przegląd książek

10 książek w prezencie

Prezentownik

10 książek w prezencie
Lidka Żulczyk

Ile pięknych bajek wymyślamy w grudniu, tyle pięknych książek możemy schować pod choinką.

Wielu rzeczy nie jestem pewna. Nie wiem kiedy i jaką choinkę kupię, pojęcia nie mam, gdzie schowałam lampki i czy je znajdę. Moja jedyna świąteczna specjalność: makowiec, również stoi pod znakiem zapytania, bo przecież nie każdy dzień jest dobry na wypieki… Ale jest coś, co już teraz mogę powiedzieć jako pewnik – moje dzieci pod choinką znajdą książki. Jeśli też myślicie o takich prezentach, a w pogoni za Gwiazdką, czujecie się lekko bezradni w księgarni, służę radą, na jakie tytuły warto zwrócić uwagę. 

* 

„Ogrody natury”, Jenny Broom, ilustracje: Kristjana S. Williams, tłumaczenie: Ewa Chmielewska-Tomczak, Wydawnictwo Adamada

Książka, właściwie album, która kusi by zrobić krok i przekroczyć złotą bramę. Co znajdziecie za nią? To, co świat ma dla nas najpiękniejszego, siebie w odsłonach dalekich i nierzadko egzotycznych. Jeśli znacie kogoś, kto jest wrażliwym odbiorcą różnorodnych cudów natury, takich jak: góry, las deszczowy, czy pustynia, sprezentujcie mu ten bogaty w fakty i ilustracje tom. Pięknie ujęte piękno. 

Książkę kupicie tu.

*

„Księga Ziemi” , Jonathan Litton, ilustracje: Thomas Hegbrook, tłumaczenie: Katarzyna Kmieć-Krzewniak, Wydawnictwo Adamada

Wszystko, co wasze dzieci chciałaby wiedzieć o naszej planecie i nie boją się zapytać. Znacie na pewno ten moment, kiedy przedszkolak zadaje pytania, na które odpowiedź gdzieś oczywiście brzęczy w naszych głowach, albo przynajmniej powinna, ale brzęczenie kilkuletniej dociekliwości nie nakarmi. Dlatego do rodzinnego oglądania, poznawania i uczenia się, nizbędna jest dobra lektura rodzinna. I oto ona. Od tego, jak uformowała się nasza planeta, po ciekawostki na temat żyjących na niej organizmów. Prezent dla całej rodziny. 

Książkę kupicie tu

*

„Słońce Księżyc Gwiazda”, Kurt Vonnegut, ilustracje: Ivan Chermayeff, Wydawnictwo Mamania

Jedyna książka Kurta Vonneguta dla dzieci, do tego w tak wyjątkowej szacie graficznej. Historia o Bożym Narodzeniu, o narodzinach kogoś, kto stworzył świat. Jak to możliwe? Jak postrzega nowe miejsce niemowlę, które za chwilę wpłynie na jego kształt? Ciekawa pozycja dla wymagających czytelników, bardzo otwierająca. 

Książkę kupicie tu

*

„Zima Toli” Anna Włodarkiewicz, ilustracje: Ola Krzanowska, Wydawnictwo Zielona Sowa

Ostatnia pora roku doczekała się swego wydania. Tolę zapewne znacie, ale nie możecie mieć pojęcia, co u niej słychać w zimowe dni i wieczory. Oczywiście nadeszły Święta, oczywiście jest nastrojowo, ciepło i mroźnie zarazem i oczywiście nie brakuje humoru i rodzinnych przygód. Dla przyjaciół Toli to będzie piękna gwiazdkowa niespodzianka. 

Książkę kupicie tu

*

„Basia i lato pod psem” Zofia Stanecka, ilustracje: Marianna Oklejak, Wydawnictwo Egmont

Skoro jesteśmy przy przyjaciółkach… O Basi pisałam już tu. Jeśli jednak w obfitości wydawniczych nowości umknęła wam ta pozycja, warto przypomnieć sobie o niej teraz. Basia i jej rodzina ruszają na wakacje, każdy z oczekiwaniami, tęsknotami i małymi zawodami w środku. Całe szczęście nowo poznani przyjaciele i wir przygód, w który wpadnie rodzina Basi szybko wytrąci ich z nie najlepszych nastrojów. Tęsknicie do wakacyjnych klimatów? Pod choinką też może być lato. 

