kino dzieci przegląd książek

5 lektur tuż przed Kinem Dzieci

Czytamy i oglądamy

5 lektur tuż przed Kinem Dzieci

Szykuje się tydzień w kinie, a wy nie gotowi? Zajrzyjcie na książkowy regał, bo w programie tegorocznej edycji festiwalu Kino Dzieci aż roi się od adaptacji ukochanych lektur.

Zanim ruszycie szturmem na filmowe seanse Kina Dzieci, przeczytajcie książki, na postawie których nakręcono filmy wypełniające przebogatą sekcję „Z nosem w książkach”. Znajdziecie tam 35 filmów, głównie animowanych krótkometrażówek, ale i kilka pełnometrażowych filmów aktorskich. Tak więc zadowolenie dotyczyć będzie wszystkich grup wiekowych: i najmłodszych kinolubów, i trochę starszych, i tych, które już zapomniały, ile mają lat. Część filmów przenoszących na wielki ekran książkową historię znalazło też swoje miejsce w sekcji Panorama, a kilka także w Konkursie Głównym. Sprawdźcie naszą ulubioną, wytypowaną absolutnie subiektywnie piątkę tytułów, na podstawie których nakręcono jedne z najciekawszych filmów 5. edycji festiwalu Kino Dzieci. Mamy prawie 2 tygodnie, żeby ładnie przygotować się do wydarzenia. Zacznijmy już dziś!

*

„Proszę mnie przytulić”, Przemysław Wechterowicz, ilustracje: Emilia Dziubak, Wydawnictwo Ezop

Nie ma to jak rodzinne rozmowy o życiu, a więc łowieniu ryb, wycieczkach kajakiem, lękach, bezpieczeństwie, potrzebie wolności czy o największym i najniebezpieczniejszym z wrogów – o człowieku. W relacji pomiędzy Tatą Misiem i synem Niedźwiadkiem dzieje się dużo i dobrze, bo jest sztama, zrozumienie, empatia i typowo misiowe, kudłate lubienie, więc roztrząsanie tych najbardziej trywialnych spraw odbywa się w atmosferze miłości i zaciekawienia sobą nawzajem. Bez pouczania, za to z uczeniem się od siebie. Potraktujcie książkę jako wstęp do tego zawiłego świata, a pięć krótkometrażowych animacji w reżyserii Mateusza Jarmulskiego, tworzących Przytul mnie – zestaw filmów krótkich, jako jego malownicze rozwinięcie.

Informacje o filmach Kina Dzieci inspirowanych książką „Proszę mnie przytulić” znajdziecie tu: „Beksa lala”, „Operacja weekend”, „Potwory”, „Ten wyjątkowy dzień”, „Cała naprzód”.
Książkę zaś namierzycie tu.

*

„Przygody Pippi”, Astrid Lindgren, ilustracje: Ingrid Vang-Nyman, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Uwielbiam dzieciaki, które czytają o Pippi. Jeśli tymi dzieciakami są chłopaki, jak na przykład kilkuletni synkowie zaprzyjaźnionej z Ładnebebe fotografki Lidki Dzwolak, to już jest mi zupełnie bajecznie. „Przygody Pippi”, po które chętnie sięgają Józek i Jurek, to przepastne ponad 300-stronicowe tomiszcze, które mieści w sobie 3 opowieści: „Pippi Pończoszankę”, „Pippi wchodzi na pokład” oraz „Pippi na Południowym Pacyfiku”. Ten zuchwały rudzielec niejednokrotnie udowodni, jaki jest silny – fizycznie i psychicznie, że potrafi ozłocić złodziei, którzy usiłowali wykraść torbę pełną monet, zapleść jedną ręką warkocz, a drugą zapinając kaftanik i jeszcze wiele innych pożytecznych rzeczy. Zobaczcie Pippi w akcji na ekranie podczas festiwalu Kino Dzieci – w repertuarze pojawią się aż dwa filmy inspirowane postacią rezolutnego superrudzielca.

