pielęgnacja wyprawka

5 ekotipów dla mam niemowlaków

Kilka rozwiązań do przemyślenia i wdrożenia w życie

5 ekotipów dla mam niemowlaków
Jagoda Gramala

Jak w świecie nadmiaru znaleźć złoty środek z myślą o dziecku, ale też o środowisku? Mamy dla was kilka tipów, jak być eko krok po kroku. Wiemy, że codzienność z niemowlakiem bywa trudna, więc zachęcamy, by działać świadomie i w zgodzie ze sobą.

Ile mam, tyle dróg do bardziej zrównoważonego podejścia. Nie znamy złotej recepty i chyba nawet nie czujemy potrzeby, by ją znaleźć. Za to nasze doświadczenie pokazuje, że jest kilka wątków szczególnie wartych przemyślenia pod kątem proekologicznych rozwiązań w życiu, a w życiu z niemowlakiem w szczególności.

Dokonując wyborów, kierujemy się myślą o dobrostanie planety, mając na uwadze przyszłość naszych dzieci. Z tego względu ważna jest zrównoważona produkcja, korzystanie z czystej energii i ograniczenie generowania śmieci, np. poprzez zamianę plastiku na naturalne biodegradowalne materiały. Za to cenimy pieluszki marki Moltex, z którą przygotowałyśmy krótki przewodnik o ekowyborach w życiu mamy. Podrzucamy je zebrane w 5 punktów, licząc, że będą dla was ułatwieniem i inspiracją. Bo właśnie o ułatwianie, a nie o utrudnianie chodzi!

Jak bycie eko przy dzieciach wygląda w praktyce – sprawdzamy z Agnieszką Gill-Goralczyk, mamą trójki, w tym rocznej Oli. Agnieszka już na etapie oczekiwania na pierwsze dziecko zdecydowała się wprowadzić przyjazne środowisku rozwiązania w swojej rodzinie. Z perspektywy uważa, że wiele z nich przychodzi intuicyjnie, bez większych trudności organizacyjnych. Co więcej, z każdym rokiem (i przy każdym kolejnym dziecku) może być to jeszcze prostsze.

MINIMALIZM

Niemowlak do szczęścia potrzebuje naprawdę niewiele. Pełny brzuszek, ciepło i bliskość rodziców to podstawa, wszystko inne to kwestia wyborów. Zamiast 10 kocyków w pełnej gamie kolorystycznej możesz wybrać jeden – za to ten najpiękniejszy, z naturalnej tkaniny, który posłuży przez lata. To samo tyczy się zabawek. Stawiaj na jakość nad ilość. Drewniany gryzak czy kolorowa grzechotka od małej polskiej manufaktury dadzą tyle samo radości, co worek plastikowych akcesoriów. Co więcej, dla dzieci wszystko jest na swój sposób nowe i fascynujące. Dlatego też pozwól im bawić się tym, co już macie w domu. Kuchenna miska i łyżka to baza domowego Montessori!

Jak to wygląda u Agnieszki?

Moje doświadczenie pokazuje, że bycie eko z niemowlakiem jest o wiele łatwiejsze, niż przy starszych dzieciach. Dlatego warto pielęgnować te dobre nawyki od samego początku. Później dzieci zaczynają mieć swoje wizje idealnej zabawki czy wymarzonego ubrania, zwykle pod wpływem rówieśników. Więc póki to pusty karton jest źródłem zabawy – korzystajmy!

PLANOWANIE

Doskonale wiemy, że w macierzyństwie nie wszystko jest kwestią organizacji, ale są tematy, w których warto włączyć tryb „tabelka” i spróbować planować. Z korzyścią dla portfela, zdrowia i planety. Tygodniowy jadłospis dla rodziny, choćby pobieżnie przygotowany, to wskazówka przy robieniu przemyślanych i oszczędnych zakupów. Tym sposobem wykorzystacie też to, co już jest w lodówce. Mówimy głośne „nie” marnowaniu jedzenia. Planowanie to także bycie przygotowaną na różne punkty w rozkładzie dnia. Żeby nie korzystać z plastikowych torebek – w koszu wózka miej ze sobą zawsze płócienną torbę i kilka mniejszych torebek na owoce i warzywa.

Jak w temacie planowania odnajduje się Agnieszka?