Książkę kupicie tu

*

„Księżycowy sorbet” Baek Heena, tłumaczenie: Edyta Matejko-Paszkowska, Wydawnictwo: Kwiaty Orientu

„Wszyscy jesteśmy sąsiadami. Dotykamy swoich żyć. Czasami czyjś błąd staje się moim nieszczęściem, czasami czyjaś radość staje się moim szczęściem. Jesteśmy jak naczynia połączone”. Taką oto myśl, przekazuje autorka i ilustratorka opowiadając nam historię gorącej nocy mieszkańców jednej kamienicy. Co się wydarzy, kiedy księżyc zacznie się topić i jak przywrócić go niebu? Przeczytajcie i obejrzyjcie, bo pomysł i szata graficzna książki idą przyjemnie w parze. 

Książkę kupicie tu

*

„Bjorn. Sześć opowieści z lasu” Delphine Perret, tłumaczenie: Paweł Łapiński, Wydawnictwo Wytwórnia

Niedźwiedź Bjorn i jego leśni przyjaciele to specjaliści od slow life. Bez pośpiechu można ze świata skorzystać lepiej. Bez pośpiechu można to zrobić radośniej. Wolniej, znaczy uważniej. Wolniej i wspólnie znaczy przyjemniej. Na niebieskich stronnicach, w 6 historiach spotka was wiele codzienności w najlepszym wydaniu. Wymarzona lektura na wspólny wieczór pod choinką. 

Książkę kupicie tu

*

„Pomelo rośnie” Ramona Bădescu, ilustracje: 
Benjamin Chaud, tłumaczenie: Katarzyna Skalska, Wydawnictwo Zakamarki

Rosną nasze dzieci, rośnie i filozofujący słonik. Wypełniony pytaniami o to, jaki jest świat, kiedy jest się większymi co to właściwie znaczy większym być, we właściwy sobie sposób, pełen uroku i humoru komentuje obserwowane zmiany. Dobrze jest pobyć w jego towarzystwie i dobrze jest pobyć w jego bezpiecznym, acz intrygującym świecie. Oczywiście, większy Pomelo, potrzebował dla siebie większej książki, rozmiar jest zaskakujący z uśmiechem. 

Książkę kupicie tu

*

„Król kot” Marta Altés, tłumaczenie: Marta Bręgiel-Pant, Wydawnictwo Tako

Macie pod jednym dachem miłośników i kotów i psów? Ta książka pogodzi i rozbawi jednych i drugich. Do pewnego jego wysokości kota wprowadza się jego merdająca radość – pies. Trudno pogodzić się królowi z poczuciem, że nie jest już jedyny. Trudno pogodzić się z psim szaleństwem i rozbrajającą niezdarnością. Ale jak już się pokona tę trudną drogę, to na końcu czeka niespodzianka. Jaka? Najlepsza! 

Książkę kupicie tu

*

„Oto jest Spot” Eric Hill, Wydawnictwo Mamania

W poszukiwaniu dobrych tekturek, warto poznać, całkiem już niemłodą, serię o psie Spocie. Żółty, wesoły czworonóg tylko czeka na miłych, najmłodszych czytelników, by zaraz merdać ogonem w swojej kolorowej rzeczywistości. Bo Spot jest bardzo, bardzo wesoły. Macie chęć pobyć z takim kompanem? Dzieci z pewnością będą zadowolone. 

Książkę kupicie tu

Dobrych książek jest naprawdę dużo, nie sposób zamknąć je wszystkie w niewielkim prezentowniku. Książka ma też taką wspaniałą umiejętność czekania na swoja porę. Spójrzcie do naszego działu z książkami, może znajdziecie coś dla waszych dzieci, niekoniecznie z nowości, do niektórych tytułów, które polecamy wam już od kilku lat, może ktoś właśnie dorósł.