konkurs

Znamy zwycięzców trzeciej edycji konkursu „Ogródki ze smakiem”

Finał konkursu Electrolux

Znamy zwycięzców trzeciej edycji konkursu „Ogródki ze smakiem”
Ania Walterowicz

Czy znacie konkurs dla przedszkoli „Ogródki ze smakiem”? Właśnie poznaliśmy zwycięzców trzeciej edycji tej wyjątkowej akcji, dzięki której przedszkola z całej Polski zyskują piękne ogródki warzywne, a coraz więcej dzieci ma szansę nie tylko rozwijać pożyteczną ogrodniczą pasję, ale też uczyć się o zasadach zdrowej diety pełnej warzyw i owoców.

Ogrodnicza inicjatywa

Wszelkie idee mające na celu edukację przyrodniczą, czy też związaną ze zdrowym odżywianiem dzieci, cieszą się aprobatą naszej redakcji. Ale ten konkurs lubimy szczególnie – kończy się on bowiem nie jedną nagrodą, a kilkudziesięcioma, ponadto ma wyjątkowe walory edukacyjne. Dwie poprzednie edycje inicjatywy „Ogródki ze smakiem” pokazały, że dzieci chętnie sięgają po warzywa i owoce, które osobiście pielęgnują i których same doglądają. Dlatego organizatorzy kolejnej odsłony tej akcji uważają, że ogródki warzywne to wyjątkowa forma edukacji i zarazem inspirowania do aktywnego spędzania czasu na pielęgnacji roślin, wyrabiania zrównoważonych nawyków żywieniowych i kulinarnych wśród dzieci.

O „Ogródkach ze smakiem” Ładne Bebe informuje od początku istnienia inicjatywy. To dzięki niej przy przedszkolach pojawiają się warzywniki czy domki dla owadów. Całkowicie odmienione zostają placyki, na których przedszkolaki spędzają czas. Do tego konkursowi towarzyszy kampania edukacyjna – a wszystko dzięki marce Electrolux, która jest inicjatorem przedsięwzięcia. Już po raz trzeci projekt został objęty patronatem honorowym przez Ogród Botaniczny PAN – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie, a w tym roku do partnerów konkursu dołączyli: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Instytut Badawczy, który odpowiada za merytoryczne wsparcie inicjatywy w zakresie prawidłowego żywienia dzieci i wydawnictwo Zielona Sowa.

W dodatku w jury od początku istnienia akcji zasiada Maja Popielarska, znana miłośniczka ogrodów, a także mama, którą możecie kojarzyć ze współpracy z Ładnym Bebe. Maja jest tez autorką manifestu „Ogródków ze smakiem”. O pracy w ogrodzie z dziećmi przedszkolnymi powiedziała: „Tworzenie warzywnika to nie tylko rozrywka, to kształtowanie świadomych, mądrych ludzi, wrażliwych na potrzeby środowiska”.

W trzech edycjach konkursu „Ogródki ze smakiem” wzięło udział w sumie ponad 1200 placówek przedszkolnych z całej Polski. Oddano na nie łącznie 385 tysięcy głosów. Widać zatem ogromną skalę i popularność akcji. Dzieciom nigdy za wiele zieleni i mądrej edukacji na temat świata natury, a jednocześnie – zdrowego jedzenia, bo przecież efektem konkursu jest powstanie warzywników, w których dzieci mogą obserwować wzrost roślin, wykonywać prace ogrodnicze, a następnie wykorzystać wyhodowane warzywa do przygotowania ulubionych posiłków.

Przebieg konkursu i zwycięzcy

Konkurs tradycyjnie polegał na zgłoszeniu placówki poprzez formularz internetowy na stronie www.ogrodkizesmakiem.pl. Zgłaszający musieli przedstawić pomysły na wykorzystanie ogródka warzywnego w przedszkolnych zajęciach edukacyjnych i wskazać na terenie placówki optymalne miejsce na zbudowanie przyszłego warzywnika. W pierwszym etapie konkursu można też było oddać głos na wybrane przedszkole na stronie konkursu. Po głosowaniu internetowym nastąpił drugi etap, czyli wyłonienie zwycięzców. Zgodnie z regulaminem, spośród 30 przedszkoli, które otrzymały największą liczbę głosów od swoich fanów, do ścisłego finału przeszło 10 placówek. To z nich jury nagrodziło te przedszkola, które wykazały się wyjątkowymi pomysłami na wykorzystanie ogródka w zajęciach edukacyjnych. Pięć placówek otrzymało ogródki warzywne (nagrodę I stopnia w konkursie), kolejne pięć – mobilne miniogródki warzywne (nagrodę II stopnia). Pozostałym 20 wyróżnionym placówkom komisja konkursowa przyznała zestawy narzędzi i edukacyjne książeczki z wydawnictwa Zielona Sowa.

Ogródki warzywne pojawiły się już w pierwszych placówkach. Dzieci ze zwycięskich przedszkoli uczestniczyły także w warsztatach z projektowania ogródków oraz w zajęciach ogrodniczych, aby mogły włączyć się w tworzenie własnego ogródka i w przyszłości wiedziały, jak się nim opiekować.

Niezliczone nagrody

Dodatkowo wszyscy finaliści konkursu, czyli aż 30 placówek z największą liczbą głosów, otrzymają w prezencie tablicę magnetyczną z Talerzem Zdrowego Przedszkolaka, który jest graficzną formą zaleceń zdrowego żywienia dla dzieci, opracowanych przez ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Przedstawicielka inicjatora akcji zwraca uwagę, że trzeba docenić wszystkich startujących w konkursie, gdyż ich zaangażowanie przekłada się na popularyzację wiedzy o ogrodnictwie i zdrowym żywieniu. „Na szczególną uwagę zasługują nie tylko finaliści, ale też placówki, które wzięły udział w konkursie, lecz nie zdobyły nagrody głównej. Podchwyciły pomysł uprawy własnych warzyw, decydując się na samodzielne założenie ogródka, lub potraktowały czas głosowania jak wesołą zabawę, w trakcie której przedszkolaki mogą wzbogacić wiedzę o uprawie roślin czy o zdrowym odżywianiu”, powiedziała Olga Głębicka, Senior Marketing Specialist w Electrolux Poland.

„Budujący jest fakt, że idea ogródków zaczyna żyć własnym, pozakonkursowym życiem i powoduje, że coraz więcej placówek wprowadza do swojego programu zajęcia związane z ogrodnictwem. Dzieci mają szansę w praktyce uczyć się szacunku do planety i z większym przekonaniem sięgać po warzywa czy owoce”, dodała Olga Głębicka. Jako redakcja, która od zawsze promuje ogrodnictwo i edukację skupioną wokół zdrowego żywienia, przybijamy piątkę wszystkim uczestnikom konkursu i trzymamy kciuki za utrwalanie ogrodniczych zainteresowań u dzieci.

Pięć zwycięskich przedszkoli, w których dzieci mogą już cieszyć się pięknymi warzywnymi ogródkami, to: Miejskie Przedszkole nr 40 im. Marii Kownackiej w Rudzie Śląskiej (województwo śląskie), Przedszkole nr 13 w Lublinie (województwo lubelskie), Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kątach (województwo mazowieckie), Przedszkole w Milówce (województwo śląskie), Publiczne Przedszkole Samorządowe w Trzebielu (województwo lubuskie). Gratulujemy!

Materiał powstał we współpracy z marką Electrolux.

Dodaj komentarz