Top 5 filmów Millennium Docs Against Gravity

Filmy dokumentalne dla dzieci i rodziców

Oglądacie z dziećmi filmy dokumentalne? Brawo i szacun za tak, a jeśli nie – to właśnie jest dobra okazja żeby zacząć i mnóstwo ku temu dobrych powodów. A naszym zdaniem przynajmniej pięć.

Powody są tak dobre, że nie sposób ich zignorować. Zwyczajnie, butki sznurujemy, wlewamy wodę do bidonu i cześć, ruszamy do kina. Program 15. edycji Millennium Docs Against Gravity jest tak mocny, że nie może was na nim zabraknąć. Co prawda udział w nim mogą wziąć dzieci od 8. roku życia wzwyż, ale może to być dobra okazja, żeby spędzić trochę czasu ze starszakiem i pogawędzić po seansie w ulubionej kawiarni. Fajnie też wybrać się na dokumenty w pojedynkę – program obfituje w świetne tytuły skierowane do starszych widzów, mówiące o rzeczach przyziemnych, a przez to niezmiernie ważnych bo często w  codziennym ferworze pomijanych. Stąd wśród pięciu powodów do wybrania się na pokazy organizowane w ramach MDAG są 3 filmy z dziecięcej sekcji OKI DOKI oraz 2 filmy dla rodziców. Sama dobroć. Spotkajmy się na festiwalu!

*

DZIECIŃSTWO
Norwegia, 2017/reż. Margreth Olin/90 min./dla rodziców

W norweskim przedszkolu Aurora dzieje się dużo i dobrze. Lwią część czasu dzieci spędzają w lesie snując się za krzakami, wdrapując na gałęzie i bojąc się zeskoczyć, zjadając mrówki, gromadząc patyki i gadając do nich jak do mikrofonu bardzo piękne rzeczy. Już w zwiastunie usłyszycie jak mały chłopiec nazywa przyrodę najpiękniejszą szafą na świecie. Takich smaczków zarejestrowanych w ciągu rocznej obserwacji leśnego przedszkola jest dużo więcej. Sprawdźcie to.

Seanse: 12.05 godz. 11:45 / 13.05 godz. 11:00 / 20.05 godz. 12:00

 

*

KRÓLOWA PSZCZÓŁ
Holandia 2015 r./reż. Ellen Vloet/ 17 min./ wiek: od 8 lat

Pien jest najmłodszą pszczelarką w całej Holandii. Serio zatroskana o los tych jakże cennych, masowo wymierających owadów, zamiast marudzić zabiera się do działania. Co więcej, namawia do tego przyjaciół. I tak wspólnymi siłami stawia ule, opowiada sąsiadom o naturze pszczół i o tym, że są nam absolutnie niezbędne. Jakby tej walki było dla Pien mało, walczy ona także o swoje zdrowie – choruje na raka i dużą część swojego czasu spędza w szpitalu. Czy ma tam przyjaciół? Dlaczego nie chce by po zakończonej chemii odrosły jej loki i czego się boi – tego dowiecie się w kinie.

Seans: 20.05 godz. 12:00

 

*

DZIEWCZYNKA PRZECIWKO GRAWITACJI
Dania 2017 r./reż. Jens Pedersen/ 21 min./wiek: od 10 lat

Erdenchimeg ma 11 lat i bardzo ambitnie podchodzi do swoich planów. Uczy się w szkole cyrkowej w Mongolii, ma do tego talent i upór, jest 100 % zdeterminowana i wie, że osiągnie swój cel jeśli tylko nie okaże słabości. Twórcy filmu przyglądają się jej codzienności, wycieńczającym treningom i dążeniu do realizacji marzenia. Zobaczcie, jak blichtr cyrkowego przedstawienia przeplata się z surowością warunków życia przeciętnej rodziny mieszkającej w południowo-wschodniej Azji.

Seanse: 12.05 godz. 11:00 / 14.05 godz. 10:00

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

MUZYKĘ MAM WE KRWI
Dania 2016 R./reż. Jens Pedersen/22min./wiek: od 10 lat

Największym marzeniem 13-letniego Raviego jest tworzenie muzyki. Nie jej odtwarzanie, co czyni na co dzień, grając na weselach w zespole ojca. Marzy mu się nauka w szkole muzycznej, zaznajomienie z nowymi gatunkami i oczywiście wszechstronna praktyka. Ravi powtarza, że niczego bardziej nie pragnie niż być artystą i realizować się poprzez dźwięki. Niestety, na drodze do spełnienia marzenia stoi jego ojciec, który ma tradycyjne podejście do życia i postrzega pragnienia syna za marnotrawstwo czasu. A mnie bolą całe dłonie od trzymania kciuków za powodzenie  planów Raviego. Gwarantuję, że i was to czeka!

Seanse: 16.05 godz.10:00 / 19.05 godz. 11:00

*

DZIECKO CISZY
Holandia, 2017 r./reż. Alex de Ronde/72 min./film dla rodziców

Film, na którym popłakałam się jak dziecko. I to wcale nie dlatego, że temat jest smutny i zawiera w sobie ludzką tragedię. Przeciwnie, sporo w nim poczucia humoru i wygłupów. Rozczulił mnie sposób radzenia sobie z niepełnosprawnością i bezmiar miłości, jaką obdarzyli Tobiasza najbliżsi mu ludzie, czyli rodzice i brat. Film pokazuje, jak równe traktowanie dzieci, bez stosowania taryfy ulgowej wobec niesłyszącego brata, zaprocentowało w przyszłości. Rezolutny, pewny siebie, całkowicie szczęśliwy i zadowolony ze swojego życia Tobiasz dorastał w cieplarnianych warunkach, które stworzyli mu kochający i empatyczni rodzice. Rósł bez ocen, zakazów i lęków, odważnie i z dystansem do własnych słabości poznawał świat. I co z tego, że nie słyszy. Dziecko szczęścia – taki tytuł mógłby nosić ten film.

Seanse: 13.05 godz. 12:30 / 17.05 godz. 14:00 / 20.05 godz. 17:15

 

*

Tekst: Dominika Janik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.