filmy dla dzieci szorty w Ładne Bebe

„Jestem Greta” – dokument o Grecie Thunberg

Młoda ekoaktywistka inspiruje!

„Jestem Greta” – dokument o Grecie Thunberg
materiały prasowe

„Jestem Greta” to film dokumentalny o najsłynniejszej Grecie świata. O dziewczynie z Zespołem Aspergera, aktywistce, ekolożce, uhonorowanej tytułem „Człowieka Roku” w 2019 i żywo protestującej przeciwko nieetycznym praktykom wielkich koncernów, wzburzonej, że współcześni dorośli zgotowali jej i jej rówieśnikom smogowo-śmieciową przyszłość. Premiera kinowa już dziś!

Złość, rozpacz, absolutne zaangażowanie – Greta Thunberg w swoim działaniu przejawia wszystkie odcienie emocji, poza bezradnością. Prze do celu, niezłomna, skupiająca wokół siebie coraz większe grono ludzi. Dokument „Jestem Greta” Nathana Grossmana jest tego najpełniejszym zobrazowaniem i przykładem.

,,Jestem Greta” – dokument o Grecie Thunberg

Film jest podróżą w czasie, która pokazuje pierwsze lata ekologicznej aktywności Thunberg, tego, co udało jej się zrobić, co zbudowała i czemu dała początek. Ale też tego, jak była odbierana, jak radziła sobie z atakami, kim jest teraz jako wciąż walcząca o Ziemię – a koniec końców o życie – dziewczyna.

Od początku

Wszystko zaczęło się w sierpniu 2018 roku, kiedy to 15-letnia Greta rozpoczęła pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. Po zawadiacku i bystrze zadała dorosłym pytanie: Skoro nikogo nie obchodzi jej przyszłość na Ziemi, to dlaczego ona miałaby przejmować się swoją przyszłością w szkole? Wystarczyło parę miesięcy, by akcja rozprzestrzeniła się na cały świat.

Zmiana na lepsze

Film dokumentuje jej przemianę na przestrzeni kilku lat – z nieśmiałej aktywistki w pokoleniową przywódczynię, inspirującą innych do działania w ramach ruchu #FridaysForFuture. Sława przysporzy jej nie tylko zwolenników, ale i wrogów. Krytykowana przez przywódców światowych mocarstw, jak Putin czy Trump, oraz opiniotwórczych i powszechnie lubianych dziennikarze, jak Jeremy Clarkson. Hejt lał się i leje się strumieniami, a ona idzie i robi swoje. Dzielna!

Film wieńczy szczyt klimatyczny w 2019 roku i widok tłumu jej zwolenników popierających nieustającą walkę o ochronę klimatu. Warto zadać sobie pytanie, po której jest się stronie, mając na uwadze swoje proekologiczne działania, szczególnie te podejmowane w wymiarze codziennym.

Film „Jestem Greta” przeznaczony jest dla widzów od 10 roku życia.

Więcej informacji na temat samego filmu, ale też seansów online znajdziecie na stronie 18. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Inne newsy z kategorii filmowej, a także najświeższe wieści o ekopoczynaniach Grety Thunberg czekają na was pod tym linkiem.

Dodaj komentarz