wspólny czas

Co robić z dzieckiem w październiku?

Nasza lista pomysłów na wartościowy czas dla całej rodziny.

Co robić z dzieckiem w październiku?
materiały prasowe, archiwa prywatne

Jak spędzić udany wspólny czas? Aktywnie, kulturalnie i przyjemnie jesiennie! Zobaczcie co polecamy w tym miesiącu!

Złota polska jesień trwa w najlepsze, jest co robić. Tradycyjnie proponujemy nie rezygnować z aktywności fizycznej – korzystajcie ze spacerów, najlepiej takich, które mają jakiś dodatkowy cel. Warto kontynuować mikrowyprawy – październik to miesiąc muzyki Fryderyka Chopina, może więc czas na wycieczkę jego śladem? Do wyboru jest wiele miejscowości, od Żelazowej Woli na Mazowszu, przez Wielkopolskę, aż po kujawsko-pomorski szlak chopinowski. Kto może, niech pędzi do ogrodów botanicznych i arboretów – może macie blisko do Rogowa, Bolestraszyc lub Wojsławic?

Zbiórka żołędzi w zoo

Wizyta w ogrodzie zoologicznym poza sezonem jest zawsze dobrym pomysłem – wreszcie można nacieszyć się brakiem kolejek, pustymi alejkami, obejrzeć zwierzęta bez przepychania się. Jednocześnie to dobry pretekst, by wcześniej wybrać się na „spacer zbieracza”. Do warszawskiego i bydgoskiego zoo można przynosić przekąski dla zwierząt: żołędzie i orzechy. Akcja trwa już od kilku tygodni, w Warszawie potrwa do momentu uzbierania pewnej puli przekąsek (dla orzechów laskowych jest to 200 kg). W Bydgoszczy wyznaczono datę – do końca października. Czyli najpierw idziemy z dziećmi do parku lub lasu po orzechy i żołędzie, potem zawozimy je do zoo, by przekazać pracownikom. Sprawdzajcie, czy zoo blisko was organizuje taką akcję, w przeszłości podobne zbiórki miały miejsce także w Chorzowie, Zamościu i Łodzi. Uwaga: nie zbieramy kasztanów! Od pewnego czasu też przyniesienie przekąsek nie uprawnia do żadnej zniżki na bilet.

Miejsce: Zoo Warszawa i Zoo Bydgoszcz

Czas: od początku do końca października, w Warszawie do uzbierania puli żołędzi i orzechów

Zawody Atomowa Mrówka Reaktywacja w Poznaniu

Dobry pomysł na rozpoczęcie przygody ze wspinaniem – wystarczy przyjść pokibicować dzieciom na zawodach wspinaczkowych! Sezon na ten sport właśnie się rozkręca, bo powoli robi się za mokro na skałki i bouldery w terenie. Wspinaczkowe rywalizacje możemy oglądać niemal co tydzień na ściankach w różnych miastach Polski, w październiku w Warszawie będzie to m.in. słynny Crux Open z sekcją dla dzieci, a pod koniec miesiąca w Poznaniu zobaczymy bardzo popularny w branży event Atomowa Mrówka na ściance Blok Haus. Czekają was 2 godziny wspinania, ponad 20 boulderów i nietypowe finały w kategorii dzieci i młodzicy – z nagrodami.

Dla niewtajemniczonych – zobaczycie, na czym polega bouldering, czyli wspinanie po niskich formacjach bez asekuracji liną. Najmłodsza grupa wiekowa – od 9 lat. Jeśli wasze dzieci się wspinają, wystarczy zapisać je za pomocą platformy competit.pl. Jeśli zaś dopiero myślicie o ściance (dla siebie lub swoich dzieci), przyjdźcie zobaczyć, jak ten sport wygląda! Po zawodach można spróbować powspinać się na buldery samodzielnie – jak zapewniają właściciele poznańskiej ścianki Blok House – zacząć można nawet w trampkach i dresie!

Pssst! Ścianki wspinaczkowe to także super miejsce na urodzinki dla lubiących ruch dzieci! Polecamy.

Miejsce: Poznań, boulderownia Blok Haus

Czas: 31 października 2021

Posłuchajmy Chopina

Na to wydarzenie wielu czekało latami – edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2020 roku się przecież nie odbyła! Przełożony na obecny rok konkurs wystartował więc z wyjątkową pompą. To wielkie święto muzyki i zarazem piękna idea promująca polską kulturę, cieszy tym bardziej, że w tym roku startuje aż 16 uczestników z Polski!

Proponujemy potraktować to wydarzenie tak: włączyć Program Drugi Polskiego Radia w czasie występów, opowiedzieć dzieciom, kim był Fryderyk Chopin, przeczytać razem jakąś książkę o kompozytorze (np. „Mały Chopin” Michała Rusinka), a w wolnym dniu zrobić wycieczkę do Żelazowej Woli lub innego dowolnego miasta spośród licznych w całej niemal Polsce chopinowskich szlaków. Jeśli macie swojego ulubionego artystę w konkursie – kibicujcie mu! Transmisje koncertów są oczywiście online, w aplikacji i na specjalnej stronie chopin2020.pl, wiele z nich można oglądać także w mediach społecznościowych. Czy ktoś z was widział losowanie kolejności uczestników podczas lajwa IG Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina? Przez moment internetowy chochlik uruchomił w jego trakcie relację z udziałem jakiegoś malucha – co najlepiej pokazuje, że sztuka, szczególnie muzyka, jest odpowiednia dla ludzi w każdym wieku! Gorąco polecamy.