Informacje o filmach Kina Dzieci zainspirowanych postacią Pippi znajdziecie tu: „Pippi Pończoszanka” oraz „Powrót Pippi”.
Książkę zaś namierzycie tu.

*

„Basia i biwak”, Zofia Stanecka, ilustracje: Marianna Oklejak, Wydawnictwo Egmont

I znów silna dziewczęca jednostka, z głową w chmurach, a jednocześnie mocno osadzoną na karku. Robi co chce i niczego się nie boi, uwielbia zoo, żelki i biwakowanie, nawet gdy pada, a pada niemiłosiernie. Basia wie, że ten deszcz kiedyś ustąpi miejsca słonecznej pogodzie i już wszystko będzie dobrze. Dlatego napina się tylko troszkę, na momencik, tak zapobiegawczo. Najpierw przy stole, gdy okazuje się, że jej rodzice ZNÓW nie poczynili żadnych wakacyjnych planów. A potem? Potem będzie miewała nachmurzone czółko, ale namiot i śledzie, i zbieranie chrustu, i tata rozpalający ognisko – wszystko to robi jej ciepło w brzuchu. Zobaczcie te i inne przygody Basi na festiwalu Kino Dzieci. W Basiowym bloku animacji znajduje się aż 5 opowieści, tyle uciechy!

Informacje o seansach Kina Dzieci inspirowanych historią Basi znajdziecie tu: „Basia i biwak”, „Basia i Anielka”, „Basia i Dziadkowie”, „Basia i nowy braciszek”, „Basia i upał w zoo”.
Książkę zaś namierzycie tu.

*

„Ariol. Wszyscy jesteśmy osiołkami”, Emmanuel Guibert, ilustracje: Marc Boutavant, Wydawnictwo Adamada

Jakże to kojąca świadomość, że wszyscy jesteśmy osiołkami. Ach, żeby tak jeszcze niebieskimi do kompletu! Ariol, główny bohater serii komiksów Emmanuela Guiberta o zbuntowanym szkolniaku i jego zabawnych ziomkach, debiutuje na wielkim ekranie i to aż w 5 animacjach w reżyserii Hélène Friren. Zdąży zakochać się w krowie Petuli i zezłościć na sprzątającą dom z zalegających rupieci mamę, a potem ukochać ją za to, że podrzuciła mu pomysł na zadane w szkole opowiadanie, zakradnie się z kumplami na plac budowy i wpadnie do ulubionej księgarni poczytać komiksy. Chodźcie zobaczyć!

Informacje o seansach Kina Dzieci inspirowanych historyjkami o Ariolu znajdziecie tu: „Wyprzedaż garażowa”, „Przemykający Raboul”, „Plac budowy”, „Pan Begossian”, „Bogini miłości”.
Książkę zaś namierzycie tu.

*

„Rok z Findusem”, Eva-Lena Larsson i Kennert Danielsson, ilustracje: Sven Nordqvist, Wydawnictwo Media Rodzina

Od kiedy Findus posiadł dar mowy, nie ustaje w wysiłkach, by nieco rozruszać i rozbawić samotnego staruszka Pettsona do łez. Zresztą, przychodzi mu to bez trudu. Budowanie deszczomierza, konstruowanie rękawa wiatrowego, smażenie naleśnikowego tortu czy przygotowywanie gwiazdkowego przyjęcia-niespodzianki – to tylko parę z kocich pomysłów na rozciągnięcie Pettsonowych ust w szerokim uśmiechu. Na festiwalu Kino dzieci macie szansę zobaczyć 2 filmy inspirowane tą niesamowitą przyjaźnią. Nie przegapcie!

Informacje o seansach Kina Dzieci inspirowanych historią o Pettsonie i Findusie znajdziecie tu: „Pettson i Findus – najlepsza gwiazdka”, „Pettson i Findus – mały kłopot, wielka przyjaźń”.
Książkę zaś namierzycie tu.

*

Tutaj znajdziecie nasze rekomendacje filmowe i wybrane wydarzenia towarzyszące Kinu Dzieci.

Zdjęcia: Lidka Dzwolak
Tekst: Dominika Janik