To bardzo trudne, ale potrzebne naszym dzieciom i nam. Odkładamy telefony i laptopy. Wspólna chwila, w której powstaje coś naszego, działa kojąco.
Pomysły na kreatywne spędzanie czasu poza ekranem to odpowiedź na problem omawiany podczas webinarium przy okazji premiery filmu dla dzieci „Za duży na bajki”. Webinar odbędzie się w najbliższy poniedziałek 7 marca o godzinie 18. W roli eksperta wystąpi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdziecie tutaj.
Trochę materiałów plastycznych i wyobraźnia – to wszystko, co potrzeba, by z pomocą marzeń bawić się w rodzinnym gronie, zamiast biernie spędzać czas przed szklanym ekranem. Stwórzcie surrealistyczny kolaż z papieru albo ujrzyjcie świat w kolorach tęczy. Doznawajcie wrażeń estetycznych, tworząc odbicia lustrzane w zabawie z lusterkami, i wiedzcie, że wszystko to, co sobie wyobrażamy, nasza pamięć zakoduje jako doznania przeżyte naprawdę.
PAPIEROWE KOLAŻE ZE STARYCH ILUSTROWANYCH MAGAZYNÓW
Kolaż jako forma twórczości to najlepsza okazja do pobudzania wyobraźni i, jeśli wierzyć naukowcom, okazuje się, że to, co sobie wyobrażamy, pozostawia w nas dokładnie takie same wrażenia, jak byśmy przeżyli coś naprawdę. Możemy więc siedzieć wysoko na chmurce, mieszkać na dnie oceanu albo być mikroskopijnych rozmiarów i schronić się przed deszczem pod leśnym grzybkiem. Na dodatek stare magazyny, vintage pocztówki i fotografie pachną tak ładnie i mają inną, niespotykaną już na co dzień estetykę!
Co będzie potrzebne?
Nożyczki, stare ilustrowane gazety, nożyk do wycinania papieru i mata gumowa. Użyjcie też dawnych albumów przyrodniczych i naukowych, które znajdziecie bez problemu w antykwariacie. Są tam kolorowe tablice z wielkimi owadami, bajkowe leśne scenerie i rośliny.
Mieszajmy okresy i zestawiajmy sprzeczne, absurdalne zjawiska – na przedwojenne pocztówki naklejmy roboty, nowoczesne auta i statki kosmiczne! Zwiększajmy lub pomniejszamy postaci, przenosząc je do miniaturowego świata elfów lub ogrodów z potężnymi roślinami.



KOLOROWE FILTRY RZECZYWISTOŚCI
A gdyby tak oglądać świat na różowo i niebiesko? A wszystko to dla pobudzania fantazji, dla małych zachwytów i radosnych przeżyć estetycznych! Po to, by dostrzegać alternatywną wizję rzeczywistości i przekonać się, że na świat możemy patrzeć dowolnie wymarzonymi filtrami, stworzonymi przez naszą wyobraźnię. Zróbcie kolorowe okulary!
Co będzie potrzebne?
Nożyczki, sztywny papier, zszywacz lub kilka biurowych spinaczy i najważniejsze – kolorowe folie, które bez trudu znajdziecie w sklepie dla plastyków.
Złóżcie kwadratowy kawałek papieru na pół, tworząc prostokątny kształt, i wytnijcie w nim nożykiem do papieru dwa okrągłe otwory. Pomiędzy dwiema stronami papieru umieśćcie barwną folię i zepnijcie wszystko razem spinaczami – jeśli chcecie wymieniać swoje filtry na inne kolory – albo zszyjcie całość zszywaczem na stałe.
Voilà! Bawcie się super i patrzcie na świat przez różowe lub innego koloru okulary!



INTERAKCJA KOLORÓW WEDŁUG TEORII JOSEFA ALBERSA
Zainspirujmy się myślą Josefa Albersa – amerykańskiego teoretyka sztuki, badającego procesy wizualne i kolorystyczne podczas interakcji pomiędzy kolorami – które w połączeniu z innymi odcieniami mogą być ciemniejsze, jaśniejsze lub w zestawieniu ze swoimi pochodnymi – świecić jak neony!
Oglądanie kolorów w kontekście innych barw to doskonała zabawa w złudzenia optyczne. Użyjcie kolorowych papierów i kartek, wycinajcie z nich większe powierzchnie i małe fragmenty, a potem zestawiajcie dowolnie ze sobą. Przyłóżcie żółty do czarnego i sprawdźcie, czy wygląda tak samo, jak przy pomarańczowym lub białym. Czerwony może lekko zgaśnie na tle zielonego, ale to nic, bo w sąsiedztwie bieli będzie jaskrawo świecić. Czy niebieski zawsze jest kolorem zimnym? Bo może w połączeniu z inną barwą wyda się ciepły? Sami odkryjcie, z jaką!


WYSZYWANIE NITKAMI I CEKINAMI STARYCH ZDJĘĆ I POCZTÓWEK
Kolorowymi niteczkami, koralikami i cekinami nadajcie starym zdjęciom i pocztówkom nową baśniową rzeczywistość! Urocze pachnące pocztówki z antykwariatu, na których widnieją bukiety kwiatów, widoczki gór, zamków. I stare zdjęcia – zakochanych ludzi, płaczących bobasów, słodkich piesków. Pocztówki i fotografie kupicie w antykwariacie i na targach staroci, przeszukajcie też strychy.
Malujcie na nich kolorowe plamki, wyszywajcie świecącymi w ciemnościach nitkami, koralikami i cekinami. Naklejcie na nie nagłówki ze starych magazynów, kolorowe papierki po słodyczach i brokat.




ZABAWA Z LUSTERKAMI
Wystarczy przyłożyć lusterka do dowolnie ustawionych przedmiotów i obrazków, by robić przedziwne surrealistyczne odbicia i fantazjować bez końca!
Co będzie potrzebne?
Lusterka w przeróżnych formach – przydadzą się nawet kawałki zbitego lustra, które znajdziecie na śmietniku – pamiętajcie jednak, by zabezpieczyć ich ostre krawędzie, lekko je opiłowując. Wykorzystajcie tu pocztówki z krajobrazami, stare zdjęcia portretowe, ilustracje w książkach i mnóstwo innych obrazków – przykładajcie do nich lusterka, tworząc symetryczne marzycielskie widoczki. Róbcie załamania i zniekształcenia tak, by fantazyjnie odbijały przedmioty i rzeczywistość. Bawcie się bez końca!



TWORZENIE PAPIEROWYCH OBRAZKÓW W STYLU SZTUKI OPTYCZNEJ
Op-art to twórczość mająca oddziaływać bardziej na zmysł wzroku niż na emocje. Możemy eksperymentować tutaj z czernią i bielą – dwoma silnie kontrastującymi kolorami, tworzyć geometryczne wzory, iluzoryczne efekty i w ten sposób wydobywać ich fakturę.
Co będzie potrzebne?
By stworzyć obrazek w stylu sztuki optycznej, potrzebujecie białego i czarnego papieru. Drzyjcie go lub wycinajcie dowolnie, a potem naklejcie wymyśloną przez siebie kompozycję na kawałek sztywnego papieru.


*

Paulina Gryc – pedagożka, mama małego Gucia i niania działająca w nurcie zapomnianego już wychowania estetycznego. Założycielka agencji niań Inka i Lola – guwernianie.