aplikacje edukacyjne

Uczę się inaczej. O cyfrowych narzędziach edukacji.

Sprawne zdalne nauczanie

Uczę się inaczej. O cyfrowych narzędziach edukacji.
Materiały Prasowe

Dobra apka dla dzieci lub program edukacyjny są dziś na wagę złota. Pomagają w nauce, zapewniają inteligentną rozrywkę, a rodzicom dają odsapnąć od asystowania w szkolnej papierkowej robocie w czasie zdalnego nauczania.

Nowe technologie w szkole już nikogo nie dziwią. W czasie wiosennego lockdownu nie tylko zostaliśmy zmuszeni do oswojenia się z e-edukacją, ale też do otwarcia się w kwestii kontaktu dzieci z cyfrowymi rozrywkami na co dzień. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła obywatelom izolację i korzystanie z komputerowych gier. Przypadek?

Im mniejsze dziecko, tym ważniejszy jest staranny dobór programów, z jakich korzysta na ekranach, a samodzielne znalezienie odpowiednich aplikacji czy stron internetowych w gąszczu AppStore może przysporzyć sporo trudu. Zwłaszcza, że gwiazdki przyznawane przez użytkowników rzadko są miarodajne. Jeśli więc szukasz przewodnika po sprawdzonych narzędziach cyfrowej edukacji – mamy dla ciebie kilka interesujących propozycji.

MUZYKA ROZWOJOWA

Nauka muzyki łączy się z szeregiem pozytywnych konsekwencji neurologicznych, ale nie tylko – pomaga w przyswajaniu języków obcych! Maria, absolwentka wokalistyki jazzowej, którą studiowała w Londynie, a zarazem mama i nauczycielka angielskiego, postanowiła to zjawisko wykorzystać, tworząc gamę produktów dla rodziców i dzieci. I to do ściągnięcia na domowy tablet! Na jej stornie Muzyka Rozwojowa możesz znaleźć piosenki i materiały dydaktyczne z pięknymi ilustracjami (w formie pdf i mp3, ale także jako tradycyjne książki i płyty CD), które wprowadzą twojego malucha w świat muzyki i języka angielskiego. Muzyka rozwojowa to przyjemnie zaaranżowane piosenki o zwierzętach i kolorach, do wspólnego słuchania. To także nuty i podkłady z linią melodyczną i bez niej, do śpiewania razem z dziećmi.

Kliknij tu, by dowiedzieć się więcej

ALL RIGHT

Apek do nauki języków obcych jest wiele i większość z nich przypomina gry. All Right jest bardziej jak narzędzie do nauki zdalnej, stworzone dla uczniów szkoły angielskiego allright.com. Jego zaletą jest praktyczność, co doceniono, przyznając mu tytuł Dziecięcej Marki Roku 2020. Kto wiosną przeżył problemy z punktualnym zalogowaniem się na klasowego zooma, ten zrozumie. Tu dziecko otrzymuje przypominacza w postaci powiadomienia push 2 minuty przed lekcją, a gdy zajęcia się rozpoczynają, na ekranie komórki wirtualna klasa otwiera się sama. Przegapienie zajęć czy nieodrobienie pracy domowej wydaje się więc z allright.com niemożliwe. Kto do tej pory nie korzystał, może łatwo się zarejestrować, wybrać zajęcia i nauczyciela. Jednym słowem: wygoda, której w dobie edukacji zdalnej brakuje nam na każdym niemal kroku.

Dołącz do nauki tu.

SMART BEE CLUB

Coś dla małych nerdów zadających mnóstwo pytań. Dzięki Smart Bee poczujesz się jak ogarnięty rodzic przyszłości, a twoje dziecko na pewno doceni atrakcyjność tego narzędzia wykorzystującego najnowsze technologie, takie jak Augmented Reality (AR). Smart Bee to dobry sposób na wdrożenie modnych ostatnio w edukacji dziedzin STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Mówiąc prościej – jest to sposób na zainteresowanie dzieci fizyką, matematyką, chemią, biologią i inżynierią. W tej apce maluchy m.in. obserwują, w jaki sposób rosną płatki śniegu, decydują o wielkości igieł w jeżu ferromagnetycznym i badają budowę wulkanu.

To nie wszystko. Smart Bee to także wyjątkowy program #SmartDzieciaki dostępny w ramach abonamentu (opcje premium lub basic). Dzieci dostają specjalnie wyposażone boxy z eksperymentami (są  w nich m.in. odczynniki, komponenty, akcesoria ochronne) by móc spełniać swoje marzenia o wykonywaniu doświadczeń w domu. W pakiecie premium dochodzi jeszcze karta AR, która przenosi eksperymenty do świata wirtualnego w technologii rozszerzonej rzeczywistości. Najlepsze jest jednak to, że użytkownicy Smart Bee mogą zapisać się na specjalny #SmartCamp, gdzie na platformie online będą eksperymentować pod okiem prawdziwych naukowców! To dopiero przygoda, jak znalazł na czas edukacji zdalnej i hybrydowej. Zapisy trwają – szczegóły znajdziecie tu.

Dowiedz się więcej o aplikacji Smart Bee tu.

BAZYLEK W SINFONII VARSOVII

O edukacyjnym projekcie muzyków z orkiestry Sinfonia Varsovia pisałyśmy szeroko tutaj. Warto jeszcze raz wspomnieć o serialu ze Smokiem Bazylkiem w roli głównej w zestawieniu na temat cyfrowej edukacji, bo to jeden z oryginalniejszych projektów łączących dziecięcy musical z nauką o instrumentach. Bazylek już teraz ma wielu fanów, a grono powiększa się z każdym nowym odcinkiem. Bonusem jest tu nauka przedszkolaków rozpoznawania własnych emocji, dzięki ciekawie skonstruowanej głównej postaci bajki.

