szorty w Ładne Bebe

PiS ignoruje dyrektywę ojcowską

O tym jak „Strategii Demograficznej 2040” łamie zobowiązanie wobec Parlamentu Europejskiego

PiS ignoruje dyrektywę ojcowską
materiały prasowe

Kto ma się opiekować dziećmi? – pyta wyzywająco OKO.press. W swoim nowym reportażu portal podejmuje temat dyrektywy ojcowskiej i faktu jej ciągłego ignorowania przez PiS. Państwa unijne zobowiązane były do jej wdrożenia do 2 sierpnia 2022 r.

Jak podaje w swoim reportażu portal OKO.press, w „Strategii Demograficznej 2040” rząd Prawa i Sprawiedliwości pomija dyrektywę ojcowską, mimo zobowiązań poczynionych w Unii Europejskiej.

Wedle tych zobowiązań, każde z rodziców powinno mieć dla siebie nieprzekazywalną część urlopu rodzicielskiego, powiększoną z dotychczasowych dwóch tygodni do dwóch miesięcy, a dokładniej – 9 tygodni. Dyrektywa ojcowska wyrażała także konieczność wprowadzenia opcji pracy zdalnej lub hybrydowej. Brała też pod uwagę inne formuły opieki, np. urlop w razie konieczności zaopiekowania się seniorami (w ilości pięciu dni w roku).

OKO.press cytuje profesor Irenę E. Kotowską z Instytutu Statystyki i Demografii, wypowiadającą się na temat „Strategii Demograficznej 2040”.

Zgodnie z jej opinią: PiS ignoruje dyrektywę ojcowską PE, mimo że termin jej wdrożenia minął. Skupia się na opiece kobiet nad dziećmi. Dyskryminuje ojców. Nie mówi o rodzicielstwie, ale o macierzyństwie. Autorka dodaje także, że rząd pomija w tekście strategii dzieci z niepełnosprawnościami i związki pozamałżeńskie.

Dokument zawiera także opinię głoszącą, że zwiększenie dzietności nawet kosztem możliwego okresowego wycofania z rynku pracy części kobiet o preferencjach na dom i rodzinę w celu wychowania dzieci, może być inwestycją społeczną o istotnym znaczeniu dla długoterminowych możliwości rozwoju gospodarczego.

Polski rząd nadal nie wprowadził dyrektywy unijnej. Złamał w ten sposób zobowiązania wobec Parlamentu Europejskiego. Jak konkluduje prof. Kotowska: Nie mówi się nic o terminie wprowadzenia tej dyrektywy. Nie ma mowy o promowaniu większego zaangażowania się ojców w opiekę nad dzieckiem.

Wszystkie newsy znajdują się w kategorii SZORTY.

Dodaj komentarz