Dorastanie

Nowość od Wydawnictwa Zielona Sowa

W niewielkich zdaniach Libby Walden opowiada ogromną tajemnicę życia. Jeśli jesteście gotowi poznać sekret dorastania, przyznając że życie ma swój początek, środek i koniec, lepszej pozycji możecie nie znaleźć.

O pewnych rzeczach powinno się półszeptem. Dla wielkich tematów dobrze jest znaleźć niewielką formę. Nie zagadywać, nie dopowiadać, a jedynie otworzyć. Zaprosić do refleksji i chwili sam na sam z wielką tajemnicą, którą właśnie się przed kimś odsłoniło. Taka jest książką „Dorastanie” Libby Walden, taka jest jej opowieść o tym, że każdy z nas idzie przez życie własną drogą, odkrywa kolejne etapy, poznaje świat z każdym jego nastrojem, by za jakiś czas ruszyć w dalszą drogę. Każda ścieżka jest indywidualną konstelacją doświadczeń i budowania siebie, każda prowadzi do końca mapy i pozwala się pożegnać podróżującemu. Ciekawe? Tak. Ekscytujące? Bardzo. Niełatwe do objęcia? Zdecydowanie. Smutne? Bywa.

To, co lubię w tej książce to mieszanie wysokich słów z pięknymi, wspierającymi małego czytelnika ilustracjami Richarda Jonesa. Na każdej stronie znajdziecie kilka niewielkich obrazków, ułożonych w fascynującą całość, są niczym kadry, klatki z filmu opowiadające kolejne rozdziały życia. Zgaszona kolorystyka i nienarzucająca się kreska jest poezją w takim samym stopniu, jak słowa autorki.

Pamiętacie „Uczucia”, recenzję znajdziecie tu. Mimo sympatii do tego tomiku, „Dorastanie” jest dla mnie mocniejszą i bardziej porywającą lekturą. Może też łatwiejszą w odbiorze dla dzieci. Słowa, mimo, iż układane w poetycką, pełną metafor całość, dają się tu złapać i wybrzmieć w swoim znaczeniu. Mniej tłumaczenia treści potrzebowały moje dzieci, dużo przytulania, bo przyszłość, daleka, dorosła i bez mamy, na etapie przedszkola bywa jak niedźwiedź. Każdy marzy o takim wielkim przyjacielu, ale strach do niego podejść.

Poruszacie z dziećmi duże tematy? Jakie macie sposoby na mówieniu o życiu? Czy książki bywają dla was wsparciem? Dajcie znać w komentarzach, bardzo ciekawią mnie wasze doświadczenia.

*

„Dorastanie” Libby Walden, ilustracje: Richard Jones, przekład: Barbara Supeł, Wydawnictwo Zielona Sowa.

 

2 komentarze

  • miki:

    Ładna książka, poetycka, świetna plastycznie ale w swym niedopowiedzeniu bardziej zainteresuje dorosłych….
    A ja ostatnio korzystałam z książki-poradnika o dziewczynach i ich nastoletnich problemach i ……udało się:) Lekturę pochłonęłam w matczynej rozpaczy poszukiwacza pomocy, a następnie podrzuciłam swojej Córce. A ona skrzętnie przeczytała też i schowała w szafce ze skarbami. I lepiej nam się teraz rozmawia (hiphip, hurra), ale tytuł książki uciekł zamknięty w pokoju Królewny:)
    Tak sobie myślę, że problemy dorastania na etapie nastolatki potrzebują rzeczywiście fachowego wsparcia. A estetyczno-poetyckie pozycje są miłym uzupełnieniem półki z lekturami…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.