co robić z dziećmi

Co robić z dziećmi w lutym?

Jemy pączki pod kaktusami!

Co robić z dziećmi w lutym?

Halo, luty! Brzmi prawie jak koniec zimy, ale i zapowiedź, na dalekim horyzoncie, wiosny. Zależy, kto czego szuka. Nudzić się wam nie damy.

Bardzo chciałam, pisząc te słowa, zobaczyć na pasku wiadomości informację, że od jutra otwierają się muzea, galerie i kawiarnie. I bang! Właśnie ogłoszono, że możemy wrócić do placówek kultury, dobre i to! Będzie nam ciut łatwiej dotrwać do wiosny, słońca, szkoły stacjonarnej. Oto garść pomysłów, wydarzeń, inspiracji, które wam ten luty rozświetlą. I nie tylko w opcji online!

PORANEK POD PALMĄ

Zaczynamy od oderwania się od ekranów i przewietrzenia głów – kierunek: palmiarnie i szklarnie w ogrodach botanicznych. Przebywanie wśród tropikalnych roślin i wpatrywanie się w kolorowe strelicje czy storczyki to niezłe panaceum dla tych, którzy do fanów zimowej szarugi nie należą. Szukajcie palmiarni w waszych miastach, niektóre z nich (Poznań, Łazienki Królewskie w Warszawie) są tymczasowo zamknięte, ale nie wszystkie – polecamy oranżerię w ogrodzie Botanicznym w Powsinie, w której nadal działa też kawiarenka! Jeśli macie więcej czasu, obowiązkowo zróbcie wycieczkę do Łodzi – tutejsza palmiarnia w najstarszym łódzkim parku Źródliska to żywy zabytek, ponad stuletnie palmy i bananowce. Halo, Śląsk, tu czeka na was wciąż otwarta Palmiarnia w Wałbrzychu!

Oranżeria w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie czynna codziennie, godz. 10-15:00

Palmiarnia w Łodzi: wt-pt, godz. 11-16:00, w weekendy: godz 9-16:00

Palmiarnia w Wałbrzychu: pon-czw, godz. 12-16, pt-ndz, godz 10-16:00

SMACZNY CZWARTEK

Smaczny, nie tłusty. Na bok skojarzenia z wagą, cukrem, tłuszczem, wyrzutami sumienia. Ten rok nie odpuszcza, to my odpuśćmy sobie i ku uciesze oka i podniebienia idźmy z dziećmi na pączki. Nawet, jeśli trzeba stanąć w kolejce! A skoro to raz w roku, celujmy w te naj! Warszawa ma szczęście, bo w MOD Donuts zagościł król Alp, czyli pączek z dziurką Bombardino, z bitą śmietaną, który powstał we współpracy z Gosią Mintą. Łapcie go bo zaraz zniknie! W Tłusty, przepraszam, w Smaczny Czwartek 11 lutego słodkości z dziurką nie zabraknie.

MOD Donuts, ul. Oleandrów 8 i Paryska 37, Warszawa

CHOPIN NA ZOOMIE

Rozsmakowani w pączkach, teraz smakujmy muzykę i to od lat najmłodszych – zadba o to Muzeum Fryderyka Chopina. Mała Akademia Chopinowska zaprasza w lutym na kolejne zajęcia dla 4-6 latków. Tym razem zanurzymy się nie tylko w świat muzyki, ale i malarstwa. Zastanowimy się też, o czym śpiewa fortepian podczas zabaw dźwiękiem i słowem. Koncertowo!

Zajęcia odbędą się 6 i 20 lutego, szczegóły tu

BANKSY W POLSCE!

A skoro już jesteśmy w temacie sztuki i kultury, proszę państwa, oto hit tej wiosny, trzymamy kciuki, by żadne lockdowny go nie pokrzyżowały. W Centrum Praskim Koneser od 12 lutego możecie zobaczyć wystawę „The Art of Banksy. Without Limits”. Do industrialnych przestrzeni zawita ponad 100 prac tajemniczego artysty grafitti, którego nikomu przedstawiać nie musimy. Swoją drogą Warszawa nie pogardziłaby małym, niedozwolonym wpisem na elewacji w wykonaniu Banksy’ego…

Bilety i szczegóły tu

PORANKI ARTYSTYCZNE Z MUZEUM PANA TADEUSZA

Hej, wrocławianie! Otwieramy w kuchni, pokoju, przedpokoju artystyczną pracownię. Jeśli zajęcia będą online, potrzebne jest wam wifi, ekran i spacer do Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, by odebrać swoje pudełko z materiałami na zajęcia. Jest jednak nadzieja na zajęcia stacjonarne, sprawdzajcie na bieżąco! Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12, a w lutym czekają na was artystyczne wyzwania: sztuka ebru – malowanie na wodzie, warsztaty iluminatorskie, zajęcia z cyjanotopii, oraz ceramika. Brzmi bardzo twórczo!

zajęcia odbędą się 6, 13, 20 i 27 lutego, a szczegóły tu

WITAMY NOWY ROK CHIŃSKI

Muzeum Etnograficzne znów otworzy swoje drzwi, choć warsztaty najprawdopodniej będą nadal odbywać się online. Nie przeszkadza to w celebracji nowego roku chińskiego, który rozpocznie się 12 lutego. Kim był Nefretytowy Cesarz i 12 zwierząt w wyścigu do niebiańskiego pałacu? Jakie legendy związane są z chińskim kalendarzem? Czekajcie na odpowiedzi 13 lutego.

zajęcia odbędą się 13 lutego, godz. 15:00, szczegóły tu

RÓŹNE POCZĄTKI TEGO SAMEGO ŚWIATA

Jeśli zadajecie sobie ostatnio więcej pytań egzystencjalnych, to dobrze. A jeśli macie u boku małą ciekawską istotę, która pyta o początki naszego świata, tym lepiej – obejrzyjcie trzy filmiki wyreżyserowane przez Julię Szmyt (reżyserkę między innymi Piaskowego Wilka w Teatrze Lalka). Czy Wielki Wybuch był bardzo głośny? Zaraz, zobaczmy…

Trzy filmy dostępne są tu

KOCHAJMY SIEBIE I KOTY

I nie tylko 14 lutego, rzecz jasna. Na randki bez dzieci w restauracji się nie zapowiada, te walentynki spędzamy rodzinne. Być może pod kocem lub pod kotem – futrzaści przyjaciele obchodzą też swój dzień w tym miesiącu. Połączmy więc siły na jednej kanapie. W programie: domowe lizaki w wersji more is more (przepis tu) i zdrowsze, miodowe (przepis tu), oraz oglądanie kocich klasyków: „Aryskotraci”  (rok 1970!) oraz „Jak zostać kotem” z Kevinem Spacey.

A jakie wy macie plany na luty? Piszcie w komentarzu, chętnie przygarniemy każdą inspirację!

Dodaj komentarz