Psst! Na Facebooku Instytutu co jakiś czas ogłaszane są rozdawki wejściówek na konkursowe występy. Idealna okazja, by wygrać bilet na elegancką randkę dla rodziców w Filharmonii!

Miejsce: Warszawa, dostępne również transmisje online

Czas: 3-20 października 2021

Spacer na wrzosowiskach

Jeszcze kilka lat temu nikt poza fotografami ślubnymi nie słyszał o Wrzosowisku Mostówka na Mazowszu czy wrzosowisku Cedyńskim na Pomorzu. Tymczasem pandemia zrobiła z nami coś dziwnego – każdy chce teraz być jak najbliżej natury. W sklepach aż roi się od polarów i trekkingowych butów, tak jakby marki odzieżowe chciały nadążyć za naszymi potrzebami. Pierwsza połowa października to ostatni moment, by popatrzeć na fioletowe pola kwitnących wrzosów. Zabierajcie więc aparaty, ciepłe ubrania, termosy i jeździe na spacer!

Psst! Przed wyprawą, nawet w drodze, posłuchajcie odcinka podcastu instruktorki leśnej Anety Chmielińskiej Dzikoprzygody o wrzosie, spacer będzie ciekawszy. Inne, równie ciekawe opowieści Anety mogą być inspiracją do kolejnych wypraw.

Miejsce: Lasy Państwowe w całej Polsce, m.in. Wrzosowisko Mostówka i wrzosowiska rezerwatu województwa zachodniopomorskiego

Czas: pierwsza połowa października

Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Wspaniała wiadomość dla mieszkańców Małopolski – nowa placówka, do tej pory dostępna jedynie dla studentów, od niedawna jest otwarta dla każdego śmiertelnika chcącego popatrzeć na szkielety, wypchane zwierzęta, dioramy i inne niesamowite artefakty z dziedzin takich jak geologia, biologia, zoologia i antropologia. Kto ma dzieci kochające świat przyrody – niech zajrzy do CEP UJ koniecznie. To jedno z takich muzeów, z których i dorośli wychodzą mądrzejsi.

Miejsce: Kraków

Czas: otwarte wtorek-sobota, szczegóły na stronie CEP UJ

Dyniobranie

Farma dyń to popularna rozrywka jesienna dla rodzin. My także jesteśmy jej fanami! Radzimy jednak wybrać się do tych miej popularnych miejsc, np. farmerów ogłaszających się na OLX. Miejskie i podmiejskie dyniowe farmy choć są instafriendly, często bywają też zatłoczone, a bilety – drogie. Czy w kupowaniu dyń i zabawie zaś chodzi tak naprawdę o zdjęcia? Nie zapominajcie, że w domu z użyciem dyni można zorganizować świetną aktywność sensoryczną. Rozłóżcie ceratę i poproście dzieci o wydłubanie z przekrojonej dyni miąższu – ręką lub łyżką. Gwarantujemy niezastąpioną rozwojową zabawę.

Miejsce: cała Polska 

Czas: od października do końca listopada

Noc bibliotek

To nic innego jak ogólnopolska akcja zachęcająca do czytania. Innymi słowy – okazja, by wspólnie z dziećmi coś fajnego przeczytać. W tym roku hasło przewodnie akcji brzmi „czytanie wzmacnia”. Promocji Nocy bibliotek tradycyjnie towarzyszy gra biblioteczna online. To 24 zadania w czterech ścieżkach: wiedza, relacje, zdrowie i wyobraźnia. Przejście całości trwa ok. 2 godzin i oczywiście wymaga od graczy ruszenia się sprzed komputera i pobuszowania w księgozbiorze (można ją dzielić na części i wracać w dogodnym momencie Nocy). Odpowiedzi na wybrane zadania gracze mogą wysyłać na podany w grze adres e-mail. Od czego zatem zacząć? Od sprawdzenia, która biblioteka w waszej okolicy bierze udział w akcji. Pełna lista placówek uczestniczących w Nocy bibliotek znajduje się na mapce tutaj.

Miejsce: cała Polska 

Czas: 9 października 2021

Festiwal Kino Dzieci online

Jeśli nie zdążyliście wybrać się na żadną projekcję kultowego festiwalu Kino Dzieci, nic straconego. Święto dziecięcego kina trwa dalej, tyle że w formie online! Do obejrzenia niesamowita selekcja konkursu głównego i wiele wiele innych znakomitych produkcji z całego świata. Do tego mnóstwo interesujących wydarzeń towarzyszących, od warsztatów plastycznych z instrukcjami na domowe zabawy, po przewodniki autorstwa Anety Chmielińskiej z Dzikoprzygód. Więcej o samym festiwalu przeczytacie tutaj a filmy znajdziecie na platformie streamingowej.

Miejsce: online

Czas: 7-24 października 2021

Dajcie znać w komentarzach, jakie są wasze październikowe plany!

Materiał powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

Dodaj komentarz