diy książką do zabawy

Willa Śmiesznotka

Książka do zabawy

Willa Śmiesznotka

Chyba każdy chciałby być jak Pippi Pończoszanka. Jeść i spać, kiedy ma się na to ochotę. Mieć mnóstwo pieniędzy, własny dom, małpkę, konia na werandzie i niczego się nie bać!

Pippi radzi sobie ze złodziejami i z niegrzecznymi dorosłymi. Je słodycze i nie psują jej się zęby. Nie chodzi do szkoły i naprawdę zupełnie nie potrzebuje dorosłych.

Za to dorośli uwielbiają Pippi za poczucie humoru i brak moralizatorstwa, a maluchy z zaciekawieniem słuchają opowieści o tym, jak do Wilii Śmiesznotki wprowadza się mała ruda dziewczynka.

Dzisiaj taką Willę Śmiesznotkę możecie wykonać razem z dziećmi, a my pokażemy wam krok po kroku, jak to zrobić. Zaczynajmy!

*

WSKAZÓWKI

– Przenoszenie szablonu na karton i wycinanie wymagają chwili skupienia, dlatego zróbmy to wcześniej, bez towarzystwa dzieci. Natomiast klejenie i malowanie może być dziełem współpracy dużych i małych.

– Do budowy domku wykorzystajmy kartony po sprzętach domowych, na przykład po pralce. Ściany i dach wyklejamy pociętymi kawałkami próbników – zbierajmy je zawsze przy okazji wizyt w sklepie z farbami lub w hipermarkecie budowlanym.

– Szablon wilii, który znajdziemy na końcu „Książki do zabawy”, odrysowujemy na kartonie. Wycinamy i sklejamy za pomocą pistoletu. To powinno nam zająć kilka minut.

KROK PO KROKU

1. Nakładamy klej na miejsca łączeń. Praca idzie szybciej w duecie, dlatego fajnie jest, gdy nasz mały pomocnik dociska sklejone elementy, podczas gdy my działamy pistoletem.

2. Ściany i podłogi domku dekorujemy według uznania: taśmą, ścinkami i farbami. Spontaniczność dzieci, ich swoboda i fantazja bardzo się tu przydają. To dzięki nim domek nabiera autentyczności. Prawdziwa Willa Śmiesznota musi być przecież trochę koślawa i szalona.

3. Sklejony domek potrzebuje chwili na wyschnięcie. W tym czasie szykujemy farby i stanowisko do malowania.

4. Malowanie na dwie ręce i dwa pędzle to świetna zabawa. Idzie szybko, a przy okazji można się trochę podroczyć i pobrudzić. Jeżeli chcemy, możemy nałożyć drugą warstwę farby.

5. Wykończenie zaczynamy od odklejania brzegów taśmą washi lub taśmą izolacyjną. Chodzi nie tylko o element dekoracyjny, ale przede wszystkim o to, aby ostry papier nie pokaleczył dzieci.

6. Czas na dachówki. Tu przydadzą się czerwony brystol pocięty na prostokąty albo próbniki ze sklepu z farbami.

7. Podłogi i ściany wyklejamy skrawkami materiałów. Im więcej wzorów i kolorów, tym lepiej.

8. Czas na mieszkańców willi. W naszym domu grasują myszy. Kto zamieszka w waszym?

This slideshow requires JavaScript.

 

Więcej inspirujących i ciekawych pomysłów na wspólne i kreatywne spędzaniu czasu z dziećmi znajdziecie w naszej „Książce do zabawy”. A więcej o książce przeczytacie tutaj.

W książce, oprócz 20 tutoriali i propozycji zabaw zainspirowanych dziecięcą literaturą, znajdziecie również przemyślaną listę zakupów i rzeczy, które warto zbierać oraz szablon z wykrojami, który ułatwi wam pracę nad inspirującymi projektami.

Książkę autorstwa Mai Marciniak, z ilustracjami Pauliny Dereckiej możecie kupić tutaj.