szorty w Ładne Bebe

5 sposobów, w które Meta rujnuje zdrowie psychiczne młodzieży

Dawny Facebook ma kłopoty: spłynęły pozwy od 42 amerykańskich stanów

5 sposobów, w które Meta rujnuje zdrowie psychiczne młodzieży
materiały prasowe

Aż 42 amerykańskie stany, w tym Kalifornia i Nowy Jork, pozwały Meta Platforms Inc. (wcześniej: Facebook) za niszczenie zdrowia psychicznego młodych użytkowników mediów społecznościowych. Jak można przeczytać w aktach oskarżenia, Meta posądzana jest o świadome, celowe i pozbawione skrupułów projektowanie funkcji na Instagramie i Facebooku uzależniających dzieci od aplikacji. Magazyn Wired przyjrzał się uważnie ich mechanizmom, co może pomóc rodzicom i opiekunom rozprawić się z tym pięciogłowym smokiem (5 głów od 5 uzależniających funkcji).

Pomimo przytłaczających badań wewnętrznych, niezależnych analiz ekspertów i publicznie dostępnych danych Meta nadal odmawia rezygnacji z korzystania ze szkodliwych funkcji i bagatelizuje ich uzależniający wpływ na zdrowie psychiczne młodych użytkowników – głosi główny pozew skierowany do Mety.

CO NA TO META?

Jak się pewnie spodziewacie, Meta wytacza poważne obronne działo, powołując się na ponad 30 narzędzi, takich jak kontrola rodzicielska i ograniczenia użytkowania mające wspierać młodych użytkowników. Winę przenosi na frustrujące młodzież pogłębiające się nierówności dochodowe i trudny dostęp do opieki psychiatrycznej.

W skardze znajduje się zapis o tym, że platforma nielegalnie gromadzi dane o dzieciach poniżej 13 roku życia bez zgody rodziców. Wyodrębniono w nim także pięć najbardziej szkodliwych i manipulujących funkcji, skłaniających młodzież do kompulsywnego i długotrwałego korzystania z Instagrama. Magazyn Wired gruntownie je zbadał i opisał, tworząc tym samym świetne narzędzie do zidentyfikowania negatywnego wpływu na dzieci oraz wdrożenia niezbędnego wsparcia.

PIĘĆ GŁÓW SMOKA

#1 Algorytmy rekomendacyjne

W pozwach jest informacja o tym, że Meta zaprojektowała algorytmy Instagrama określające, jakie treści użytkownicy widzą w swoich kanałach. Wszystko po to, aby skutecznie ich przyciągnąć. Szeregując posty na wallu w kolejności od największego spodziewanego zainteresowania, a nie chronologicznie, Meta wykorzystuje znane w psychologii zjawisko zmiennych harmonogramów nagród. Ta taktyka zmienia kanały SoMe w automat do gry i sprawia, że młodzież wciąż powraca, by scrollować stronę (a w rzeczywistości po uzależniające wyrzuty dopaminy w reakcji na ciekawe dla nich treści).

#2 Lajki

Tutaj objawi się obłuda Mety na poziomie… meta. Otóż naukowcy pracujący dla Instagrama odkryli, że sposób, w jaki aplikacja zachęca nastolatków do porównywania się z rówieśnikami i kwestionowania siebie, jest bardziej szkodliwy dla zdrowia psychicznegoniż cyberprzemoc. Oczywiście zachowała tę wiedzę dla siebie i czyniła z niej użytek aż do 2021 r., kiedy to była pracowniczka Frances Haugen ujawniła potwierdzające te fakty dokumenty.

#3 Powiadomienia

Nic tak jak one nie rozprasza uwagi i nie kusi do przerwania aktywności. Chociaż Instagram dodał funkcje, które umożliwiają użytkownikom wstrzymywanie powiadomień, opcje te są zaprojektowane w manipulujący sposób. Ponadto, sformułowanie opcji w ustawieniach Instagrama jest tak skonstruowane, by wywierać presję na użytkownikach, aby wciąż otrzymywali powiadomienia, nawet po próbie ich wyłączenia.

#4 Filtry

Filtry poprawiające wygląd, takie jak te, które wygładzają zmarszczki i skazy, promują nieosiągalne ideały ciała i przyczyniają się do zaburzeń odżywiania wśród nastolatków.

#5 Stories

Efemeryczne treści, takie jak Stories, dostępne do oglądania tylko przez 24 godziny, silnie uzależniają użytkowników do stałego spoglądania w aplikację. W pozwach zwrócono też uwagę na systemem nieskończonego przewijania kanałów Instagrama, który stale ładuje nowe treści. To sprawia, że nigdy nie przychodzi poczucie, że użytkownik zobaczył już wszystko.

EUROPA MILCZY

Na ten moment żaden z krajów europejskich nie zdecydował się zaskarżyć Mety w sprawie bezprawnego zarządzania danymi dzieci czy działania na szkodę ich zdrowia psychicznego. Jest jednak wielce prawdopodobne, że precedens ośmieliłby także innych do składania pozwów.

Wszystkie ważne informacje znajdziecie w kategorii SZORTY.

Dodaj komentarz