podcast

Top 5 podcastów i audiobooków o rodzicielstwie w Audiotece

Nadstaw uszu, rodzicu!

Top 5 podcastów i audiobooków o rodzicielstwie w Audiotece
materiały prasowe

Wiadomość z ostatniej chwili: podcast „Rodzicem Być” znalazł się w rankingu 10 najchętniej odłuchiwanych w maju w Audioece. Radość! Poszperałyśmy w zasobach portalu i dzielimy się z wami, czego nam dobrze się słuchało.

W ciągu ostatnich kilku lat słuchalność podcastów i audiobooków wielokrotnie wzrosła. Według portalu Statista.com, w 2022 roku liczba słuchaczy podcastów wynosi 424,2 mln i powiększyła od ubiegłego roku swoją liczebność o 40,5 mln.

Na tę wzrostową tendencję ma wpływ głównie olbrzymia liczba podcastów (w zeszłym roku wynosiła ponad 3 miliony!) i w związku z tym szeroki wybór tematyki, odpowiadający niemal na każde pytanie, wątpliwość, potrzebę czy zainteresowanie. Duże znaczenie ma także jakość nagrań, zaangażowanie kompetentnych w poruszanych zagadnieniach podcasterów, ale też zaufanie do tego medium jako niezależnego źródła informacji i ciekawych opinii, także w dziedzinie rodzicielstwa. Audiobooki z kolei przydają się niemal w każdej sytuacji, zwłaszcza w podróży i wtedy, gdy brak trzeciej ręki jest szczególnie odczuwalny.

Poniżej znajdziecie pięciopunktowy, subiektywny przegląd podcastów i audiobooków rodzicielskich, gorąco przez nas polecanych i dostępnych w portalu Audioteka.pl. Udanego odsłuchu!

ŁADNE BEBE MA GŁOS. RODZICEM BYĆ

Nasz autorski podcast „Ładne Bebe ma głos. Rodzicem być” wystartował równiutko w piątek 13 maja. Już to pokazuje, jak bardzo wierzymy w stereotypy i przesądy. Możecie być pewni, że w podcaście prowadzonym przez redaktor naczelną ich nie znajdziecie. Za to będzie można posłuchać frapujących i mądrze poprowadzonych rozmów z ginekolożkami, pediatrkami, psycholożkami i innymi specjalistkami w wielu dziedzinach. Dotychczas powstały 4 odcinki, dotyczące połogu, złości, pułapek związanych z rodzicielstwem bliskości i relacji rodzeństwa. Będzie nam miło, jeśli się z tymi treściami zapoznacie.

Wiadomość z ostatniej chwili: podcast „Rodzicem Być” znalazł się w rankingu 10 najchętniej odłuchiwanych w maju w Audioece. Radość!

Podcastu posłuchacie tu.

*

AUDIOBOOKI WYDAWNICTWA NATULI

Audiobooki Natuli poruszają tematy związane z rodzicielstwem, wychowaniem, rozwojem dzieci i seksualnością rodziców. Natuli, poprzez swoją obecność w Audiotece, udostępnia rodzicom potężną wiedzę w najprzystępniejszy ze sposobów. Nas szczególnie poruszył audiobook z serii rodzicielskiej zatytułowany „Uwaga! Złość”, czytany przez Małgorzatę Klarę. Analizuje, skąd złość się bierze, jak radzić sobie z jej niespodziewanymi nawałnicami i jak się nie poddać poczuciu winy po jej wybuchu. Autorką audiobooka jest Ewa Tyralik-Kulpa, trenerka umiejętności psychospołecznych rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Polecamy.

Audiobooków wydawnictwa Natuli posłuchacie tu.

PS Ku pamięci – zerknijcie do naszego szorta o audiobookach Natuli w Audiotece. To miły wstęp do długiej i zajmującej podróży po publikacjach dla rodziców.

*

BACHOR. BEZRADNIK DLA NIEUDACZNYCH RODZICÓW

Ten wyjątkowy antyporadnik, wydany przez Krytykę Polityczną, może was grubo zaskoczyć. Czasopismo dla rodziców „Bachor”, od którego ponad dekadę temu wszystko się zaczęło, wywołało niemałe zamieszanie w parentingowym światku. „Bachor” stał się wentylem bezpieczeństwa oraz „oazą chaosu na pustyni idealnego rodzicielstwa” dla wszystkich „beznadzejniuchów rodzicielstwa”. „Bachor. Bezradnik dla nieudacznych rodziców” – teraz w formie audiobooka – przestrzega, otwarcie i bez ogródek mówi o trudnościach, ale przede wszystkim bawi i uczy głębokiego nabierania dystansu do rodzicielstwa, jak powietrza. Proste i niezbędne. I fantastycznie napisane.

Audiobooka posłuchacie tutaj.

*

TATA NIE MA SIŁY

Tata nie ma siły, bo – podobnie jak mama – nie musi. Czasem zwyczajnie się nie chce, nic nie sprzyja i wszystko kolektywnie przerasta najbardziej oddanego sprawie rodzica. Błażej Staryszak i Krzysztof Wiśniewski to ojcowie, komicy i improwizatorzy związani z „Klancykiem”, najstarszą grupą impro w Polsce. Tworzą oni duet podcasterów otwarcie strojących sobie żarty z dzieci, bo kto im zabroni? Wpierwej był fanpage, potem książka, a teraz jest podcast, w którym prowadzący spotykają się z gośćmi i gadają z nimi m.in. o zwierzątkach domowych, postanowieniach, ojcowskich wzorcach, których nie warto bezrefleksyjnie kopiować. Zresztą, co ja będę spoilerować, sami się zapoznajcie.

Podcastu posłuchacie tutaj.

PS Ten ojcowski podcast również znalazł się w rankingu i to na pierwszej pozycji. Gratulacje.

*

CÓRY

Umieszczenie „Cór” w tym zestawieniu jest wyborem nieoczywistym i dlatego ląduje na końcu, jako niespodziewana rewelacja. W końcu każda „córa”, z którą rozmawia Karolina Czarnecka, spadkobierczyni córowego dziedzictwa oraz inicjatorka platformy działającej w myśl idei GIRLS SUPPORT GIRLS, ma matkę i z nią łatwiejsze bądź trudniejsze relacje. Każda córa – superbohaterka podcastu Karoliny, ma swoje cele, lubi się gromadzić, odkrywać, dawać innym moc i rozmawiać o krzywdzących stereotypach, post-wiedźmach, traumach, hejtach czy matkach. Dobrze się tego słucha.

Podcastu posłuchacie tutaj

Dodaj komentarz