szorty w Ładne Bebe

Pandora Gate, czyli afera pedofilska wśród polskich youtuberów

Film Sebastiana Wardęgi i Konopskyy'ego ukazał mroczną przeszłość polskiego Youtube

Pandora Gate, czyli afera pedofilska wśród polskich youtuberów
materiały prasowe

W ubiegłym tygodniu na jaw wyszły przestępstwa seksualne, których dopuszczali się wobec nieletnich fanek tacy youtuberzy jak Stuu, Marcin Dubiel, Boxdel, DeeJayPallaside, Disowskyy czy Vertez. Wnikliwe śledztwo dotyczące afery pedofilskiej wśród polskich youtuberów przeprowadzili dwaj twórcy internetowi: Mikołaj Tylko aka Konopskyy i Sebastian Wardęga. Godzinny film Konopskiego dokumentujący łamanie prawa przez zasięgowych influencerów zatytułowany „Mroczna przeszłość polskiego YouTube’a” w ciągu pierwszej doby wyświetlono ponad 3,3 mln razy, obecnie liczy on już sobie ponad 11 mln wyświetleń.

JAK TO SIĘ SKOŃCZYŁO

Na efekty śledztwa nie trzeba było długo czekać. W ubiegłą niedzielę zarówno media, jak i rzecznik policji podali, że Stuart Burton został zatrzymany w Wielkiej Brytanii na podstawie polskiego listu gończego. Niebawem zostanie on przekazany polskim organom ścigania. Za zachowania o podłożu pedofilskim (wyłudzanie zdjęć, sexting, zapraszanie do mieszkania, stosowanie gróźb oraz seksualizację i demoralizację dzieci), względem nieletnich fanek grozi mu do 15 lat więzienia.

Stu nie jest jedyną osobą, której zdążyły dotknąć konsekwencje ujawnionych przestępstw. Youtuber Boxdel, który – zgodnie z dowodami zgromadzonymi przez Wardęgę – wysyłał nacechowane seksualnie wiadomości do osoby nieletniej, został wykluczony z kampanii freakfightowej federacji Fame MMA oraz piłkarskiej gali MOVE. Fame MMA poszło dalej i zakończyło także współpracę z innymi oskarżonymi osobami, m.in. z Marcinem Dubielem, Agatą „Fagatą” Fąk i Danielem „DeeJayPallaside” Pawlakiem.

Wielkie sieci spożywcze, m.in. Lidl i Biedronka, które współpracowały dotąd z oskarżonymi o pedofilię influencerami przy promocji płatków, napojów, soków i kosmetyków, odcięły się od nich. Produkty promowane przez youtuberów związanych z Team X zostały usunięte ze sklepowych półek.

Oto kilka informacji o tym, czego dokładnie dotyczyła afera ujawniona przez Wardęgę i pogłębiona o dodatkowe informacje przez Konopskiego.

OD POCZĄTKU

Konopskyy w swoim filmie za początek sprawy przyjmuje datę urodzenia Stuarta Burtona (7 stycznia 1992 r.), zatrzymanego przez policję brytyjską youtubera. Tak naprawdę jednak wszystko zaczęło się w 2020 roku, kiedy to Stuu odszedł z YouTube’a (27 maja) tuż po głośnym Stories Justyny Sukanek, współlokatorki, przyjaciółki i pracowniczki Stuarta. Sukanek podzieliła się wyznaniem, że przez 5 lat była okłamywana przez bliskiego przyjaciela na temat zrobienia krzywdy młodej osobie. To był pierwszy sygnał, który powinien uruchomić działania prawne względem influencera. Wówczas jednak, gdy Sukanek próbowała informować o toksycznych zachowaniach Stuu, nie potraktowano jej zeznań poważnie, uznając ją za osobę chorobliwie zakochaną i cierpiącą na problemy psychiczne.

DOWODY W SPRAWIE

W 64-minutowym filmie „Mroczna przeszłość polskiego YouTube’a” Konopskyy przedstawił wyznania dziewczyn, które przed kilkoma laty, jeszcze jako osoby nieletnie, były obiektem zachowań seksualnych ze strony Stuu. Konopskyy opowiada m.in. o 13-letniej Agnieszce (imiona zostały zmienione), z którą Stuu, będąc w pełni świadomy jej wieku, umówił się w centrum handlowym, a następnie zaprosił do mieszkania. Świadczą o tym skriny konwersacji pomiędzy nimi za pomocą komunikatorów. Przesyłał jej także swoje nagie zdjęcia. Dodatkowo, Konopskyy przedstawił dowody na to, że inny słynny youtuber Marcin Dubiel wiedział o relacjach Stuu z nieletnimi, a nawet je podsycał.

Konopskyy rzucił także nowe światło na nagranie Michała Barona aka Boxdela z Olą Adamczyk tj. Olciak93, w którym influencerka oczyszcza Barona z poprzednich oskarżeń. Tymczasem w niedawnej rozmowie z Kubą Wątorem z portalu Spider’s Web Adamczyk przyznała, że była manipulowana i wykorzystywana zarówno przez Stuu, jak i Boxdela.

Konopskyy oskarża także innych twórców o kontakty z nieletnimi o podłożu seksualnym: DeeJayPallaside, Verteza, Vojtaza oraz Dizowskyy’ego.

CO NA TO POLSKI RZĄD?

W reakcji na film o Pandora Gate wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha zapowiedział w serwisie X (dawniej: Twitter), że wystąpi do prokuratury, aby w prowadzonym śledztwie uwzględniła materiały ujawnione przez Konopskiego.

Najnowsze informacje pokazują, że sprawa Stuu to – jak to określił Konopskyy – jedynie wierzchołek góry lodowej, a zeznania nowych świadków ujawniają więcej afer i nadużyć. Będziemy was informować o wszelkich zmianach.

Wszystkie ważne informacje znajdziecie w zakładce SZORTY.

Dodaj komentarz