Czytanie uskrzydla – 5 nowości Wilgi

Przegląd mądrych książek dla dzieci

Tego wydawnictwa przedstawiać nie trzeba, ale i my, i dzieci przebieramy nogami na wieść, że w ramach publikacji Wilgi pojawia się sporo nowych tytułów. Wydawnictwo rozwija skrzydła, a my ten wzlot z radością notujemy i dzielimy się opiniami. Oto świeżutka piątka prosto z księgarskiej półki.

Lubimy znajdować kolejne potwierdzenie na to, że napisane z pomyślunkiem książki dla najmłodszych są dla nas, rodziców wspaniałym wsparciem, a dla samych dzieci – skarbnicą wiedzy i siłą napędową kreatywnego myślenia. Wśród nowości wydawniczych Wilgi znalazłyśmy picturebooki, które lekką formą przemycają ważkie tematy, takie jak tolerancja, inność czy zdobywanie i pielęgnowanie przyjaźni. Tym samym otwieramy nowy cykl Czytanie uskrzydla, w ramach którego będziemy meldować, co dobrego i nowego wykluło się w literackim gnieździe wydawnictwa Wilga.

 

*

„RATUNKU! NAJMILSZY SMOK NA ŚWIECIE”, JONNY LAMBERT, PRZEKŁAD: AGATA BYRA

Z czym dzieciom kojarzy się smok? Z magicznym, ziejącym ogniem i budzącym strach stworzeniem, które najchętniej żywi się… księżniczkami. Jednak Saffi z opowieści Brytyjczyka Jonny’ego Lamberta nie ma z tym opisem nic wspólnego. Sympatyczna smoczyca nie zdaje sobie sprawy z nieprzychylnych przekonań, które jej dotyczą, i z radością znajduje sobie nowy dom, wśród pięknych kwiatów. Niestety, tutejsi mieszkańcy błyskawicznie odmawiają przyjęcia Saffi do swojej społeczności i na nic zdają się tłumaczenia, że smok jest przyjazny. Dopiero w obliczu prawdziwego zagrożenia lokalne zwierzęta dowiadują się, jaka naprawdę jest Saffi. Malarsko potraktowana książka Lamberta łagodnie obnaża stereotypy, które wkradają się do naszej codzienności, a to idealny punkt wyjścia do dyskusji, że inny nie znaczy gorszy.

Książkę kupicie tutaj.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

*

„MIŚ PAPLAK”, PIPPA CURNICK, PRZEKŁAD: AGATA BYRA

Tytuł tej przekolorowej książki zdradza, co będzie newralgicznym punktem programu. Zgadza się – gadulstwo. Słynie z niego główny bohater, Grześ, którego paplanina staje się uciążliwa do tego stopnia, że niedźwiedź zostaje odsunięty od innych misiów i wyrusza na samotną wyprawę w poszukiwaniu nowych przyjaciół. Ci okazują się sympatyczni, ale… mówią innym językiem. Kierowany potrzebą Grześ uruchamia mowę ciała i piktogramy, dzięki czemu znajduje ze zwierzętami wspólny język. Ten picturebook humorystycznie i podwójnie barwnie traktuje o przyjaźni i życzliwości, które są kluczowe do wzajemnego zrozumienia.

Książkę kupicie tu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

*

„NIE BÓJ SIĘ, MISIU!”, CAROLINE PEDLER I STEVE SMALLMAN, PRZEKŁAD: AGATA BYRA

Choć niedźwiedź jest symbolem siły i odwagi, to przedstawiciele tego gatunku też mają prawo do swoich lęków. Przestraszonego niedźwiadka znajduje w lesie maleńki, acz zuchwały królik, którego misją jest przegonienie ukrywającego się wśród drzew tajemniczego Włochacza Olbrzymiego. Kim jest potwór i czy obu bohaterom uda się go namierzyć? Sprawdźcie, a ja zdradzę tylko, że w każdym z nas jest ukryty wielki niedźwiedź, którego czasem trzeba wypuścić. Jeśli macie na domowym pokładzie nieoswojone strachy, ta książka duetu ilustratorów pozwoli się z nimi rozprawić.

Książkę kupicie tutaj.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

*

„MOGĘ BYĆ  W WASZEJ PACZCE?”, JOHN KELLY I STEPH LABERIS, PRZEKŁAD: AGATA BYRA

Wykluczenie, potrzeba przynależności, otwartość i tolerancja – jak na niewiele tekstu, ta książka porusza kilka superważnych kwestii, z którymi dzieci mierzą się już na początku szkoły (jeśli nie wcześniej). Rezolutny Kaczorek poszukiwał przyjaciół, postanowił więc dołączyć do jakiegoś klubu. Mimo szczerych chęci i całkiem zmyślnych prób dopasowania się do klubowiczów, jego brak podobieństwa do reszty niweczył plany – ani lew, ani słoń nie przyjęli go do swej paczki. Kaczor postanowił wziąć sprawy w swoje płetwy i założyć własny, egalitarny klub. Nauka dla malucha: odmienność nie musi dzielić, a może pięknie spajać.

Książkę kupicie tu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

*

„DZIEWCZYNY”, LAUREN ACE I JENNY LØVLIE, PRZEKŁAD: AGNIESZKA SKÓRZEWSKA-SKOWRON

„Było sobie pewne drzewo, na którym dziewczyny rosły tak dobrze jak jabłka”. To się dopiero nazywa siła dziewczyn! O nich jest ta książka i przez nie została stworzona. Brytyjska pisarka i norweska ilustratorka połączyły siły, by o sile dziewczyńskiej, a później kobiecej, przyjaźni opowiedzieć w sposób uroczy i pięknie wyrysowany. Cztery bohaterki, jedna jabłoń i jedno uczucie, które przetrwa zmiany i rozmaite wybory. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla dziewczynek (i nie tylko dla dzieci).

Książkę kupicie tutaj.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

Wygląda na to, że tej wiosny będzie co czytać i oglądać! A jakie są wasze ulubione tytuły z biblioteczki Wilgi? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.