Mając trójkę dzieci, wiem, w ile tematów, często zaskakujących, musi zagłębić się młoda mama. Szczególnie, gdy zależy nam, by wybierać przyjazne dla środowiska rozwiązania. I bardzo doceniam, że w wielu tematach zorientowałam się, jeszcze będąc w ciąży – na spokojnie i z dystansem. Dzięki temu dokładnie wiedziałam, czego szukać, kompletując wyprawkę i na kolejnych etapach, np. przy wyborze naczyń dla dzieci. To są drobne rzeczy, które ułatwiają nam codzienność. 

RECYKLING

Nie kupuj czegoś, do czego nie masz pełnego przekonania. A gdy już zdecydujesz się na zakup – sprawdź, czy możesz dostać to z drugiej ręki. Paczkę za małych ubranek i zabawek, z których wyrosło już dziecko, warto również ponownie puścić do obiegu. Z pewnością ucieszą jeszcze niejednego malucha! Drugie życie możesz dać także… niedojedzonym potrawom. Nietkniętą owsiankę ze śniadania przerób na placuszki na przekąskę w ciągu dnia poza domem. Nawet gdy uda wam się zredukować wytwarzanie śmieci do minimum, to w domu i tak będą pojawiać się odpadki. To, czego nie da się użyć ponownie (jak szklanych słoików czy kartonów) – segregujcie. Zachęcamy do włączenia w ten proces już najmłodszych, może udzieli wam się ich entuzjazm przy dzieleniu śmieci według kolorów pojemników.

Tip Agnieszki w tym temacie:

Naszym sposobem na ograniczenie śmieci jest, paradoksalnie, metoda BLW. Nie kupujemy słoiczków, gotujemy wspólne posiłki dla wszystkich domowników. Najmłodsza Ola dostaje to, co jemy my, w dostosowanej do swoich możliwości formie i np. bez dodatku soli czy cukru. Tym sposobem nie ma problemu z niedojedzonym posiłkiem, bo zawsze znajdzie się kolejny chętny na pieczone warzywa czy porcję makaronu.

PRZEMYŚLANE WYBORY

Wybieraj marki odpowiedzialne wobec środowiska, sięgaj po naturalne surowce bezpieczne dla ekosystemu i twojego dziecka. Szukaj specjalnych oznaczeń i certyfikatów, które potwierdzają standard i są pomocą przy wyborze produktów. Znak jakości GREEN BRANDS przyznawany jest markom, które produkują w sposób bezpieczny dla środowiska i działają konsekwentnie na rzecz ochrony zasobów naturalnych i zrównoważonej jakości życia. Pieluchy Moltex po raz trzeci z rzędu otrzymały to odznaczenie, a ich jakość potwierdzana jest przez wiele niezależnych organizacji. Zarówno w zakresie produkcji (wykonane z wykorzystaniem 100% ekologicznej energii, z opakowaniami pochodzenia roślinnego), jak i łagodności dla skóry. Nie zawierają substancji szkodliwych, są przetestowane klinicznie, a dzięki wykorzystanym naturalnym surowcom gwarantują minimalne ryzyko wystąpienia alergii.

KAŻDRY KROK SIĘ LICZY

Nie musisz być ekomamą na 100%. I tak masz bardzo dużo na głowie, mając w domu niemowlaka! Każda mała zmiana w stylu życia ma znaczenie, dlatego wprowadzaj je w swoim rytmie, krok po kroku. Zupełna rewolucja może być zbyt angażująca i zniechęcić do jakiejkolwiek reorganizacji. Twoje zasoby są ważne, dlatego jeżeli nie czujesz się gotowa na buszowanie w second handach – OK, może znajdziesz to, czego potrzebujesz w ofertach lokalnych marek albo w produkowanych w zrównoważony sposób kolekcjach sieciówek? Pomyśl, jakie zmiany są zgodne z twoim stylem życia, i pozwolą ci na podejmowanie świadomych wyborów bez stawiania całego rodzinnego świata na głowie.

Agnieszka dodaje: Myślę, że wprowadzanie zmian stopniowo, sprawdzanie, jak działają dane rozwiązania w naszej rodzinie, daje większe szanse powodzenia. A gdy 100 osób zdecyduje się na kilka drobnych zmian w swoim stylu życia, to znaczy to dla środowiska więcej, niż gdy jedna odważy się na zmianę od A do Z.

*

Mamy niemowlaków – jakie są wasze sposoby na bycie eko? Co sprawdza się w waszych domach? Każdy tip to inspiracja do zmiany!

Artykuł powstał we współpracy z marką Moltex.

Dodaj komentarz