Uff jak gorąco! Przy tak nieprzebranym majowym dobrodziejstwie pogody aż się prosi by otaczać siebie i bliskich bujnie rozkwitającą przyrodą. Trzeba w maju swawolić w parkach i ogródkach działkowych, ale dbać też o regularny odpoczynek i serdeczny kontakt z kulturą. Dla niezbędnej równowagi proponujemy zwiedzać, słuchać, czytać, konstruować, sprawdzać i być za pan brat z kulturalnymi wydarzeniami. A jest co robić w maju: spektakl w poznańskim CK Zamek, pokazy filmów japońskiego Studia Ghibli, warsztaty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, albo obchody japońskiego Dnia Dziecka. Łapcie to dobro!
#1 PREMIERA FILMU „SUPERSIOSTRY”
Wreszcie coś, co połaskocze wszystkie najstosowniejsze dzieci w pięty, a tym samym zmotywuje do pójścia do kina. „Supersiostry” to zanurzona w latach 90 opowieść o obdarzonych nadprzyrodzonymi mocami siostrach, Ali i Leny. Ala zdecydowanie odstaje od prowincjonalnego świata, w którym przyszło jej żyć. Reakcją na to poczucie niedopasowania jest bunt. miotanie się i nieustanny sprzeciw wobec tego, co mówi tata, nauczyciel fizyki w miejscowej szkole. O istnieniu siostry dowie się przez przypadek, ale od tego momentu jej życie wywróci się do góry nogami. Dziewczyny będą musiały zmykać przed czarnymi charakterami tej opowieści, Pułkownikiem i Hektorem z tajnego Departamentu 92. Ciekawi? Wiadomo, widzimy się w kinie.
Film przeznaczony jest dla widzów od 10 roku życia.
Więcej o filmie przeczytacie tu.
Rozpoczynamy od propozycji dla osób od 14 roku życia, szczególnie dla matek. Spektakl w reżyserii Barbary Prądzyńskiej jest wielogłosem kobiet z doświadczeniami macierzyństwa, tak różnorodnymi jak one same. Powstał po to by – jak piszą twórczynie – „wspierać kobiety, uwrażliwiać społeczeństwo na potrzeby młodych mam, mierzyć się ze stereotypami i mitami na temat macierzyństwa, przypominać o depresji poporodowej i promować zdrowie psychiczne przyszłych i obecnych mam”. Koniecznie!
https://www.youtube.com/watch?v=O_zpZDVKglw
Ładne Bebe objęło matronat nad spektaklem.
Więcej informacji znaleźć można na stronie spektaklu lub Instagramie @spektakl_lomatko.
#3 W KRAINIE GHIBLI
Kto by nie chciał znaleźć się choć na moment w malarskiej krainie prosto z filmów Isao Takahaty i Hayao Miyazakiego, założycieli studia Ghibli? ich filmy to klasyka światowej animacji najwyższych lotów. Przez cały maj i czerwiec można je będzie obejrzeć na ekranach kina Muranów. Przygotujcie się więc na seanse sześciu uwielbianych przez dzieci i dorosłych tytułów: „Spirited Away: W krainie bogów”, „Ruchomy zamek Hauru”, „Księżniczka Mononoke”, „Ponyo”, „Tajemniczy świat Arrietty” i „Narzeczona dla kota”. Widzimy się w kinie!
Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie pod tym adresem.
#4 JAPOŃSKI DZIEŃ DZIECKA
Już niebawem, bo 7 maja rozpocznie się Kodomo no Hi, czyli japoński Dnia Dziecka. Z tej przyczyny Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zwróci waszą uwagę na różne aspekty kultury japońskiej. Szukajcie jej przejawów w azjatyckiej części wystawy stałej „Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi”. Dowiecie się m.in., ile dni dziecka obchodzi się w Japonii, czy picie herbaty może mieć charakter duchowy oraz co zrobić, żeby wywabić boginię z jaskini. Ciekawi? Zatem, ruszajcie!
Informacji o wydarzeniu szukajcie tu.
#5 MATKI TWÓRCZYNIE
Gratka w Rotacyjnym Domu Kultury w Warszawie. Chodźcie w poniedziałek 6 maja na Jazdów aby wspólnie z artystkami z grupy „Matki twórczynie” stworzyć coś wyjątkowego. Osoby w wieku od 3 do 99 lat rozmawiać będą o tym, co to jest przyjaźń, z kim można się zaprzyjaźnić, jakie cechy posiada przyjaciel/przyjaciółka oraz czy przyjaźnić się można tylko z drugim człowiekiem. Podczas warsztatów prowadzonych przez ilustratorkę i mamę Sylwię Walczowską, wyobrazicie sobie, narysujecie i opiszecie stworzenia budzące sympatię, albo takie, z którymi można przeżyć szaloną przygodę lub wyszeptać najgłębiej skrywany sekret. Portrety osobliwych istot, którym nadamy cechy i znaczenia wg. własnych upodobań, będą punktem wyjścia do zrealizowania mikrorzeźby. Na sam finisz stworzycie przestrzenne podobizny tych wyobrażonych, nowo zaprzyjaźnionych istot. Frapujące!
Więcej o warsztatach przeczytacie tu.
#6 ZWIERZĘTOPISMO ALBO HISTORIA NATURALNA DLA DZIECI I DOROSŁYCH
Zwierzetopismo to tytuł cyklu spotkań, prowadzonych przez kuratora Łukasza Kozaka w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Jak przyrzekają organizatorzy, w Polsce w roku 1789 na zamówienie Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych wydano podręcznik Zoologia czyli Zwierzętopismo dla szkół narodowych. „Było to nowoczesne, systematyczne ujęcie nauki o zwierzętach i co najważniejsze – wydane w języku polskim, a nie po łacinie. To stawiało jego autorów w wyjątkowym położeniu: musieli oni, niczym biblijny Adam, wymyślić, zebrać bądź przetłumaczyć nazwy zwierząt” .
Spotkania, podczas których zaznajomicie się ze zwierzokrzewami, wymoczkami, wgryzkami, szczękomolami czy skrzeczkami, trwać będą aż do 21 czerwca.
Kto się podważy?
Więcej o koncercie dowiecie się stąd.
#7 ZWIERZAKI – ROZRABIAKI
Z inspiracji twórczością ukraińskiej artystki i piewczyni koloru Marii Prymaczenko, powstał w MSN cykl fantastycznych warsztatów rodzinnych, z których każdy kolejny jest lepszy od poprzedniego. No poradzić, trzeba się rejestrować i chodzić. W maju czekają was zajęcia, na których korzystając z kolorowych tkanin, własnej wyobraźni i kreatywności, stworzycie własne, miękkie, wymarzone stworki. Jako że warsztaty odbywają się w duchu zero waste, uczestnicy mogą przynieść ze sobą ważne dla nich ubrania, które już nie nadają się do noszenia. Będą one wykorzystane podczas warsztatów i przerobione na sympatyczne maskotki, które będą mogły cieszyć uczestników na nowo.
Informacje o wydarzeniu są tu.