Zacznijcie oglądać tu.

SUDOKU

Wybór dość oczywisty, z kategorii „proste i genialne”. Sudoku to jedna z najpopularniejszych gier logicznych świata – pobudza do myślenia i ćwiczy szare komórki. W aplikacjach dla dzieci ważne jest, by działały także offline, miały przyjazny interfejs, a w wersji bezpłatnej nie rozpraszały reklamami. Ta wersja spełnia wszystkie powyższe kryteria, więc bezpiecznie możecie ją zainstalować w telefonie swoim starszakom. Jeśli wolicie sudoku na komputer lub tablet, wypróbujcie darmową gierkę w zakładce New York Timesa z bardzo minimalistycznym interfejsem.

Podejmijcie wyzwanie tu.

WORD OF WONDERS

Klasyczna układanka słowna – czy jak kto woli – krzyżówka. Zapewnia wciągającą rozrywkę, a przy okazji dziecko uczy się pisowni, poznaje ciekawostki, główkuje nad literkowymi kombinacjami. Twórcy aplikacji WOW zarzekają się, że żadna inna krzyżówka nie pozwoli dowiedzieć się tyle na temat własnego języka! Naszym zdaniem to jedna z bardziej pożytecznych gierek edukacyjnych.

Zagrajcie tu.

DUR-MOLL.PL

Genialny portal dla uczniów szkół muzycznych, który z powodzeniem może edukować także dzieci z ogólnokształcących podstawówek. Oprócz części teoretycznej podzielonej na poziomy zaawansowania i zagadnienia, są tu wygodne zadania słuchowe, rozpoznawanie dźwięków, różne ćwiczenia muzyczne do odtwarzania, jak np. zgadywanki z gam i interwałów. Krótko mówiąc – możemy się umuzykalniać, nie mając w domu nawet cymbałków! Potrzebny będzie jedynie Flash Player i zaktualizowane wtyczki przeglądarki.

Więcej informacji znajdzie tu.

MATZOO

Niezastąpiona strona do nauki matematyki na poziomie wczesnoszkolnym. Przyjazny, skierowany do najmłodszych interfejs, spora liczba zadań, która dłuuuugo się nie wyczerpuje, i system motywacyjny wzorowany na świecie gier komputerowych (za prawidłowe odpowiedzi zbieramy „ananasy”), to główne zalety tego portalu. Do tego wersja ad-free strony jest dostępna w niewygórowanej cenie. Jeśli nie masz czasu przepytywać dziecka z tabliczki mnożenia – Matzoo zrobi to za ciebie.

Zadania rozwiązywać możecie tu.

POLSKA INSPIRUJE

O tym projekcie edukacyjnym nie sposób nie wspomnieć w naszym zestawieniu. Pod nazwą Polska Inspiruje kryje się interaktywna edukacyjna gra, w której poznajemy polską kulturę i słynnych Polaków. Są wśród nich dobrze znane postaci, takie jak Mikołaj Kopernik, ale i te nieoczywiste, jak Helena Rubinstein czy Mieczysław Bekker. Inicjatorem powstania gry jest fundacja Rodzice Przyszłości, a opracowali ją doświadczeni pedagodzy i specjaliści od dwujęzyczności u dzieci, wykorzystujący założenia Pozytywnej Pedagogiki, Aktywnego Uczenia Się i Globalnego Czytania. Bardzo fajny sposób na krzewienie wiedzy o naszej ojczyźnie i wybitnych Polakach.

Więcej informacji znajdziecie tu.

SEE MORE NELI REPORTERKI

Ikoniczna bohaterka wielu przedszkolaków i uczniów podstawówki, czyli Nela Mała Reporterka, to postać wyjątkowa. Na spotkania z nią dzieci ustawiają się w kilometrowych kolejkach, a każda nowa książka o podróżach jasnowłosej dziewczynki wyprzedaje się jak świeże bułeczki. Nela uczy wielu niesamowitych rzeczy – głównie z zakresu geografii, etnografii i biologii. Opisując swoje podróże, zahacza też o kulturoznawstwo i ochronę przyrody, więc ani się obejrzysz, jak twoje dziecko dzięki Neli zyska wiedzę na poziomie National Geographic. Na kartach książek Małej Reporterki znajdują się kody QR, które za pomocą tej apki można skanować – uruchamiają one fascynujące edukacyjne filmiki.

Aplikację ściągniecie tutaj.

ORTOGRAFIA DLA DZIECI

Z pisownią wyrazów jest jak z tabliczką mnożenia – trzeba ją wykuć. A skoro język polski należy do najtrudniejszych na świecie (przyjmuje się, że do biegłego posługiwania się nim jako natywnym, od urodzenia potrzebujemy przeciętnie 16 lat), warto wesprzeć się aplikacjami. Z Ortografią dla dzieci możesz bez wyrzutów sumienia włączać dziecku smartfona. Wprawdzie aplikacja jest płatna, ale dla nas wygrywa ze względu na fajny interfejs nawiązujący do szkolnego zeszytu.

Ortografię poćwiczycie tu.

A jakie są wasze patenty na edukację z użyciem nowych technologii? Podzielcie się w komentarzach!

Dodaj komentarz