Szwedzka Wioska

Szwedzka Wioska – plac zabaw dla dzieci w Wola Parku

Jest plac, jest zabawa!

Szwedzka Wioska – plac zabaw dla dzieci w Wola Parku
materiały prasowe

Plac zabaw powinien być niczym drzewo – bezpieczny i rozłożysty, dający schronienie i kryjówkę, ale też pretekst do nieskrępowanej zabawy i małpich wygłupów, zaplątania się w liany i sieci, zawiśnięcia wysoko w górze i spojrzenia na świat z najprzyjemniejszej i najbardziej twórczej perspektywy: z lotu ptaka!

Takim miejscem jest Szwedzka Wioska w Wola Parku, wyjątkowy plac zabaw dla dzieci od 1. roku życia do nastoletniości, w tym także dla tych z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, ruchu czy wyzwaniami neurorozwojowymi. Szumne otwarcie nastąpiło w połowie czerwca. Jeśli jeszcze tam nie byliście, koniecznie znajdźcie czas, by poobcować z tym niezwykłym miejscem, budzącym przemożną chęć do eksploracji i tworzenia. Macie ku temu przynajmniej kilka świetnych powodów. Już je wymieniam.

Nie ma nic lepszego ponad przestrzeń wypełnioną skrytkami, zjeżdżalniami i ukrytymi przejściami, które można na wiele sposobów sprawdzać, oglądać i włączać do wciąż zmieniającego się planu przygód. Drewniane domki, będące głównym elementem konstrukcji, nadadzą się do tego idealnie. Są one miejscem, gdzie dzieci mogą odpocząć, spotkać się i pobawić, a część z nich pełni dodatkowo funkcję kolejnych etapów w drodze na szczyt placu zabaw – do zjeżdżalni. W Szwedzkiej Wiosce dzieci napotkają także na wiele innych atrakcji, jak choćby bocianie gniazdo, tunele, wysokie i niższe, odpowiednie dla dzieci w każdym wieku zjeżdżalnie, a do tego zabawki sensoryczne i motoryczne, wyciszające i relaksujące po emocjonującej zabawie.

Plac zabaw Szwedzka Wioska otwarty jest na dzieci z niepełnosprawnościami, stąd wiele z umieszczonych weń atrakcji zostało przystosowanych do rozmaitych potrzeb. Przykładowo: niektóre elementy do wspinaczki czy zabawki motoryczne pomalowane zostały w kontrastowych kolorach, co pozwala dziecku niedowidzącemu na lepszą orientację w przestrzeni. Za pomocą tub dzieci mogą się bawić w nadawanie tajemnych komunikatów do tych zabawowiczów, którzy zostali na dole. W ten sposób dzieci niedowidzące i niewidome, które nie powinny wchodzić na wyższe partie placu zabaw, nie są wyłączane z zabaw i aktywnie w nich uczestniczą. Na dole znajduje się też dodatkowy domek, w sam raz dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową, także tych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Niemałą atrakcją będą liczne wzniesienia, które z jednej strony stanowić będą wyzwanie, z drugiej – dostarczą frajdy, satysfakcji z pokonanej przeszkody i tym samym zadziałają terapeutycznie.

Ze szczególną czułością pomyślano o dzieciach z niepełnosprawnością słuchu, bowiem cała konstrukcja placu opiera się na drewnie, które słynie ze swoich wibrujących właściwości i podatności na drgania powietrza. To w znaczny sposób ułatwia poruszanie się w terenie.

To, co szczególnie nas do Szwedzkiej Wioski przyciąga, to wszechstronność i otwartość, bo na jednej przestrzeni spotkać się mogą zarówno dzieci z niepełnosprawnościami, jak i kilkuletni odkrywcy czy nastolatki, i nikt z nich nie będzie się nudził. Dr Monika Skura, adiunkt w Katedrze Pedagogiki Społecznej i Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Warszawskiego, dostrzega w tym wielką wartość: Dzięki temu, że pociechy w różnym wieku i z różnymi potrzebami znajdą w Szwedzkiej Wiosce dla siebie atrakcje, mają możliwość integracji i wzajemnego włączania się w zabawę. W konsekwencji plac zabaw daje możliwość poznania siebie i różnorodności naszego społeczeństwa. Zauważa też, że neutralne kolory elementów placu nie przestymulują zmysłów dzieci z ADHD czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD).

Nie pozostaje wam nic innego, jak wypróbować plac zabaw Szwedzka Wioska na własnej skórze. Pobawić się w Lassego, Madikę, Ronję czy innego bohatera książek Astrid Lindgren i zanurzyć w uciechach po koniuszki.

Szwedzka Wioska mieści się na pierwszym piętrze w Wola Parku, przy ul. Górczewskiej 124 w Warszawie, obok sklepu TK Maxx. Korzystanie z placu zabaw jest bezpłatne.

Dzieci w Szwedzkiej Wiosce powinny być m.in. pod stałą opieką swoich dorosłych opiekunów, korzystać z atrakcji dostosowanych do ich wieku oraz nie blokować przejść. Podczas analizy Centrum Kontroli Placów Zabaw pod kątem poziomu bezpieczeństwa, Szwedzka Wioska uzyskała certyfikację „bardzo bezpieczny”.

Materiał powstał we współpracy z Wola Parkiem. 

Dodaj komentarz