mama piekłokobiet

Moje ciało, mój wybór – strajkujemy!

Co możemy zrobić i gdzie szukać wsparcia?

Moje ciało, mój wybór – strajkujemy!
archiwum

Wyszłyśmy na ulicę i nie zamierzamy z niej schodzić. Emocje sięgnęły zenitu. Decyzja Trybunału o zaostrzeniu ustawy aborcyjnej jest ciosem dla wielu kobiet, dla wielu rodzin. Jak możemy dołączyć do ogólnopolskiego strajku, także nie wychodząc z domu? Gdzie szukać rzetelnych informacji i wreszcie – gdzie znaleźć wsparcie, jeśli potrzebujemy aborcji? Zebrałyśmy dla was najważniejsze informacje w tym temacie.

Każde udostępnione zdjęcie czy rysunek w social mediach dokładają cegiełkę do protestu. Każda zrzutka na działania organizacji wspierających bezpieczną aborcję ma sens. Nie możesz dołączyć do strajkujących na placach i ulicach polskich miast? Boisz się: tłumu, wirusa? To zrozumiałe, w wielu z nas jest ten lęk. Protestować możesz także z domu. Powieś plakat w oknie, udostępnij na Facebooku numer telefonu do Aborcji Bez Granic, okaż wsparcie koleżance albo sąsiadce. Poniżej zebrałyśmy przydatne adresy i wskazówki dotyczące strajku oraz pomocy kobietom, które potrzebują wsparcia w przerwaniu ciąży. Jeśli chcecie dodać od siebie coś, co będzie przydatne w tym czasie, serdecznie prosimy o komentarze poniżej. Bądźmy w tym razem!

DOŁĄCZ DO STRAJKU NA ULICACH

Ogólnopolski protest objął już nie tylko największe miasta, ale też te mniejsze, a do tego dołączają do nas polonie za granicą, m.in. w Amsterdamie, Berlinie i Edynburgu. Jutro (w środę) odbędzie się strajk generalny – zamiast do pracy, wychodzimy na ulicę. Chcecie dołączyć?

1. Mapę protestów w całej Polsce znajdziecie tutaj, a ta infografika (szczególnie 3 ważne zdania) może się przydać przy zatrzymaniu przez policję.

2. Zaglądajcie na profil Ogólnopolskiego Protestu Kobiet, gdzie znajdziecie bieżące informacje, w tym listę wydarzeń – dotyczących strajków i blokad w różnych częściach kraju.

3. Przyłączcie się do akcji „Powiedz komuś o #AborcjaBezGranic” – wystarczy napisać na kartkach „aborcjabezgranic.pl +48 22 29 22 597”, a następnie zostawiać je w miejscach publicznych. Więcej o akcji tutaj.

POWIEŚ PLAKAT, ZRÓB TRANSPARENT

Każdy symbol ma znaczenie. W sieci znajdziecie pliki rysowników, które można bezpłatnie pobrać, wydrukować i powiesić na oknie w domu czy na klatce schodowej, albo zabrać ze sobą na protest.

1. Plakat możecie ściągnąć m.in. od Pogotowia Graficznego (są też grafiki LGBT), tutaj znajdziecie PDF-y z plakatami Jarka Kubickiego z postaciami z filmów, a tutaj grafiki Magdy Danaj. Swoje prace udostępniła też Ola Gran i Martyna Wilner.

2. Równe 4 lata temu wyszłyśmy protestować na ulice z czarnymi parasolami – one nada są symbolem walki o prawa kobiet. Wystaw parasol w oknie albo rozłóż go na manifestacji.

3. Zróbcie z dziećmi transparenty – do dobra okazja, by porozmawiać o tym trudnym temacie, który dotyczy przecież także ich. Hasła może zastąpić nawet kawałek czerwonej bibuły na szybie.

EDUKUJ SIĘ W TEMACIE

Edukacja seksualna w naszym kraju zostawia wiele do życzenia, jeśli chodzi o szkołę, ale są edukatorzy i edukatorki, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat zdrowia, psychologii i seksualności. Pomogą nam usystematyzować wiedzę, także w zakresie prawa czy statystyk. A wiedza i edukacja to baza walki z systemem.

1. Zaglądajcie na profil psycholożki i seksuolożki Kasi Koczałup @kasia_coztymseksem, która bez ogródek wyjaśnia wątki związane z ciałem, seksem, a w tych stories pisze o aborcji.

2. Nicole Sochacki-Wójcicka znana jako Mama Ginekolog, która prowadzi ciąże, pisze na swoim blogu i profilu na Instagramie o zdrowiu i uświadamia w temacie ciąży i porodu.

3. Paulina Klepacz, edukatorka i aktywistka, prężnie działa w temacie edukacji seksualnej, a niedawno wydała z Karoliną Cwaliną-Stępniak książkę „Sexy zaczyna się w głowie” o samoświadomości i seksualności.

4. Czytajcie treści udostępniane przez edukatorów i edukatorek seksualnych z Grupy Ponton

WSPIERAJ ORGANIZACJE POZARZĄDOWE

NGO-sy nie tylko prowadzą ważną działalność edukacyjna, ale też realnie pomagają kobietom, które potrzebują wsparcia, również w postaci zabiegu czy aborcji farmakologicznej. Możemy też wspierać ratowników medycznych i niezależne media. Udostępniać treści, zapisać się na wolontariat albo symbolicznie zrzucić się w ich zbiórkach.

1. Aborcyjny Dream Team to nieformalna inicjatywa edukująca w temacie aborcji i przede wszystkim – pomagająca kobietom, które potrzebują wsparcia. A my możemy wesprzeć działalność ADT tutaj.

2. Tutaj znajduje się zrzutka na sprzęt i materiały do udzielenia pierwszej pomocy przez ratowników zabezpieczających osoby na marszach. Pod patronatem grupy społecznej Wsparcie Ratowników Wawa.

3. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny to działająca od 1991 r. organizacja pozarządowa walcząca o sprawiedliwość reprodukcyjną. Tutaj możecie wesprzeć ją na kilka sposobów.

4. Fundacja Dziewuchy Dziewuchom wspiera i nagłaśnia działania na rzecz respektowania praw kobiet w Polsce, praw mniejszości seksualnych i osób z grup zagrożonych wykluczeniem – tutaj możecie wesprzeć jej działania.

Pamiętajcie, możemy wspierać się na różne sposoby – zabierzcie na marsze swoich mężów, chłopaków i kolegów, mężczyźni są w tym z nami, udostępniajcie ważne treści na kanałach w social mediach, zróbcie z dziećmi transparent i wywieście go na balkonie. Prawa kobiet dotyczą całych rodzin. Jeszcze raz – bądźmy w tym razem!

 

Fotografia główna: Ania Hernik

Dodaj komentarz