asd
Litwa, Łotwa i Estonia to nie tylko trzy sąsiadujące z sobą, trochę anonimowe i nieciekawe państewka, jak je nam opisywał pan od geografii. Tam się tworzy wybitny design, tam powstają piękne książki, tam pojedziemy na kulturalny trip po galeriach.
Prześwietlamy dla was, pod kątem kultury i zjawisk, trzy kolejne fascynujące kraje, z którymi trudno się po takich badaniach rozstać. Po Japonii i Francji, ruszamy do naszych nadmorskich rodaków, by skrzętnie przeszukiwać sieciowe zasoby, buszować w księgarniach, szurać palcami po tkaninach, sycić się litewską, łotewską i estońską estetyką. W drogę! A do słuchania polecamy repertuar pewnego estońskiego wywrotowca, rapera Tommy’ego Casha.
*
DESIGN
Na Łotwie, Litwie i w Estonii projektanci nie ustają w wysiłkach, by stworzyć dla dzieci świetnej jakości przedmioty o unikalnej estetyce. Twórcy prześcigają się w pomysłach, bazując zawsze na naturalnych materiałach i bezpieczeństwie użytkowania. Do tego dodają swój charakterystyczny sznyt i fantazję. Tak właśnie powstają krzesełka-wilki łotewskiego studia Rijada, hamaki Manu Nest wykonane z lawy wulkanicznej projektu Raimondsa Cirulisa, rowery do balansowania łotewskiej marki Brum Brum, estońskie huśtawki Tipitiri, kiwaczek i bączek projektantki Laury V pochodzącej z Litwy oraz dobrze u nas znane, drewniane figurki Mielasiela z Litwy. Tyle dobrodziejstwa!
*
MODA
Wyrafinowana prostota od Muku, kolor i szeleszczące tkaniny w kolekcjach Mummymoon, miękkie wełny od Ingugu – a to tylko początek długiej listy nadbałtyckich marek, które zrobiły na nas wrażenie. W stylu charakteryzującym je wszystkie jest pewna tajemnica, coś nieodgadnionego i baśniowego, i chyba to tak nas pociąga w pięknie sfotografowanych lookbookach. Wam też radzimy mieć oko na nowe poczynania wymienionych marek, jak również przyjrzeć się Aristocrat Kids, Amiki Children, Xenii Joost i Bebe Organic.
*
ILUSTRACJA
Klasyczna litewska, estońska i łotewska ilustracja ma w sobie sporo wspólnego z polską. Podobna wrażliwość autorów, zamaszystość kreski, czułość w odwzorowywaniu gestów i mimiki oraz symbolika przekazu. Prace Albiny Makūnaitė, Birutė Žilytė, Algirdasa Steponavičiusa czy Stasysa cechuje prymitywizm. Arūnas Tarabilda i Telesforas Kulakauskas rysują już łagodniej, delikatnie dobierając kolory i zmiękczając kanciastość postaci. To bardzo szeroka dziedzina, dlatego radzimy rozpocząć znajomość z tematem od wizyty na tej i tej stronie.
*
KUKUMUKU
Wybierając się z dziećmi do Wilna, nie zapomnijcie odwiedzić Kukumuku, czyli zaprojektowanej w 2014 roku, specjalnie dla rodzin z dziećmi, przez Plazma Architecture Studio przestrzeni mieszczącej w sobie teatr i restaurację. Założeniem twórców było zbudowanie miejsca, w którym czuć się będziemy równie błogo, jak w słoneczny niedzielny poranek. Dlatego też Kukumuku jest jasne, przestrzenne i zachęcające do eksplorowania. Jest się na co powspinać, na co pogapić i skąd zeskoczyć. Znużeni aktywnością udajemy się pod scenę, na której regularnie odbywają się spektakle dla najmłodszych. Głodni? Na to też Kukumuku ma odpowiedź – w budynku działa restauracja, serwująca zdrowe posiłki dla strudzonych odkrywców. Wpadajcie!
*
A co wam najcieplej kojarzy się z Litwą, Łotwą i Estonią? Co znacie i cenicie? Czekam na wasze tropy.
*
Tekst: Dominika Janik