

autor: Grzegorz Kasdepke / ilustracje: Paulina Daniluk / wyd. Nasza Księgarnia, 2021

Ta książka to jest rycerz-zbawca na białym rumaku, błyskotliwy fortel i lodowaty kompres na rozgorączkowane czoło w jednym. Wybawia z opresji, kamufluje rumieniec i wszelkie zmieszanie, przeto skutecznie gasi rozbuchany ogień pytań. Książka Horror! Czyli skąd się biorą dzieci Grzegorza Kasdepke światło dzienne ujrzała co prawda w 2010 roku, ale w roku ubiegłym doczekała się całkiem urodziwego wznowienia nakładem Naszej Księgarni. To sprawiło, że jeszcze milej się po nią sięga, choć uczy i bawi dokładnie tak samo, nie obracając treści prokreacyjnych w żart. Zwróćcie uwagę na specjalne odautorskie rady dla rodziców. Wskażą one, jak rozmawiać, by powiedzieć o seksualności wszystko, co trzeba.

Wszystkie nasze książkowe przeglądy znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz