diy Zabawa w domu

Domowe pomysły na zabawy DIY i konkurs!

Tipy od Spotlight Kids i skarpetkowe nagrody od Many Mornings

Domowe pomysły na zabawy DIY i konkurs!
Kinga Hołub

O wrześniu zdarza nam się myśleć, że to najtrudniejszy miesiąc w roku. Lato właśnie się kończy, noce są już zimne, dzieci wracają do szkoły, a my, dorośli, szukamy równowagi pomiędzy starym i nowym porządkiem…

A może nie musimy być idealni i poukładani tym razem? Może zostawimy sobie trochę rozproszonego światła i niesfornych ścieżek, którymi chodziliśmy w czasie letnich podróży? Razem z marką kultowych skarpetek Many Mornings Karolina Rodanowicz z kolektywu Spotlight Kids ma do zaproponowania kilka pomysłów na wspólny twórczy bałagan. Jesteśmy już w domu i chcemy być razem – przeszukajmy szuflady i pudełka, usiądźmy tam, gdzie lubimy najbardziej. Niech czas płynie!

Przy okazji kreatywnych działań zapraszamy was do udziału w konkursie Many Mornings w temacie dziecięcej twórczości DIY. Szczegóły na końcu artykułu!

zabawawdomu2

Książeczka POP UP

Lubicie książki? Ba, nie znam nic fajniejszego w świecie ludzi. Może nadszedł czas na własną? Zróbmy taką, w której zamiast słów mówić będą obrazy, i to jeszcze w przestrzeni!

Potrzebne będą:
– sztywne kartki,
– taśma klejąca (można się bez niej obyć),
– klej i nożyczki,
– niepotrzebne już kolorowe magazyny lub kolorowe papiery (wszystkie ciekawe śmieciuszki).

POP UP to sposób na przestrzenną kompozycję, która będzie miała formę otwieranej książeczki. Złóżcie kartkę/tekturkę na pół i przetnijcie na dwie części. Połączcie to taśmą. Można też zostawić samo zagięcie, bez przecinania i łączenia. Mamy już naszą książkową scenę, czas na aktorów i scenografię. Wytnijcie: postaci, dziwne miny, chmurki, tajemne maski, wszystko to, co was zaciekawi, i przyklejcie do dolnej części naszej książki. Możecie pomóc sobie paskiem z papieru (zob. na zdjęciu). Dokładajcie postaci i rzeczy w dowolnym porządku, zmieniajcie kolory, niech wyrasta nowy świat. Co jakiś czas zamykajcie i patrzcie, czy wszystko ładnie chowa się pod okładką (chyba, że chcecie inaczej). Pamiętajcie – podczas tworzenia świat należy do was!

Animacja POST IT Prawda czy fałsz?

Animacja, czyli ożywienie, to wykorzystanie ograniczonych możliwości ludzkiego oka i mózgu, który dopowiada brakujące elementy, i dzięki temu możemy podziwiać ruchome obrazki. Przy odpowiedniej szybkości seria nieruchomych rysunków zamienia się w film, zyskując własne życie.

Potrzebne będą:
– karteczki POST IT,
– cienkopis.

Na zewnętrznym brzegu bloczka narysujcie prosty rysunek, który będzie początkiem historii. To może być kropka, oko, księżyc, paproszek. Na kolejnych karteczkach kropka powolutku zmienia miejsce, oko mruga, księżyc rośnie albo maleje, paproszek zmienia się w… Ważne jest cierpliwe rysowanie – rysunki ożyją, jeśli narysujecie ich odpowiednio dużo i puścicie karteczki w ruch! W trakcie rysowania możecie się zastanawiać: z ilu rysunków składa się uśmiech od ucha do ucha?

Jestem rzeźbą! #oneminutesculpture

To działanie performatywne w parach, zainspirowane twórczością artysty Erwina Wurma, który posłużył się tą metodą, tworząc „One minute sculptures”.

Potrzebne będą:
– dwie osoby,
– kolekcja zwykłych, bezpiecznych domowych przedmiotów.

Co robimy? Jedna osoba stanie się rzeźbą, druga będzie twórcą. Ustawiamy „rzeźbę” według własnych wyobrażeń, a rzeźba musi nas słuchać i wykonywać polecenia. Rzeźba może też mieć dodatkowe rekwizyty. Gotowe dzieło dokumentujemy. Uwaga! Zamiana miejsc!

diy_dla-dzieci

Kawa dla bohatera

Może po ostatnim pikniku zostały wam papierowe kubeczki? Może ktoś nudzi się z wami w kawiarni? Papierowy kubek z przyjemnością da się zamienić w bohatera. Bohater tylko czeka, żeby go wywołać z kosmosu i sportretować. Co robimy? Odwracamy kubek do góry nogami i patrzymy na niego z uwagą. Kogo nam przypomina? Do budowania postaci wystarczy pisak – oko, nos, wąs, co robimy? Oczywiście, rysujemy!

Rysunkowe wyzwania

Nie znam niczego przyjemniejszego od prowadzenia kreski na papierze. Rysowanie jest ze wszystkich działań twórczych najważniejsze, bo zawsze pierwsze. Zrobimy to razem, teraz.

Potrzebne będzie:
– trochę kartek,
– dwa ołówki.

Wspólnie wymyślcie temat – wyzwanie, np. narysuj aliena, narysuj zestaw na bezludną wyspę, narysuj swojego robota – i zacznijcie rysować razem, najlepiej na czas. Porównajcie rysunkowe odpowiedzi, niech rysunki znajdą się obok siebie. Wymyślajcie kolejne zadania i rysujcie do znudzenia, możecie rysować coraz szybciej, możecie powtarzać ulubione zadania, bo odpowiedź rysunkowa i tak zawsze wyjdzie trochę inna. Można też wprowadzić dodatkowe warunki, takie jak rysowanie z zamkniętymi oczami albo bez odrywania ołówka od kartki. Postarajcie się zbierać rysunki, które powstaną, powtarzajcie wyzwania przy śniadaniu i kolacji. Tak powstanie unikalny rysunkowy zapis wspólnego czasu, przypomnienie, że najpiękniejsze potrafią być drobne przyjemności.

Codzienne połączenie ze sobą i światem wokół, zapisanie tego w prostej formie, a przede wszystkim bycie tu i teraz – dzieci potrzebują nas w całości, a my chcemy być z nimi najlepiej, jak potrafimy. Tworząc rzeczy naprawdę razem, zanurzając się w robienie ich wspólnie – doświadczamy. Przed nami piękna jesień!

Karolina Rodanowicz – artystka wizualna, badaczka Paprochów, edukatorka. Mieszka na Ochocie. Mama dwóch superfajnych córek. Wraz z Anną Stefańską-Gozdecką działa w kolektywie Spotlight Kids, w którym zajmuje się wspólnym robieniem sztuki i odkrywaniem płynącej z tego mocy. W tym roku Spotlight Kids zaprasza do Pracowni Salwa na warszawskiej Pradze.

*

KONKURS

„Chodź, pomaluj nasz świat!” – głoszą twórcy marki Many Mornings, zapraszając do twórczego konkursu. Mogą w nim wziąć udział młodzi projektanci poniżej 10 lat. Jaki jest plan? Stworzenie wymarzonych skarpetek! Wystarczy pobrać szablon i nanieść na niego swój kolorowy pomysł, a projekt wysłać przez stronę Manymornings.com do 30 września. Warto, bo wśród nagród pyszni się sława (zwycięski projekt trafi do sklepów w 28 krajach na świecie, a dochód wesprze cele dobroczynne!), wycieczka do manufaktury i biura Many Mornings w Łodzi oraz pary wzorzystych skarpetek. Szczegóły konkursu znajdziecie tutaj.

Materiał powstał we współpracy z Many Mornings i Spotlight Kids.

Dodaj komentarz