diy książką do zabawy

Domowa apteczka

Zrób to z Fasinką

Domowa apteczka

Czego boją się dzieci? Ciemności, psa sąsiadów, wizyty w przychodni, mostów czy huczących samolotów? Na dziecięce strachy najlepsza jest zabawa. Koniecznie kreatywna i z rodzicami. Zobaczcie nasz twórczy sposób na oswojenie strachów maluchów. 

Szwedzka pisarka Pija Lindenbaum, autorka książki „Nusia i wilki” jest mistrzynią w opowiadaniu o, często trudnych do nazwania, dziecięcych niepokojach. Historia Nusi, która zgubiła się podczas przedszkolnej wycieczki i trafiła na stadko leniwych wilków pieszczochów, należy do jednych z naszych ulubionych. Wilki proszą Nusię, by śpiewała im piosenki i bawiła się z nimi w szpital.

Maja Marciniak, autorka „Książki do zabawy”, zainspirowana przygodami Nusi, przeniosła świat wilków do swojego domu i wspólnie z córeczką Fasinką i jej koleżanką Zuzią otworzyły w domu szpital. Dzieci osłuchiwały i opukiwały rodziców. Robiły bezigłowe zastrzyki, a wszystkie przedmioty potrzebne do tej zabawy chowały w Nusiowej apteczce zrobionej przez Maję. Ta swoim urokiem wygrała z plastikowym zestawem małego lekarza.

Pokażemy wam dzisiaj, jak wykonać taką apteczkę. Opowiemy, czego potrzebujecie do jej zrobienia i jak krok po kroku wspólnie z dziećmi zamienicie lęk przez wizytą w przychodni w dobrą zabawę!

 

*

WSKAZÓWKI

Do zrobienia Nusiowej apteczki potrzebne wam będą: kawałek sztywnego, grubego kartonu, niebieska bibuła pocięta w paski, klej, nożyczki, filc w kolorach białym i czerwonym, nitka, kawałek cienkiej gumy i duży guzik, tasiemka, plasterki, bandaże, strzykawki, szpatułki, nakrętka po butelce i opaska na włosy.

*

KROK PO KROKU

Wykrój apteczki jest dostępny w naszej publikacji „Książka do zabawy”. Przenosimy go na karton i wycinamy. Następnie sklejamy.

*

W klapie apteczki robimy otwór i przywiązujemy gumkę. Mniej więcej na środku przedniej części pudełka przyszywamy guzik. Uchwyt przymocowujemy gorącym klejem. Sprawdza się on znakomicie podczas składania apteczki.

*

Sklejoną apteczkę pokrywamy niebieską bibułą. Oklejanie bibułą uczy dzieci cierpliwości i skupienia, i nie jest wcale takie proste.

*

Następnie do apteczki doklejamy krzyż medyczny i szykujemy akcesoria małego lekarza: termometr, maseczkę i stetoskop, który robimy z opaski do włosów, tasiemki i nakrętki. Kawałki filcu na końcach opaski chronią delikatne uszka małego lekarza.

 

Kiedy apteczka jest gotowa i wyposażona, czas najwyższy, żeby ktoś (dorosły) źle się poczuł. Mały lekarz zaprosi do swojej przychodni i zbada od stóp do głów. Przepisze lekarstwa i przytuli. Tak jak lubimy najbardziej. Szczerze i od serca. Na zdrowie!

Więcej kreatywnych inspiracji i pomysłów na zabawę z dziećmi znajdziecie w „Książce do zabawy” autorstwa Mai Marciniak.

W „Książce do zabawy” znajdziecie również wykrój do przygotowania apteczki.

Do kupienia tutaj.

Zdjęcia: Maja Marciniak